18.12.2022 - 31.12.2022 Inne

„Kwiat paproci” teraz także z opowieściami z Ukrainy

Prezentujemy nowe wydanie naszej książki z podkarpackimi opowieściami ludowymi.


„Kwiat paproci” („Floarea de feriga”) to e-book, który zawiera opowiadania, legendy i podania ludowe z Polski, Rumunii, Węgier, Czech, Słowacji, a teraz został uzupełniony o dwa opowiadania z Ukrainy.
Zapraszamy Was do lektury, aby lepiej poznać tradycje ludowe Ukrainy i całej przestrzeni Karpat: TUTAJ
Baśnie opowiedziała na nowo Marina Ilie, wykładowczyni na wydziale polonistyki Uniwersytetu w Bukareszcie, a zilustrowała je polska artystka Kamila Pawłucka-Górecka.
W przygotowaniu e-booka udział wzięli również: Atelier DeGrafica i Carla Duschka, która stworzyła szatę graficzną, Instytut Liszt w Bukareszcie, tłumaczka Ewa Rossi oraz Centrum Czeskie w Bukareszcie, które uczestniczyły w wyborze i tłumaczeniu tekstów.

from to
Scheduled Inne

Na Wielkanoc prezentujemy Kolory Prawosławia w Polsce

W kwietniu – miesiącu, w którym w tym roku Wielkanoc obchodzą zarówno katolicy, jak i prawosławni, przygotowaliśmy dla mieszkańców Râmnicu Vâlcea wystawę o mniej znanym temacie, kiedy myślimy o Polsce. Choć dominującą religią w Polsce jest katolicyzm, od wieków na ziemiach polskich żyją też duże skupiska wiernych Kościoła prawosławnego i greckokatolickiego. Część ich bogatych tradycji i dziedzictwa prezentuje wystawa „Kolory prawosławia. Polska”, którą można oglądać w Bibliotece Wojewódzkiej "Antim Ivireanul" Valcea między 5 a 30 kwietnia 2023 roku.
05 04.2023 30 04.2023 Historia, Inne

Wykłady prof. Mykoły Riabchuka – lekcje z

IP w Bukareszcie wraz ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają na wykłady prof. Mykoły Riabchuka, pt.: „Rallying Around the Flag: Civic Mobilization under External Threat – Some Lessons from Ukraine”.
28 03.2023 31 03.2023 Historia, Inne

Koncert w Ateneum Rumuńskim

Wraz z Orkiestrą Symfoniczną i Chórem Filharmonii „George Enescu” zapraszamy na wyjątkowy koncert wokalno-symfoniczny, który odbędzie się w Rumuńskim Ateneum, 16 i 17 marca, pod batutą dyrygenta Leo Hussaina.
14 03.2023 Inne, Muzyka