30.09.2022 - 31.10.2022 Inne

Wystawa „Mamo, ja nie chcę wojny!” w Kiszyniowie

We wrześniu 1939 roku wybuchła II wojna światowa. 83 lata później znowu mówimy NIE wojnie! 30 września o godzinie 12:00 przed Narodowym Muzeum Historycznym Mołdawii w Kiszyniowie zostanie otwarta emocjonująca polsko-ukraińska wystawa „Mamo, nie chcę wojny!!!”.

Wraz z Ambasadą RP w Kiszyniowie i Ambasadą Ukrainy w Republice Mołdawii otworzymy wystawę, która pokazuje nam wojnę widzianą oczami dzieci. Chcemy nadal wspierać Ukrainę i jej obywateli. W ten sposób nasze kraje wyrażają swoje poparcie dla Ukrainy w tych trudnych dniach wojny.

W ramach wystawy zaprezentujemy historyczne rysunki polskich dzieci z roku 1946, będące zapisem ich przeżyć z czasu II wojny światowej i okupacji niemieckiej 1939-45 oraz współczesne rysunki dzieci ukraińskich, związane z wojną toczącą się obecnie w Ukrainie, gromadzone na portalu Mom I see war.

Podobieństwo historycznych i współczesnych prac poraża, a wojna z perspektywy dziecka wygląda zawsze tak samo. Dzieci rysują czołgi, samoloty zrzucające bomby, pożary i eksplozje. Rysują rannych i zabitych, zrujnowane domy, mogiły. Rysują siebie i swoją rodzinę, rysują ewakuację i ucieczkę.

Różnorodność dziecięcych emocji, które znajdują odzwierciedlenie w rysunkach: od strachu i rozpaczy po nadzieję i wiarę w zwycięstwo, świadczy o jednej rzeczy – dzieci nie powinny cierpieć z powodu wojny, zasługują na szczęście i miłość.

Przedsięwzięcie Mom I see war zostało zainicjowane, aby pokazać wojnę oczami dzieci Ukrainy i po raz kolejny zwrócić uwagę społeczności światowej na brutalną inwazję rosyjskiego najeźdźcy. „Projekt ten połączył ponad 10 tys. rysunków dla dzieci o wojnie i pokoju w Ukrainie. Został stworzony, aby uchwycić to, czego doświadczają dzieci podczas wojny w ich kraju i pokazać całemu światu, jak silni są Mali Ukraińcy”.

Wernisaż wystawy – 30 września o godz. 12.00 przed Narodowym Muzeum Historii Mołdawii w Kiszyniowie.

Opiekę merytoryczną nad przedsięwzięciem sprawują: dr Dorota Sadowska z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Olga Kulinich z Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki oraz dyrektor Archiwum Akt Nowych Mariusz Olczak.

Wystawę można oglądać na ogrodzeniu Narodowego Muzeum Historii Mołdawii w Kiszyniowie (Str. 31 sierpnia 1989 nr 121 A) od 30 września do 31 października 2022 roku.

from to
Scheduled Inne

Festiwal sztuk performatywnych „News from Polska” powraca!

W dniach 5–11 maja Narodowe Centrum Tańca w Bukareszcie (CNDB) będzie gościć piątą edycję Festiwalu Sztuk Performatywnych News from Polska, organizowaną przez Instytut Polski w Bukareszcie i realizowaną w ramach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2025 oraz Sezonu Kulturalnego Polska–Rumunia 2024–2025. Pod hasłem Resisting Bodies festiwal proponuje koncepcję kuratorską poświęconą ludzkiemu ciału jako przestrzeni oporu, transformacji i sprawczości w świecie pogrążonym w kryzysach na wielu poziomach. Podczas tej edycji publiczność z Bukaresztu zobaczy cztery spektakle z Polski, które stawiają pytania, zachęcają do nieszablonowego myślenia, przedstawiają i definiują różne formy protestu ciała będącego w ruchu. Wszystkie spektakle będą pokazywane z rumuńskimi napisami, a bilety będą wkrótce dostępne na platformie bilet.ro.
05 05.2025 11 05.2025 Inne, SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

„POLSKA” w Krajowej – wystawa o ludziach,

POLSKA – People, Origins, Landscape, Solidarity, Knowledge i oczywiście Architecture. Na najnowszej wystawie zorganizowanej przez Instytut Polski w Bukareszcie w wersji rumuńskiej, będzie można poznać nasz kraj w pigułce. Na kolejny pokaz wybraliśmy Hol Centralny Uniwersytetu w Krajowej, gdzie w dniach 8 - 30 kwietnia 2025 r. znajdziecie wiele ciekawostek o Polsce.
08 04.2025 30 04.2025 Inne

Open Call – Reclaiming Post-Industrial Futures 🗓

Program rezydencyjny badający zapomniane miejsca dziedzictwa przemysłowego w Rumunii jako przestrzenie współpracy i budowania społeczności, zaprojektowany i rozwijany przez EUNIC Romania. W inicjatywie bierze udział osiem instytucji kultury działających w Rumunii – British Council, Czeskie Centrum, Ambasada Królestwa Niderlandów w Bukareszcie, Instytut Francuski, Włoski Instytut Kultury, Instytut Cervantesa, Instytut Polski w Bukareszcie oraz Fundația9 – każda z nich wspiera jedną rezydencję. Projekt został opracowany przez to konsorcjum europejskich partnerów we współpracy z kuratorką Ilincą Păun.
17 03.2025 27 04.2025 Aktualności, Inne, Sztuki wizualne, Wydarzenia