24.11.2022 Teatr

Promocja antologii polskiego teatru współczesnego w Klużu

W dniu 24 listopada o godz. 12:00 w Casa TIFF, str. Universității 6 w Cluj-Napoca, odbędzie się promocja tomu „Rewolucje. Antologia polskiego teatru współczesnego”. W wydarzeniu wezmą udział krytyczka teatralna i autorka rumuńskiego wstępu Oana Cristea Grigorescu oraz Paweł Rutkowski z Instytutu Polskiego w Bukareszcie.

Promocja stanowi część programu Interferences International Theatre Festival, który odbywa się w dniach 17-27 listopada 2022 r.

Książka zawiera teksty dramaturgiczne, wybrane przez polską krytyczkę teatralną Katarzynę Niedurny, powstałe w Polsce w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Poruszają one współczesne problemy istotne dla polskiego społeczeństwa i nie tylko.

„Urodzeni w latach 1972-1989 młodzi autorzy są przedstawicielami dzisiejszej polskiej dramaturgii, których teksty są często grane w teatrze. Znaczna ich część została nagrodzona na ogólnopolskich konkursach dramaturgicznych czy prestiżową polską nagrodą kulturalną Paszport Polityki za społeczny i kulturalny wpływ ich dramatów.

Wszystkie wybrane teksty powstały w ostatniej dekadzie. Są one istotne w procesie kwestionowania traum i niewygodnych aspektów współczesnego polskiego społeczeństwa, które artyści przedstawiają i dyskutują w różnych formach performatywnych. Dominuje monolog, dyskurs publiczny, epicki poemat i bezosobowa relacja umiejscowione w nielinearnej formule dramaturgicznej,  która odrzuca liryzm na rzecz prostego języka, często niecenzuralnego manifestu, pobudzającego świadomość i empatię widza. (…) Polityczne, zaangażowane społecznie, feministyczne i nienormatywne, teksty te kontynuują tradycję polskiego teatru politycznego, zaangażowanego, autorefleksyjnego, wrażliwego na sytuacje kryzysowe w społeczeństwie.” (Oana Cristea Grigorescu)

Scheduled Teatr

„Inni ludzie” Doroty Masłowskiej na scenie w

"Inni ludzie" autorstwa znanej również w Rumunii polskiej pisarki Doroty Masłowskiej, w tłumaczeniu Ioany Diaconu-Mureșan, jest pierwszą produkcją ADEPTH INFUSION / w koprodukcji z Instytutem Polskim w Bukareszcie. Spektakl będzie miał swoją premierę w Baia Mare między 11 i 14 listopada.
11 11.2023 14 11.2023 Sztuki wizualne, Teatr

Performans „Aktorki” w październiku w HEI –

"Aktorki" na podst. tekstu Michała Telegi, koprodukcja Teatrul Post-National Interfonic Instytutu Polskiego w Bukareszcie, jest jednym z wydarzeń kulturalnych, które odbędą się w październiku w HEI - House of European Institutes, multikulturanym centrum sieci Narodowych Instytutów Kultury Unii Europejskiej - EUNIC Romania.a.
01 10.2023 31 10.2023 Inne, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Teatr Żydowski w Warszawie na festiwalu Euroiudaica

Koncert muzyki żydowskiej "Shalom" 6 września oraz spektakl "Der Szturem. Cwiszyn" 7 września w wykonaniu Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich z Warszawy będą częścią Festiwalu Kultury Żydowskiej Euroiudaica, który odbędzie się w Oradei w dniach 3-9 września 2023 r.
06 09.2023 07 09.2023 Inne, Muzyka, Teatr, Wydarzenia