85 lat temu, 23 listopada, w Bukareszcie rozpoczął działalność pierwszy polski instytut kultury na świecie.
Znany rumuński historyk, uczony i polityk Nicolae Iorga wspierał polską kulturę i był przyjacielem pierwszego instytutu polskiego w Bukareszcie.
Fotografia została wykonana w 1932 roku i przedstawia Nicolae Iorgę wraz z Marszałkiem Polski Józefem Piłsudskim na Dworcu Północnym w Bukareszcie.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o podstawach prawnych polsko-rumuńskiej współpracy oświatowo-kulturalnej, które były podstawą powstania naszego Instytutu, zapraszamy do zapoznania się z artykułem „Polsko-rumuńska konwencja o współpracy kulturalnej i oświatowej z 1937 roku” Piotra Gołdyna (w języku angielskim).
Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe
Nabór na stanowisko: referent ds. administracyjno-finansowych
Instytut Polski w Bukareszcie ogłasza nabór na stanowisko: referent ds. administracyjno-finansowych.
26
03.2025
24
04.2025
Aktualności
23. Visegrad Summer School – Nabór
Aplikuj teraz na 23. Visegrad Summer School!
25
03.2025
04
04.2025
Aktualności
Open Call – Reclaiming Post-Industrial Futures
Program rezydencyjny badający zapomniane miejsca dziedzictwa przemysłowego w Rumunii jako przestrzenie współpracy i budowania społeczności, zaprojektowany i rozwijany przez EUNIC Romania. W inicjatywie bierze udział osiem instytucji kultury działających w Rumunii – British Council, Czeskie Centrum, Ambasada Królestwa Niderlandów w Bukareszcie, Instytut Francuski, Włoski Instytut Kultury, Instytut Cervantesa, Instytut Polski w Bukareszcie oraz Fundația9 – każda z nich wspiera jedną rezydencję. Projekt został opracowany przez to konsorcjum europejskich partnerów we współpracy z kuratorką Ilincą Păun.
17
03.2025
27
04.2025
Aktualności, Inne, Sztuki wizualne, Wydarzenia