29.09.2022 Inne

Promocja „Cyberiady” Stanisława Lema w Kiszyniowie

W ubiegłym roku obchodziliśmy rok Stanisława Lema. Dzięki Wydawnictwu Curtea Veche, podkoniec roku ukazało się rumuńskie tłumaczenie książki zatytułowanej „Ciberiada”. 29 września 2022 r., o godzinie 18.00, w Kiszyniowie, w księgarni „Cărturești la Muzeu” będzie można posłuchać i porozmawiać z tłumaczką "Cyberiady" – Ioaną Diaconu-Mureșan, która zdradzi wszystkie tajemnice i trudności związane z jej tłumaczeniem .

Stanisław Lem był  pisarzem, filozofem, futurystą, autorem książek science-fiction oraz jednym z najpopularniejszych i najbardziej cenionych polskich autorów na świecie. Jego książki zostały przetłumaczone na 52 języki w łącznym nakładzie 41 milionów tomów. Również w 2021 roku, dzięki Wydawnictwu Curtea Veche, ukazało się rumuńskie tłumaczenie książki zatytułowanej „Ciberiada”!


Twórczość Stanisława Lema można zaliczyć do fenomenu światowego, wywierającego duży wpływ zwłaszcza na młode pokolenie miłośników gatunku S-F. Zwróciła ona uwagę czytelników na nowe wątki związane z pojawieniem się samoświadomych robotów i sztucznej inteligencji, na postęp i osiągnięcia współczesnej medycyny czy tematy rodzące dylematy etyczne, a nawet prawne. W swoich niezwykle aktualnych powieściach autor porusza cały szereg problemów wynikających ze zderzenia humanizmu i medycyny z inżynierią i naukami przyszłości.


29 września 2022 r. w Kiszyniowie, w księgarni „Cărturești la Muzeu” będzie można posłuchać i porozmawiać z tłumaczką Ciberiade – Ioaną Diaconu-Mureșan, która zdradzi wszystkie tajemnice i trudności związane z jej tłumaczeniem .


Będzie to też ostatnia okazja do podziwiania wystawy „Bestiariusz Lema ilustrowany przez Mroza”, eksponowanej (jeszcze) na ogrodzeniu Narodowego Muzeum Historii Mołdawii w Kiszyniowie.
Najlepsze ilustracje postaci z dzieł Lema wykonał Daniel Mróz, wybitny krakowski rysownik i projektant, który niekoniecznie lubił literaturę sci-fi, ale urzekło go poczucie humoru Stanisława Lema.

Daniel Mróz bawi się utrwalonymi w kinie i literaturze science fiction wizerunkami kosmitów i robotów, średniowiecznymi przedstawieniami demonów i diabłów, postaciami potworów, rycinami z XIX-wiecznych encyklopedii, surrealistycznymi fantazjami, karykaturalnymi zniekształceniami, ilustracjami z  powieści Verne’a, opowiadań Poego i Biblii, dzieła dawnych i współczesnych mistrzów malarstwa – tworzących świat obcych niezwykle podobny do otaczającego nas świata.


Zapraszamy do Narodowego Muzeum Historii Mołdawii w Kiszyniowie, 29 września 2022, godz. 18.00

Scheduled Inne

Podcast BELGICA 🗓

5 listopada 2024 roku obchodziliśmy historyczny dzień dla odkryć polarnych! Minęło 125 lat od powrotu wyprawy statku "Belgica". Jej załoga była pierwszymi ludźmi, którym udało się przetrwać zimę na Antarktydzie.
18 11.2024 31 12.2024 Historia, Inne

Kwiat paproci – nowa premiera w Radio

W niedzielę, 10 listopada, o godz. 9:00, Narodowy Teatr Radiowy dla Dzieci zaprezentuje na antenie Radia Romania Cultural polską baśń ludową „Kwiat paproci”, opowiedzianą na nowo przez Marinę Ilie.
10 11.2024 Inne, Teatr, Wydarzenia

„Polki i Rumunki, które zmieniły świat” w

Z okazji 157. rocznicy urodzin Marii Skłodowskiej-Curie w Muzeum Țării Crișurilor w Oradei zostanie zaprezentowana wystawa „Polki i Rumunki, które zmieniły świat”. Wernisaż odbędzie się dokładnie w dniu urodzin polskiej uczonej – 7 listopada 2024 roku o godzinie 12:00. Wystawę będzie można oglądać do 8 grudnia.
07 11.2024 08 12.2024 Inne