20.12.2022 - 31.12.2022 Aktualności

Animacja i malarstwo olejne w filmie „Chłopi”

„Chłopi” - najnowszy film w reżyserii nominowanych do Oscara Doroty Kobieli i Hugh Welchmana to jedna z najbardziej oczekiwanych premier 2023 roku.

Film jest oparty na powieści „Chłopi” polskiego pisarza Władysława Reymonta, za którą w 1924 roku otrzymał on literacką Nagrodę Nobla. Składa się ona z czterech tomów: „Jesień”, „Zima”, „Wiosna ” i „Lato”. Powieść jest epopeją życia na wsi, we wszystkich czterech porach roku, i można ją porównać do „Iona” Liviu Rebreanu.

Zdjęcia do ekranizacji filmu rozpoczęły się latem 2020 roku, ale prace były wstrzymywane kilka razy z powodu pandemii koronawirusa. Film stworzyli reżyserzy Dorota Kobiela i Hugh Welman w taki sam sposób, jak wcześniejsze ich dzieło:  „Twój Vincent”, które opowiada o życiu malarza Vincenta van Gogha. Film, który był wielokrotnie prezentowany w Rumunii, otrzymał nominację do Oscara 2018 i zdobył Nagrodę Akademii Europejskiej 2017 w kategorii Najlepszy film animowany. Był on  zrealizowany w technice łączącej animację z malarstwem olejnym, przy czym każda klatka była tak naprawdę namalowanym obrazem. W proces malowania kadrów do „Chłopów” zostało zaangażowanych ok. 70 artystów z Polski, Litwy, Serbii i Ukrainy.

Wyzwaniem w realizacji filmu była rosyjska inwazja na Ukrainę. Z dnia na dzień studio w Kijowie zostało zamknięte, a producenci filmu rozpoczęli działania w celu  pomocy artystom i ich rodzinom. Malarki bezpiecznie dotarły do Polski, gdzie kontynuowały swoją pracę, jednak nie wszyscy ukraińscy artyści mieli możliwość wyjazdu. Z tego powodu, w sierpniu 2022 roku producent filmu postanowił ponownie uruchomić kijowskie studio, zapewniając tym samym pracę 15 malarzom.

Choć proces realizacji filmu jest długotrwały, to finalny efekt będzie na pewno wyjątkowy.

Premiera „Chłopów” odbędzie się w 2023 roku.

*** Aby lepiej przedstawić technikę zastosowaną przy realizacji filmu, poniżej zamieszczamy zwiastun filmu „Twój Vincent”.

from to
Scheduled Aktualności

O języku polskim w Jassach 🗓

Cześć, gąszcz, czyżyk, źdźbło, mitrężyć, dżdżysto, gżegżółka, chrząszcz – poznaj piękno języka polskiego dzięki wystawie przygotowanej w wersji rumuńskiej przez Instytut Polski w Bukareszcie. Wystawę można oglądać w dniach 5 marca - 22 kwietnia 2024 na ogrodzeniu Muzeum Zjednoczenia w Jassach. Towarzyszyć jej będzie wiele dodatkowych wydarzeń organizowanych przez Lektorat j. polskiego UAIC.
05 03.2024 22 04.2024 Aktualności, Inne

Wystawa „Ikony na skrzyniach po amunicji” w

22 lutego 2024 r. o godz. 14.00 w Narodowym Muzeum Historii Mołdawii w Kiszyniowie (ul. 31 Sierpnia 121) zostanie otwarta wystawa prac ukraińskich artystów Soni Atlantovej i Oleksandra Klymenko „Ikony na skrzyniach po amunicji ”. Wydarzenie poświęcone jest drugiej rocznicy pełnoskalowej rosyjskiej inwazji wojskowej na Ukrainę.
22 02.2024 10 03.2024 Aktualności, Inne