85 lat temu, 23 listopada, w Bukareszcie rozpoczął działalność pierwszy polski instytut kultury na świecie.
Znany rumuński historyk, uczony i polityk Nicolae Iorga wspierał polską kulturę i był przyjacielem pierwszego instytutu polskiego w Bukareszcie.
Fotografia została wykonana w 1932 roku i przedstawia Nicolae Iorgę wraz z Marszałkiem Polski Józefem Piłsudskim na Dworcu Północnym w Bukareszcie.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o podstawach prawnych polsko-rumuńskiej współpracy oświatowo-kulturalnej, które były podstawą powstania naszego Instytutu, zapraszamy do zapoznania się z artykułem „Polsko-rumuńska konwencja o współpracy kulturalnej i oświatowej z 1937 roku” Piotra Gołdyna (w języku angielskim).
Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe
Polskie akcenty w Rumunii i Republice Mołdawii
Czy wiesz, że w Bukareszcie są ulice noszące nazwy związane z Polską? Albo pomniki czy budynki? W nadchodzących tygodniach na naszej stronie internetowej i kanałach mediów społecznościowych przedstawimy, jedno po drugim, wszystkie miejsca, a także kilka niezwykłych szczegółów dotyczących pochodzenia ich nazw.
31
07.2024
31
12.2024
Aktualności
Aplikuj na staże naukowe w Polsce! 🗓
Naukowców zagranicznych uczelni oraz ośrodków badawczych, posiadających tytuł co najmniej doktora, są zaproszeni do składania do 15 maja wniosków do tegorocznej edycji programu Ulam zorganizowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej.
09
05.2024
15
05.2024
Aktualności
O feminizmie w teatrze w Klużu-Napoce 🗓
Dr Agata Kulesza z Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego wygłosi w Klużu-Napoce wykład pt. "Badanie historii teatru kobiet: feministyczna badaczka w archiwach". Wydarzenie odbędzie się 25 kwietnia w ramach inauguracji programu badawczego Feministyczne Archiwum Teatralne. FEM100.
25
04.2024
Aktualności