29.09.2022 Inne

Promocja „Cyberiady” Stanisława Lema w Kiszyniowie

W ubiegłym roku obchodziliśmy rok Stanisława Lema. Dzięki Wydawnictwu Curtea Veche, podkoniec roku ukazało się rumuńskie tłumaczenie książki zatytułowanej „Ciberiada”. 29 września 2022 r., o godzinie 18.00, w Kiszyniowie, w księgarni „Cărturești la Muzeu” będzie można posłuchać i porozmawiać z tłumaczką "Cyberiady" – Ioaną Diaconu-Mureșan, która zdradzi wszystkie tajemnice i trudności związane z jej tłumaczeniem .

Stanisław Lem był  pisarzem, filozofem, futurystą, autorem książek science-fiction oraz jednym z najpopularniejszych i najbardziej cenionych polskich autorów na świecie. Jego książki zostały przetłumaczone na 52 języki w łącznym nakładzie 41 milionów tomów. Również w 2021 roku, dzięki Wydawnictwu Curtea Veche, ukazało się rumuńskie tłumaczenie książki zatytułowanej „Ciberiada”!


Twórczość Stanisława Lema można zaliczyć do fenomenu światowego, wywierającego duży wpływ zwłaszcza na młode pokolenie miłośników gatunku S-F. Zwróciła ona uwagę czytelników na nowe wątki związane z pojawieniem się samoświadomych robotów i sztucznej inteligencji, na postęp i osiągnięcia współczesnej medycyny czy tematy rodzące dylematy etyczne, a nawet prawne. W swoich niezwykle aktualnych powieściach autor porusza cały szereg problemów wynikających ze zderzenia humanizmu i medycyny z inżynierią i naukami przyszłości.


29 września 2022 r. w Kiszyniowie, w księgarni „Cărturești la Muzeu” będzie można posłuchać i porozmawiać z tłumaczką Ciberiade – Ioaną Diaconu-Mureșan, która zdradzi wszystkie tajemnice i trudności związane z jej tłumaczeniem .


Będzie to też ostatnia okazja do podziwiania wystawy „Bestiariusz Lema ilustrowany przez Mroza”, eksponowanej (jeszcze) na ogrodzeniu Narodowego Muzeum Historii Mołdawii w Kiszyniowie.
Najlepsze ilustracje postaci z dzieł Lema wykonał Daniel Mróz, wybitny krakowski rysownik i projektant, który niekoniecznie lubił literaturę sci-fi, ale urzekło go poczucie humoru Stanisława Lema.

Daniel Mróz bawi się utrwalonymi w kinie i literaturze science fiction wizerunkami kosmitów i robotów, średniowiecznymi przedstawieniami demonów i diabłów, postaciami potworów, rycinami z XIX-wiecznych encyklopedii, surrealistycznymi fantazjami, karykaturalnymi zniekształceniami, ilustracjami z  powieści Verne’a, opowiadań Poego i Biblii, dzieła dawnych i współczesnych mistrzów malarstwa – tworzących świat obcych niezwykle podobny do otaczającego nas świata.


Zapraszamy do Narodowego Muzeum Historii Mołdawii w Kiszyniowie, 29 września 2022, godz. 18.00

Scheduled Inne

Festiwal sztuk performatywnych „News from Polska” powraca!

W dniach 5–11 maja Narodowe Centrum Tańca w Bukareszcie (CNDB) będzie gościć piątą edycję Festiwalu Sztuk Performatywnych News from Polska, organizowaną przez Instytut Polski w Bukareszcie i realizowaną w ramach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2025 oraz Sezonu Kulturalnego Polska–Rumunia 2024–2025. Pod hasłem Resisting Bodies festiwal proponuje koncepcję kuratorską poświęconą ludzkiemu ciału jako przestrzeni oporu, transformacji i sprawczości w świecie pogrążonym w kryzysach na wielu poziomach. Podczas tej edycji publiczność z Bukaresztu zobaczy cztery spektakle z Polski, które stawiają pytania, zachęcają do nieszablonowego myślenia, przedstawiają i definiują różne formy protestu ciała będącego w ruchu. Wszystkie spektakle będą pokazywane z rumuńskimi napisami, a bilety będą wkrótce dostępne na platformie bilet.ro.
05 05.2025 11 05.2025 Inne, SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

„POLSKA” w Krajowej – wystawa o ludziach,

POLSKA – People, Origins, Landscape, Solidarity, Knowledge i oczywiście Architecture. Na najnowszej wystawie zorganizowanej przez Instytut Polski w Bukareszcie w wersji rumuńskiej, będzie można poznać nasz kraj w pigułce. Na kolejny pokaz wybraliśmy Hol Centralny Uniwersytetu w Krajowej, gdzie w dniach 8 - 30 kwietnia 2025 r. znajdziecie wiele ciekawostek o Polsce.
08 04.2025 30 04.2025 Inne

Open Call – Reclaiming Post-Industrial Futures 🗓

Program rezydencyjny badający zapomniane miejsca dziedzictwa przemysłowego w Rumunii jako przestrzenie współpracy i budowania społeczności, zaprojektowany i rozwijany przez EUNIC Romania. W inicjatywie bierze udział osiem instytucji kultury działających w Rumunii – British Council, Czeskie Centrum, Ambasada Królestwa Niderlandów w Bukareszcie, Instytut Francuski, Włoski Instytut Kultury, Instytut Cervantesa, Instytut Polski w Bukareszcie oraz Fundația9 – każda z nich wspiera jedną rezydencję. Projekt został opracowany przez to konsorcjum europejskich partnerów we współpracy z kuratorką Ilincą Păun.
17 03.2025 27 04.2025 Aktualności, Inne, Sztuki wizualne, Wydarzenia