17.11.2022 - 20.11.2022 Kino, Wydarzenia

CinePOLSKA – Festiwal Filmu Polskiego w Rumunii i Mołdawii

Pięć polskich produkcji filmowych będą mogli obejrzeć widzowie 18. edycji Festiwalu Polskich Filmów CinePOLSKA w okresie 17-20 listopada 2022 roku.

Festiwal CinePOLSKA to niepowtarzalna okazja aby obejrzeć najnowsze polskie filmy nagradzane na najważniejszych festiwalach w Polsce i na świecie. Prezentowane filmy są często pokazywane przedpremierowo w Rumunii i Mołdawii, a niektóre z nich można zobaczyć tylko podczas tego festiwalu.

W tym roku podczas festiwalu CinePOLSKA przypomnimy pięć filmów, które w poprzednich edycjach były najlepiej przyjęte przez rumuńską i mołdawską publiczność. Wierzymy, że zasługują one także na dotarcie do szerszej widowni, dlatego udostępnimy je online, na platformie TIFF Unlimited, w dniach 17-20 listopada 2022 roku. Filmy można oglądać za darmo, bez konieczności tworzenia konta na platformie. Pokazy dostępne będą zarówno na terenie Rumunii, jak i Republiki Mołdawii.

Tegoroczna edycja to prawdziwe historie ludzi, którzy stanęli przed trudnymi wyborami, żyli wielkimi marzeniami i pasjami lub dzięki którym dokonał się postęp w otaczającym nas świecie – mówi Natalia Mosor, dyrektor Instytutu Polskiego w Bukareszcie.

***

PROGRAM:

25 LAT NIEWINNOŚCI. Sprawa Tomasza Komendy (reż. Jan Holoubek, 116 min.), dostępny na platformie w dniach 19 i 20 listopada

OBYWATEL JONES (r. Agnieszka Holland, 119 min.), dostępny na platformie w dniu 20 listopada wyłącznie dla publiczności z Mołdawii

NAJLEPSZY (reż. Łukasz Palkowski, 110 min.), dostępny na platformie w dniach 17, 18 i 19 listopada

BODY/CIAŁO (reż. Małgorzata Szumowsko, 90 min.), dostępny na platformie w dniach 18, 19 i 20 listopada

BOGOWIE (reż. Łukasz Palkowski, 115 min.), dostępny na platformie w dniach 17, 18 i 19 listopada

***

 
⇒W przypadku, gdy link nie działa, prosimy o wejście na stronę unlimited.tiff.ro i przejście do sekcji Browse (u góry po lewej stronie)
 
⇒ Napisy mogą być uruchamiane za pomocą przycisku CC, znajdującego się w prawym dolnym rogu menu odtwarzania filmu.
 
***
 

***

25 LAT NIEWINNOŚCI. Sprawa Tomasza Komendy

dostępny na platformie w dniach 19 i 20 listopada

dramat, Polska, 2020, 116 min.

Reżyseria: Jan Holoubek

napisy w jęz. rumuńskim, angielskim, ukraińskim, białoruskim

Oparty na faktach dramat sensacyjny przedstawiający życie Tomasza Komendy – młodego mężczyzny niesłusznie skazanego na 25 lat więzienia za gwałt i zabójstwo nastolatki. Tomasz Komenda miał 23 lata, kiedy jego normalne życie zostało brutalnie przerwane. Z dnia na dzień został zatrzymany, wtrącony do więzienia i oskarżony o morderstwo. Kolejne ekspertyzy potwierdziły jego udział w zbrodni, a wszelkie dowody działały na jego niekorzyść. Przez blisko dwie dekady więzienia był bity, zastraszany, upokarzany i zdany tylko na siebie. W końcu, po 18 latach odsiadki, na jego drodze pojawili się prokuratorzy i policjant, którzy postanowili odkryć prawdę stojącą za zagadkową sprawą zatrzymanego.

OBYWATEL JONES

dostępny na platformie w dniu 19 listopada wyłącznie dla publiczności z Mołdawii

dramat, thriller, Polska – Ukraina – Wielka Brytania, 2019, 119 min.

Reżyseria: Agnieszka Holland

napisy w jęz. rumuńskim

Młody dziennikarz Gareth Jones przymierza się do wielkiego tematu – gwałtownej modernizacji Związku Radzieckiego. Wybiera się do Moskwy, aby przeprowadzić wywiad ze Stalinem. Poznaje tam brytyjską dziennikarkę Adę Brooks, dzięki której odkrywa, że prawda o stalinowskim reżimie jest brutalnie tłumiona przez sowieckich cenzorów.

Słysząc plotki na temat wielkiej klęski głodowej w ZSRR, Jones udaje się w samotną podróż przez Ukrainę. Staje się naocznym świadkiem tragedii Hołodomoru, którą po powrocie do Londynu opisuje. Publikacja jest wyciszana, a jej autentyczność podważana przez zachodnich dziennikarzy, pozostających pod presją Kremla. Pomimo śmiertelnych pogróżek Gareth nie ustaje w walce o prawdę.

Odkryciami postanawia podzielić się z młodym, aspirującym pisarzem – George’em Orwellem.

NAJLEPSZY

dostępny na platformie w dniach 17, 18 i 19 listopada

film biograficzny, dramat, 2017, Polska, 110 min.

Reżyseria: Łukasz Palkowski

napisy w jęz. rumuńskim, angielskim, ukraińskim

Głównym bohaterem filmu jest sportowiec, który zachwycił świat, a który w Polsce, do dziś, pozostaje osobą praktycznie nieznaną. To fascynująca, pełna morderczego wysiłku, spektakularnych upadków i niezwykłej siły, historia inspirowana życiem Jerzego Górskiego, który ukończył bieg śmierci oraz ustanowił rekord świata w triathlonowych mistrzostwach świata, zdobywając tytuł mistrza na dystansie Double Ironman z czasem 24h:47min:46sek. Ten rekord nie byłby jednak możliwy, gdyby w jego życiu nie pojawiły się dwie kobiety. Jedną stracił. Druga stała się inspiracją, aby zawalczył o swoje życie.

BODY / CIAŁO

dostępny na platformie w dniach 18, 19 i 20 listopada

dramat, Polska, 2015, 90 min.

Reżyseria: Małgorzata Szumowska

napisy w jęz. rumuńskim i angielskim

Cyniczny prokurator i jego cierpiąca na anoreksję córka próbują, każde na swój sposób, odnaleźć się po tragicznej śmierci najbliższej osoby. Gdy pewnego dnia terapeutka dziewczyny oznajmi im, że zmarła skontaktowała się z nią z zaświatów i ma dla nich wiadomość, będą zmuszeni zweryfikować swoje poglądy na życie i na śmierć.

BOGOWIE

dostępny na platformie w dniach 17, 18 i 19 listopada

film biograficzny, dramat, Polska, 2014, 115 min.

Reżyseria: Łukasz Palkowski

napisy w jęz. rumuńskim, angielskim, ukraińskim, rosyjskim

„Bogowie” to oparta na faktach, filmowa opowieść o życiu profesora Zbigniewa Religi, który w latach 80. dokonał pierwszego w Polsce, udanego przeszczepu serca. Portret wybitnego człowieka, który odważył się zmienić obowiązujące zasady. Wyjmując z ludzkiego ciała serce, profesor przełamał moralne, kulturowe i religijne tabu. Kilka dekad temu transplantacja serca była według powszechnej opinii działaniem wbrew naturze.

***

Organizatorem Festiwalu Filmu Polskiego CinePOLSKA jest Instytut Polski w Bukareszcie we współpracy z TIFF Unlimited.

from to
Scheduled Kino Wydarzenia

Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025 – Mamy wspólny

Rumunia i Polska organizują pierwszy raz w historii wspólny sezon kulturalny. Zróżnicowany program zaplanowanych wydarzeń oraz intensywnej wymiany kulturalnej przyczynią się do pogłębienia wzajemnych relacji i przyjacielskich więzi łączących od dawna oba kraje. 3 marca 2024 roku po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej. Organizowane w tym okresie wyjątkowe wydarzenia kulturalne w Warszawie i Bukareszcie były okazją do zaprezentowania programu sezonu szerokiej publiczności.
03 03.2024 31 10.2024 Historia, Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Identyfikacja wizualna Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia 2024-2025 🗓

Identyfikacja wizualna sezonu jest owocem współpracy studentów wydziałów grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i bukareszteńskiego Narodowego Uniwersytetu Sztuki UNArte. Efektem kilkumiesięcznej pracy mieszanych ekip młodych grafików, wspieranych przez swoich wykładowców, jest logotyp inspirowany znakami diakrytycznymi, charakterystycznymi dla każdego z języków. Dopełnieniem identyfikacji jest hasło „Mamy wspólny język”, odwołujące się do języka kultury, który pozwala na głębokie poznanie i porozumienie między ludźmi - w całej ich różnorodności form, środków wyrazu i tradycji.
04 03.2024 31 10.2025 Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Poezja – replika rzeczywistości. Recital poezji polskiej

Z okazji 100. rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta – polskiego poety, dramaturga i eseisty, zapraszamy miłośników literatury z Kiszyniowa na wydarzenie premierowe – recital poezji polskiej i mołdawskiej w Cărturesti w Muzeum – w środę 21 lutego , 2024 o godzinie 18.00.
21 02.2024 Literatura, Wydarzenia