15.09.2022 - 9.10.2022 Sztuki wizualne

Ryszard Kaja: Plakat-Polska – wystawa w MȚR

Na zaproszenie Galerii Polskiego Plakatu we Wrocławiu artysta Ryszard Kaja stworzył w latach 2012–2019 wyjątkową serię plakatów poświęconych geograficznej i kulturowej różnorodności Polski. Zaowocowało to niekonwencjonalnym sposobem promocji różnych obszarów i osobliwości Polski, unikającym wszelkiego rodzaju klisz czy patetycznych przekazów, ale komunikującym się wielką serdecznością, dyskretnie lub często z humorem, z dumą i przywiązaniem do swojego kraju.

Obszerny wybór plakatów z tej serii zostanie zaprezentowany po raz pierwszy w Rumunii w Muzeum Chłopa Rumuńskiego od 15 września do 19 października 2022 roku.

Bardzo spójne i jednolite wizualnie, o prostym, momentami wręcz minimalistycznym podejściu, te monumentalne plakaty odsłaniają nowe oblicze Polskiej Szkoły Plakatu.

„Kuchenna makatka pod tytułem POLSKA z wyhaftowanym tekstem „Nikt cię tak nie kocha jak ja” jest kluczem do zrozumienia idei całej serii plakatów opisujących Polskę. Ojczyzna w plakatach serii Polska jest rodzaju żeńskiego (to zasługa naszego języka) i możemy śmiało użyć określenia Matczyzna do opisania serii Plakat-Polska. Nie mamy tu sztandarów, nie ma bitew, zwycięstw, martyrologii. Podróżujemy po Polsce tak jakby nie istniał świat inny z którym musimy konkurować i się z nim porównywać. Piękno dostrzegamy czasami w rzeczach błahych.

W ramach stałego układu graficznego, czyli powtarzalnej formy literniczej z tytułem plakatu i dodatkowym tekstem, najczęściej będącym zapisem nazwy Polska w różnych alfabetach, autor odtworzył całe spektrum stylistycznej historii plakatu polskiego.  To jest jeden z wymiarów podróży w którą Ryszard Kaja zabiera nas w serii Polska. Od pierwszego plakatu – Wrocław , w którym prostota art-deco połączona z przedstawieniem obiektu z okresu odpowiadającego samej stylistyce plakatu, mamy zapowiedź tej zmieniającej się opowieści o plakacie.

Ryszard Kaja zmienia nasze spostrzeganie miejsc, które znamy.  Polska Ryszarda Kai to istniejące w powszechnej świadomości kulturowe, językowe elementy tożsamości, które nie trafiały wcześniej do plakatowej ikonografii.

Odniesienia literackie, muzycznie, malarskie, religijne, folklorystyczne czy historyczne pojawiają się obok tematów architektonicznych czy przyrodniczo geograficznych.

Plakat-Polska to 163 plakaty wydane drukiem za życia autora.  Prace nad ukończeniem serii przerwała przedwczesna śmierć autora. Nie zmienia to faktu, że seria jest największym autorskim dziełem w historii Polskiego Plakatu i najpiękniejszym plakatowym opisem naszego kraju.”

Krzysztof  Marcinkiewicz

Wydawca serii Plakat-Polska

Wernisaż wystawy odbędzie się 15 września o godz. 18.00 w Sali Irina Nicolau.

from to
Scheduled ical Google outlook Sztuki wizualne

Zimna Wojna – powrót do przeszłości? 🗓

Burzliwą historię zimnej wojny, czyli czasu napięć, konfliktów i rywalizacji między państwami komunistycznymi a Zachodem, będzie można poznać oglądając wystawę polskiego Instytutu Pamięci Narodowej, prezentowaną na Uniwersytecie Constantina Brâncuși w Târgu-Jiu w dniach 6 października-4 listopada 2022 roku.
06 10.2022 04 11.2022 Historia, Sztuki wizualne, Wydarzenia

WARSZTATY PLAKATU, 4-6 października w Bukareszcie 🗓

Punktem wyjścia do warsztatów jest wystawa „Ryszard Kaja: Plakat-Polska” w Narodowym Muzeum Chłopa Rumuńskiego, sala Irina Nicolau.
04 10.2022 06 10.2022 Sztuki wizualne, Wydarzenia

LITERA W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ warsztaty z Renią

Warsztat obejmie pełen proces tworzenia szyldu na budynku: od koncepcji i pomysłu, po realizację. Ostatni dzień poświęcony będzie na montaż stworzonego szyldu na ścianie.
12 10.2022 14 10.2022 Sztuki wizualne, Wydarzenia