24.11.2022 Teatr

Promocja antologii polskiego teatru współczesnego w Klużu

W dniu 24 listopada o godz. 12:00 w Casa TIFF, str. Universității 6 w Cluj-Napoca, odbędzie się promocja tomu „Rewolucje. Antologia polskiego teatru współczesnego”. W wydarzeniu wezmą udział krytyczka teatralna i autorka rumuńskiego wstępu Oana Cristea Grigorescu oraz Paweł Rutkowski z Instytutu Polskiego w Bukareszcie.

Promocja stanowi część programu Interferences International Theatre Festival, który odbywa się w dniach 17-27 listopada 2022 r.

Książka zawiera teksty dramaturgiczne, wybrane przez polską krytyczkę teatralną Katarzynę Niedurny, powstałe w Polsce w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Poruszają one współczesne problemy istotne dla polskiego społeczeństwa i nie tylko.

„Urodzeni w latach 1972-1989 młodzi autorzy są przedstawicielami dzisiejszej polskiej dramaturgii, których teksty są często grane w teatrze. Znaczna ich część została nagrodzona na ogólnopolskich konkursach dramaturgicznych czy prestiżową polską nagrodą kulturalną Paszport Polityki za społeczny i kulturalny wpływ ich dramatów.

Wszystkie wybrane teksty powstały w ostatniej dekadzie. Są one istotne w procesie kwestionowania traum i niewygodnych aspektów współczesnego polskiego społeczeństwa, które artyści przedstawiają i dyskutują w różnych formach performatywnych. Dominuje monolog, dyskurs publiczny, epicki poemat i bezosobowa relacja umiejscowione w nielinearnej formule dramaturgicznej,  która odrzuca liryzm na rzecz prostego języka, często niecenzuralnego manifestu, pobudzającego świadomość i empatię widza. (…) Polityczne, zaangażowane społecznie, feministyczne i nienormatywne, teksty te kontynuują tradycję polskiego teatru politycznego, zaangażowanego, autorefleksyjnego, wrażliwego na sytuacje kryzysowe w społeczeństwie.” (Oana Cristea Grigorescu)

Scheduled Teatr

Słuchowiska „Dochia, Córka Cesarza” i „Szklana Góra”

W środę, 8 marca, Narodowy Teatr Radiofoniczny zaprasza do odsłuchania premierowego słuchowisk "Dochia, córka cesarza" oraz w czwartek, 9 marca "Szklana góra", o godz. 20.50 w Radio România Actualități. Są to dwie pierwsze opowieści zrealizowane we współpracy z Instytutem Polskim w Bukareszcie w ramach programu "Opowiści z krajów Europy Środkowo-Wschodniej".
08 03.2023 09 03.2023 Teatr

„Dzieciństwo Chopina” w Targu Mureș i Reghin

Jakim dzieckiem był słynny polski kompozytor i pianista Fryderyk Chopin? Jak powstała jego muzyka i czy dziś podoba się młodym ludziom? Dwie baśniowe postacie – myszki Sică i Rică – opowiedzą o tym wszystkim, i wielu innych tajemnicach, podczas spektaklu muzycznego „Dzieciństwo Chopina”.
27 11.2022 28 11.2022 Muzyka, Teatr

Polskie wydarzenia na FNT 2022 🗓

Dwa spektakle – instalacje performatywne, promocja antologii polskiej dramaturgii z udziałem kuratorki tomu, obecność reżysera i dramatopisarza Michała Telegi na debacie o systemowych zmianach w uczelniach artystycznych, spektakl „Śnieg” Bartosza Szydłowskiego oraz lektura performatywna sztuki „Schwarzcharakterki” Marty Wawrzyniak to bogata polska oferta na tegorocznej edycji FNT - Narodowego Festiwalu Teatralnego.
05 11.2022 13 11.2022 Sztuki wizualne, Teatr