21.11.2022 Inne

Online workshop – Inspiring public policies for a sustainable cultural sector

Kulturoznawczyni, kuratorka sztuki współczesnej, facylitatorka, autorka tekstów i wydarzeń artystyczno-społecznych, członkini kolektywu „Kultura dla Klimatu” Anna Czaban wygłosi wykład podczas warsztatów online – Inspiring public policies for a sustainable cultural sector. Spotkanie odbędzie się 21 listopada w godzinach 10:00-13:00 w języku angielskim bez tłumaczenia.

Kultura – czy to sztuka współczesna, muzea, produkcje cyfrowe czy interwencje w przestrzeni publicznej – zawsze była papierkiem lakmusowym społeczeństwa i jego przemian. Podobnie jak całe europejskie społeczeństwo, kultura znajduje się teraz na wprowadzonym nagle etapie odkrywania na nowo własnych mechanizmów: w jaki sposób skutecznie wytwarzamy kulturę przy pełnym przemyśleniu zasobów i środków, czy to energii, logistyki, mobilności czy ludzi? Jakie polityki kulturalne są potrzebne i jak należy dostosować obecne polityki publiczne do takiej sytuacji? Te pytania – które już przyniosły konkretne rozwiązania w Europie – będą dyskutowane przez uczestników warsztatów online „Inspirujące polityki publiczne dla zrównoważonego sektora kultury”. Spotkanie odbędzie się 21 listopada w godzinach od 10:00 do 13:00 w języku angielskim bez tłumaczenia. Wydarzenie jest częścią projektu „Zrównoważona kultura – zrównoważone oznakowanie dla sektora kultury” EUNIC Romania, finansowanego przez EUNIC Global, organizowanego za pośrednictwem Austriackiego Forum Kultury we współpracy z Instytutem Polskim w Bukareszcie, Instytutem Francuskim w Rumunii, Goethe-Institut w Bukareszcie i Włoskim Instytutem Kultury. Projekt wspierany jest przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Rumunii.

 Wydarzenie adresowane jest wyłącznie do profesjonalistów z sektora kultury, a udział możliwy jest wyłącznie po wcześniejszej rejestracji pod adresem bukarest-kf(at)bmeia.gv.at (do 17 listopada, godz. 13.00). E-mail potwierdzający rejestrację będzie zawierał link do platformy cyfrowej, na której będą odbywały się warsztaty.

 

Prelegenci:

Austria – Magdalena Żelasko, dyrektorka wykonawcza LET’S CEE Film Festival;

Francja – Guilhem Chabas, kierownik projektu w Narodowych Ośrodkach Dramatycznych w Ministerstwie Kultury;

Włochy – Michela Rota, architektka, członkini grupy roboczej ICOM dla Zrównoważonego Rozwoju i kierownik projektu w ramach inicjatywy Museintegrati;

Polska – Anna Czaban, kulturoznawczyni, członkini kolektywu „Kultura dla Klimatu”.

 

 Pojęcie zrównoważonego rozwoju przechodzi proces, równie nieoczekiwany, jak intensywny, ponownej oceny jego znaczeń. Konsekwencje kryzysu wywołanego pandemią, a przede wszystkim konfliktu zbrojnego w Ukrainie postawiły pod znakiem zapytania lub wręcz unieważniły niektóre główne cele europejskich polityk zapobiegania i przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Europejski sektor kultury zawsze był jednym z filarów ruchu uświadamiającego istotność dbania o czystość środowiska dla przyszłych pokoleń. Jednak poza wdrażaniem prawodawstwa europejskiego w tej dziedzinie, na znaczenie idei zrównoważonego rozwoju i indywidualnych wysiłków na jego rzecz wpływa szereg obiektywnych czynników związanych z historią, specyfiką kulturową, praktyką społeczną i polityczną każdego kraju członkowskiego Unii Europejskiej, a także ostatnio geopolitycznych spraw bieżących.

„W Rumunii problem zasobów – finansowych, ludzkich – zepchnął debatę na temat transformacji ekologicznej w sektorze kultury na dalszy plan i znacznie spowolnił konkretne zmiany, które ona pociąga. Wszystkie dane pokazują, że w przeciwieństwie do innych kontekstów krajowych, niepewna sytuacja lokalnych pracowników kultury stanowi próg nie do pokonania, główny problem całego sektora. Żyjemy w zupełnie niezwykłej sytuacji, w której na trwałość kultury trzeba patrzeć przede wszystkim z punktu widzenia społecznego i ekonomicznego” – mówi Iulia Popovici, była sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, specjalistka ds. publicznych polityk kulturalnych i jedna z kuratorek projektu.

„Organizatorzy nie powinni bać się umieszczania wydarzeń pod parasolem zrównoważonego rozwoju. Przejdą przez tę transformację dobrowolnie lub pod przymusem sponsorów lub opinii publicznej. Zrównoważony rozwój nie jest już opcją, ale staje się wyraźnym dowodem odpowiedzialnego zachowania, stanowczym zobowiązaniem do przyczyniania się do rozwoju społeczności przyjmującej, formą szacunku dla środowiska. Kultura ma ogromny potencjał: kreatywność, którą można oddać w służbie zrównoważonego rozwoju”, podkreśla Cristina Bălan, ekspertka i międzynarodowa audytorka ds. zarządzania zrównoważonymi wydarzeniami (norma ISO20121),  druga kuratorka projektu „Zrównoważona kultura – marki zrównoważonego rozwoju dla sektora kultury”.

Realizowany pod auspicjami klastra EUNIC Rumunia i finansowany przez EUNIC Global – sieć instytutów kultury krajów członkowskich UE – projekt „Zrównoważona kultura – zrównoważone oznakowanie dla sektora kultury” ma na celu ułatwienie wymiany najlepszych praktyk między rumuńskimi i europejskimi operatorami kulturalnymi, opartych na równych prawach. Jego organizacja odbywa się zgodnie z zestawem międzynarodowych zasad i kryteriów, które mają na celu ograniczenie wpływu wydarzeń kulturalnych na środowisko.

Scheduled Inne

O Polszczyźnie w Kiszyniowie 🗓

W wielu krajach 26 września obchodzony jest dziś Europejski Dzień Języków – ustanowiony z inicjatywy Rady Europy i świętowany od 2001 roku. Dzięki towarzyszącym mu wydarzeniom Europejczycy odkrywają różnorodne języki i kultury. Cześć, gąszcz, czyżyk, źdźbło, mitrężyć, dżdżysto, gżegżółka, chrząszcz – poznaj piękno języka polskiego dzięki wystawie przygotowanej w wersji rumuńskiej przez Instytut Polski w Bukareszcie. Wystawę można oglądać w dniach 26 września - 26 października, na ogrodzeniu Narodowego Muzeum Historii Mołdawii w Kiszyniowie.
26 09.2023 26 10.2023 Inne

Teatr Żydowski w Warszawie na festiwalu Euroiudaica

Koncert muzyki żydowskiej "Shalom" 6 września oraz spektakl "Der Szturem. Cwiszyn" 7 września w wykonaniu Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich z Warszawy będą częścią Festiwalu Kultury Żydowskiej Euroiudaica, który odbędzie się w Oradei w dniach 3-9 września 2023 r.
06 09.2023 07 09.2023 Inne, Muzyka, Teatr, Wydarzenia

Wrzesień pełen wydarzeń w HEI – House

Finisaż i party, wystawa, warsztaty projektowania graficznego, performans i inne wydarzenia odbędą się we wrześniu w Timisoarze w HEI - House of European Institutes, centrum multikulturalnym sieci Narodowych Instytutów Kultury Unii Europejskiej - EUNIC Romania, do której należy Instytut Polski w Bukareszcie.
01 09.2023 30 09.2023 Inne, Sztuki wizualne