24.11.2022 Teatr

Promocja antologii polskiego teatru współczesnego w Klużu

W dniu 24 listopada o godz. 12:00 w Casa TIFF, str. Universității 6 w Cluj-Napoca, odbędzie się promocja tomu „Rewolucje. Antologia polskiego teatru współczesnego”. W wydarzeniu wezmą udział krytyczka teatralna i autorka rumuńskiego wstępu Oana Cristea Grigorescu oraz Paweł Rutkowski z Instytutu Polskiego w Bukareszcie.

Promocja stanowi część programu Interferences International Theatre Festival, który odbywa się w dniach 17-27 listopada 2022 r.

Książka zawiera teksty dramaturgiczne, wybrane przez polską krytyczkę teatralną Katarzynę Niedurny, powstałe w Polsce w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Poruszają one współczesne problemy istotne dla polskiego społeczeństwa i nie tylko.

„Urodzeni w latach 1972-1989 młodzi autorzy są przedstawicielami dzisiejszej polskiej dramaturgii, których teksty są często grane w teatrze. Znaczna ich część została nagrodzona na ogólnopolskich konkursach dramaturgicznych czy prestiżową polską nagrodą kulturalną Paszport Polityki za społeczny i kulturalny wpływ ich dramatów.

Wszystkie wybrane teksty powstały w ostatniej dekadzie. Są one istotne w procesie kwestionowania traum i niewygodnych aspektów współczesnego polskiego społeczeństwa, które artyści przedstawiają i dyskutują w różnych formach performatywnych. Dominuje monolog, dyskurs publiczny, epicki poemat i bezosobowa relacja umiejscowione w nielinearnej formule dramaturgicznej,  która odrzuca liryzm na rzecz prostego języka, często niecenzuralnego manifestu, pobudzającego świadomość i empatię widza. (…) Polityczne, zaangażowane społecznie, feministyczne i nienormatywne, teksty te kontynuują tradycję polskiego teatru politycznego, zaangażowanego, autorefleksyjnego, wrażliwego na sytuacje kryzysowe w społeczeństwie.” (Oana Cristea Grigorescu)

Scheduled Teatr

Performans „Aktorki” w REACTOR de creație și

Performanceul „Actrițe” de Michał Telega, co-producția Teatrului Post-Național Interfonic și a Institutului Polonez din București va avea trei reprezentații la REACTOR de creație și experiment pe 26 aprilie la Cluj-Napoca.
26 04.2024 Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025 – Mamy wspólny

Rumunia i Polska organizują pierwszy raz w historii wspólny sezon kulturalny. Zróżnicowany program zaplanowanych wydarzeń oraz intensywnej wymiany kulturalnej przyczynią się do pogłębienia wzajemnych relacji i przyjacielskich więzi łączących od dawna oba kraje. 3 marca 2024 roku po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej. Organizowane w tym okresie wyjątkowe wydarzenia kulturalne w Warszawie i Bukareszcie były okazją do zaprezentowania programu sezonu szerokiej publiczności.
03 03.2024 31 10.2024 Historia, Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Identyfikacja wizualna Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia 2024-2025 🗓

Identyfikacja wizualna sezonu jest owocem współpracy studentów wydziałów grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i bukareszteńskiego Narodowego Uniwersytetu Sztuki UNArte. Efektem kilkumiesięcznej pracy mieszanych ekip młodych grafików, wspieranych przez swoich wykładowców, jest logotyp inspirowany znakami diakrytycznymi, charakterystycznymi dla każdego z języków. Dopełnieniem identyfikacji jest hasło „Mamy wspólny język”, odwołujące się do języka kultury, który pozwala na głębokie poznanie i porozumienie między ludźmi - w całej ich różnorodności form, środków wyrazu i tradycji.
04 03.2024 31 10.2025 Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia