15.09.2022 - 9.10.2022 Sztuki wizualne

Ryszard Kaja: Plakat-Polska – wystawa w MȚR

Na zaproszenie Galerii Polskiego Plakatu we Wrocławiu artysta Ryszard Kaja stworzył w latach 2012–2019 wyjątkową serię plakatów poświęconych geograficznej i kulturowej różnorodności Polski. Zaowocowało to niekonwencjonalnym sposobem promocji różnych obszarów i osobliwości Polski, unikającym wszelkiego rodzaju klisz czy patetycznych przekazów, ale komunikującym się wielką serdecznością, dyskretnie lub często z humorem, z dumą i przywiązaniem do swojego kraju.

Obszerny wybór plakatów z tej serii zostanie zaprezentowany po raz pierwszy w Rumunii w Muzeum Chłopa Rumuńskiego od 15 września do 19 października 2022 roku.

Bardzo spójne i jednolite wizualnie, o prostym, momentami wręcz minimalistycznym podejściu, te monumentalne plakaty odsłaniają nowe oblicze Polskiej Szkoły Plakatu.

„Kuchenna makatka pod tytułem POLSKA z wyhaftowanym tekstem „Nikt cię tak nie kocha jak ja” jest kluczem do zrozumienia idei całej serii plakatów opisujących Polskę. Ojczyzna w plakatach serii Polska jest rodzaju żeńskiego (to zasługa naszego języka) i możemy śmiało użyć określenia Matczyzna do opisania serii Plakat-Polska. Nie mamy tu sztandarów, nie ma bitew, zwycięstw, martyrologii. Podróżujemy po Polsce tak jakby nie istniał świat inny z którym musimy konkurować i się z nim porównywać. Piękno dostrzegamy czasami w rzeczach błahych.

W ramach stałego układu graficznego, czyli powtarzalnej formy literniczej z tytułem plakatu i dodatkowym tekstem, najczęściej będącym zapisem nazwy Polska w różnych alfabetach, autor odtworzył całe spektrum stylistycznej historii plakatu polskiego.  To jest jeden z wymiarów podróży w którą Ryszard Kaja zabiera nas w serii Polska. Od pierwszego plakatu – Wrocław , w którym prostota art-deco połączona z przedstawieniem obiektu z okresu odpowiadającego samej stylistyce plakatu, mamy zapowiedź tej zmieniającej się opowieści o plakacie.

Ryszard Kaja zmienia nasze spostrzeganie miejsc, które znamy.  Polska Ryszarda Kai to istniejące w powszechnej świadomości kulturowe, językowe elementy tożsamości, które nie trafiały wcześniej do plakatowej ikonografii.

Odniesienia literackie, muzycznie, malarskie, religijne, folklorystyczne czy historyczne pojawiają się obok tematów architektonicznych czy przyrodniczo geograficznych.

Plakat-Polska to 163 plakaty wydane drukiem za życia autora.  Prace nad ukończeniem serii przerwała przedwczesna śmierć autora. Nie zmienia to faktu, że seria jest największym autorskim dziełem w historii Polskiego Plakatu i najpiękniejszym plakatowym opisem naszego kraju.”

Krzysztof  Marcinkiewicz

Wydawca serii Plakat-Polska

Wernisaż wystawy odbędzie się 15 września o godz. 18.00 w Sali Irina Nicolau.

from to
Scheduled Sztuki wizualne

Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025 – Mamy wspólny

Rumunia i Polska organizują pierwszy raz w historii wspólny sezon kulturalny. Zróżnicowany program zaplanowanych wydarzeń oraz intensywnej wymiany kulturalnej przyczynią się do pogłębienia wzajemnych relacji i przyjacielskich więzi łączących od dawna oba kraje. 3 marca 2024 roku po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej. Organizowane w tym okresie wyjątkowe wydarzenia kulturalne w Warszawie i Bukareszcie były okazją do zaprezentowania programu sezonu szerokiej publiczności.
03 03.2024 31 10.2024 Historia, Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Identyfikacja wizualna Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia 2024-2025 🗓

Identyfikacja wizualna sezonu jest owocem współpracy studentów wydziałów grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i bukareszteńskiego Narodowego Uniwersytetu Sztuki UNArte. Efektem kilkumiesięcznej pracy mieszanych ekip młodych grafików, wspieranych przez swoich wykładowców, jest logotyp inspirowany znakami diakrytycznymi, charakterystycznymi dla każdego z języków. Dopełnieniem identyfikacji jest hasło „Mamy wspólny język”, odwołujące się do języka kultury, który pozwala na głębokie poznanie i porozumienie między ludźmi - w całej ich różnorodności form, środków wyrazu i tradycji.
04 03.2024 31 10.2025 Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Niektórzy lubią poezję? – wystawa kolaży inspirowanych

W zeszłym roku obchodziliśmy Rok Wisławy Szymborskiej i z tej okazji zorganizowaliśmy dość nietypowe warsztaty w Bukareszcie i Kiszyniowie. Poezja jest często komentarzem do rzeczywistości, reakcją na to, co dzieje się wokół nas, dlatego bardzo łatwo można ją wykorzystać jako źródło inspiracji artystycznych. Zorganizowaliśmy warsztaty kolażowe inspirowane wierszami polskiej poetki. W Kiszyniowie współpracowaliśmy z grupą uczniów Akademickiego Liceum Sztuk Plastycznych „Igor Vieru”, koordynowaną przez profesora Anatolie Gherasimova, a warsztaty przeprowadziła Ana Golub. Wystawę w Bibliotece Narodowej Republiki Mołdawii można zwiedzać w dniach 21 lutego - 10 marca 2024 r.
21 02.2024 21 03.2024 Literatura, Sztuki wizualne, Wydarzenia