29.09.2022 Inne

Promocja „Cyberiady” Stanisława Lema w Kiszyniowie

W ubiegłym roku obchodziliśmy rok Stanisława Lema. Dzięki Wydawnictwu Curtea Veche, podkoniec roku ukazało się rumuńskie tłumaczenie książki zatytułowanej „Ciberiada”. 29 września 2022 r., o godzinie 18.00, w Kiszyniowie, w księgarni „Cărturești la Muzeu” będzie można posłuchać i porozmawiać z tłumaczką "Cyberiady" – Ioaną Diaconu-Mureșan, która zdradzi wszystkie tajemnice i trudności związane z jej tłumaczeniem .

Stanisław Lem był  pisarzem, filozofem, futurystą, autorem książek science-fiction oraz jednym z najpopularniejszych i najbardziej cenionych polskich autorów na świecie. Jego książki zostały przetłumaczone na 52 języki w łącznym nakładzie 41 milionów tomów. Również w 2021 roku, dzięki Wydawnictwu Curtea Veche, ukazało się rumuńskie tłumaczenie książki zatytułowanej „Ciberiada”!


Twórczość Stanisława Lema można zaliczyć do fenomenu światowego, wywierającego duży wpływ zwłaszcza na młode pokolenie miłośników gatunku S-F. Zwróciła ona uwagę czytelników na nowe wątki związane z pojawieniem się samoświadomych robotów i sztucznej inteligencji, na postęp i osiągnięcia współczesnej medycyny czy tematy rodzące dylematy etyczne, a nawet prawne. W swoich niezwykle aktualnych powieściach autor porusza cały szereg problemów wynikających ze zderzenia humanizmu i medycyny z inżynierią i naukami przyszłości.


29 września 2022 r. w Kiszyniowie, w księgarni „Cărturești la Muzeu” będzie można posłuchać i porozmawiać z tłumaczką Ciberiade – Ioaną Diaconu-Mureșan, która zdradzi wszystkie tajemnice i trudności związane z jej tłumaczeniem .


Będzie to też ostatnia okazja do podziwiania wystawy „Bestiariusz Lema ilustrowany przez Mroza”, eksponowanej (jeszcze) na ogrodzeniu Narodowego Muzeum Historii Mołdawii w Kiszyniowie.
Najlepsze ilustracje postaci z dzieł Lema wykonał Daniel Mróz, wybitny krakowski rysownik i projektant, który niekoniecznie lubił literaturę sci-fi, ale urzekło go poczucie humoru Stanisława Lema.

Daniel Mróz bawi się utrwalonymi w kinie i literaturze science fiction wizerunkami kosmitów i robotów, średniowiecznymi przedstawieniami demonów i diabłów, postaciami potworów, rycinami z XIX-wiecznych encyklopedii, surrealistycznymi fantazjami, karykaturalnymi zniekształceniami, ilustracjami z  powieści Verne’a, opowiadań Poego i Biblii, dzieła dawnych i współczesnych mistrzów malarstwa – tworzących świat obcych niezwykle podobny do otaczającego nas świata.


Zapraszamy do Narodowego Muzeum Historii Mołdawii w Kiszyniowie, 29 września 2022, godz. 18.00

Scheduled Inne

„POLSKA” w Kiszyniowie – wystawa o ludziach,

POLSKA – People, Origins, Landscape, Solidarity, Knowledge i oczywiście Architecture. Na najnowszej wystawie zorganizowanej przez Instytut Polski w Bukareszcie w wersji rumuńskiej, będzie można poznać nasz kraj w pigułce. Na premierowy pokaz tej wystawy wybraliśmy Kiszyniów, gdzie na ogrodzeniu Narodowego Muzeum Historii Mołdawii, między 23 kwietnia a 17 maja 2024, znajdziecie wiele ciekawostek o Polsce.
23 04.2024 17 05.2024 Inne

Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025 – Mamy wspólny

Rumunia i Polska organizują pierwszy raz w historii wspólny sezon kulturalny. Zróżnicowany program zaplanowanych wydarzeń oraz intensywnej wymiany kulturalnej przyczynią się do pogłębienia wzajemnych relacji i przyjacielskich więzi łączących od dawna oba kraje. 3 marca 2024 roku po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej. Organizowane w tym okresie wyjątkowe wydarzenia kulturalne w Warszawie i Bukareszcie były okazją do zaprezentowania programu sezonu szerokiej publiczności.
03 03.2024 31 10.2024 Historia, Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Identyfikacja wizualna Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia 2024-2025 🗓

Identyfikacja wizualna sezonu jest owocem współpracy studentów wydziałów grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i bukareszteńskiego Narodowego Uniwersytetu Sztuki UNArte. Efektem kilkumiesięcznej pracy mieszanych ekip młodych grafików, wspieranych przez swoich wykładowców, jest logotyp inspirowany znakami diakrytycznymi, charakterystycznymi dla każdego z języków. Dopełnieniem identyfikacji jest hasło „Mamy wspólny język”, odwołujące się do języka kultury, który pozwala na głębokie poznanie i porozumienie między ludźmi - w całej ich różnorodności form, środków wyrazu i tradycji.
04 03.2024 31 10.2025 Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia