21.06.2023 - 24.06.2023 Inne

HEI – House of European Institues, nowy bastion kultury europejskiej w Timiszoarze, otwarty od 21 czerwca

Sieć Narodowych Instytutów Kultury Unii Europejskiej - EUNIC Rumunia otworzy 21 czerwca 2023 r. w Timisoarze centrum multikulturalne HEI - House of European Institutes. Jego celem jest które ma wzmocnić kreatywną pozycję Timiszoary w Europie. HEI - House of European Institutes ofertę kulturalną, która w zrównoważony sposób wzmacnia europejskie dziedzictwo i sztukę poprzez wymianę i wzajemne zrozumienie praktyk kulturalnych krajów UE.

Misją centrum kulturalnego HEI jest uzupełnienie europejskiego wymiaru „Timiszoary – Europejskiej Stolicy Kultury 2023” poprzez kuratorski program bogaty w sztukę zaangażowaną społecznie, odzwierciedlający takie tematy jak różnorodność, zrównoważony rozwój, równouprawnienie, czy prawa człowieka.

Od inauguracji, która potrwa cztery dni (od 21 do 24 czerwca 2023 r.) do listopada 2023 r., HEI – House of European Institutes będzie gościć w Galerii 1 Bastionu Theresia (str. Hector) wystawy, warsztaty, performansy, dyskusje i programy rozwoju działalności lokalnych podmiotów kulturalnych. Wśród ostatnich należy wspomnieć „Cultural Management Academy„, program, do którego trwa otwarty nabór dla menedżerów kultury z regionu.

Wstęp na wszystkie wydarzenia publiczne HEI – House of European Institutes będzie bezpłatny i otwarty dla wszystkich przedstawicieli społeczności miasta, niezależnie od wieku, zdolności, pochodzenia etnicznego czy orientacji seksualnej.

HEI jest wspólnym dziełem członków EUNIC Rumunia i cieszymy się, że Timisoara jest pierwszym miastem – Europejską Stolicą Kultury, które gości tego rodzaju europejskie centrum projektów, otwarte na współpracę z klastrami EUNIC Węgry i Grecja, krajami, które mają w tym roku Europejskie Stolice Kultury – Elefsinę i Veszprém. HEI jest zaproszeniem do poznania kultury europejskiej, w całej jej różnorodności i formach, do zetknięcia się z żywotnością artystów reprezentujących Europę będącą w w ciągłym procesie powstawania i transformacji. To także przestrzeń do refleksji nad znaczeniem profesjonalizacji menedżerów kultury, ale także dziedzictwa kulturowego. Aby dowiedzieć się więcej o tym, co robimy, zapraszamy do nas!„, mówią Julien Chiappone-Lucchesi, dyrektor generalny Instytutu Francuskiego w Rumunii, przewodniczący EUNIC Rumunia, i Laura Napolitano, dyrektor Włoskiego Instytutu Kultury w Bukareszcie, wiceprzewodnicząca EUNIC Rumunia.

Przez cztery dni otwarcia zapraszamy mieszkańców Timisoary i turystów na otwarcie wystawy Circular Catalysts, która eksploruje potencjał praktyk rzemieślniczych ze współczesnej perspektywy (21 czerwca), dyskusję na temat zrównoważonego rozwoju w produkcji kulturalnej i projektowaniu – Repair Talk (23 czerwca) oraz imprezę społeczną (24 czerwca). Szczegółowy program wydarzeń będzie od 8 czerwca 2023 r.

To pierwszy raz kiedy Sieć Narodowych Instytutów Kultury w Europie proponuje proces kuratorski obejmujący udział i współpracę wielu instytucji w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury. Mając na celu pozostawienie namacalnego dziedzictwa kulturowego miastu Timiszoara, zespół kuratorski (Tamina Bojoancă – Goethe-Institut Bukareszt, Paweł Rutkowski – Instytut Polski w Bukareszcie, Cristiana Tăutu – British Council) dokonałselekcji szeregu inicjatyw, artystów i ekspertów z całego kontynentu tak, aby wdrożyć strategię włączenia społeczności lokalnych w europejski dialog oparty na temacie zrównoważonego rozwoju, ciągłości i dziedzictwa Europejskiej Stolicy Kultury.

Pełny program wydarzeń HEI – House of European Institutes wkrótce będzie dostępny tutaj:

www.eunic-romania.ro/hei 

www.facebook.com/houseofeuropeaninstitutesHEI 

www.instagram.com/hei_timisoara

HEI – House of European Institutes to projekt koordynowany przez Goethe-Institut w Bukareszcie i Niemieckie Centrum Kultury w Timisoarze, wraz z Austriackim Forum Kultury, Ambasadą Republiki Bułgarii w Rumunii, Czeskim Centrum w Bukareszcie, Instytutem Francuskim w Rumunii, Ambasadą Gruzji w Rumunii, Grecką Fundacją Kultury, Włoskim Instytutem Kultury, British Council Rumunia, Ambasadą Królestwa Niderlandów, Instytutem Polskim w Bukareszcie, Instytutem Camões, Rumuńskim Instytutem Kultury, Ambasadą Hiszpanii, Instytutem Cervantesa, Ambasadą Szwecji w Bukareszcie, Instytutem Tureckim „Yunus Emre” oraz Instytutem Liszta – Węgierskim Centrum Kultury w Bukareszcie.

Główni partnerzy w realizacji projektu: Färgfabriken, Politechnika Timisoara, Elefsina – Europejska Stolica Kultury, Veszprém i Region Balaton-Bakonyi – Europejska Stolica Kultury, Culture Moves Europe.

Partnerzy instytucjonalni: Ambasada Szwajcarii w Rumunii, Marginal Cultural Association, Teatr Narodowy „Mihai Eminescu” w Timiszoarze, Wydział Nauk Politycznych w Timiszoarze, Uniwersytet w Bukareszcie, Zachodni Uniwersytet w Timiszoarze – Wydział Sztuki i Projektowania, Stowarzyszenie Czechów w Banacie, Typopassage TM, Stowarzyszenie Minitremu w Timiszoarze, Polskie Radio dla Zagranicy, Stowarzyszenie Supereroi printre noi, Stowarzyszenie Identity.Education.

Projekt jest częścią Narodowego Programu Kulturalnego „Timiszoara – Europejska Stolica Kultury w 2023 roku” i jest finansowany z programu European Echoes, prowadzonego przez Centrum Projektów Rady Miasta Timiszoara, ze środków przyznanych z budżetu państwa, za pośrednictwem budżetu Ministerstwa Kultury Rumunii.

from to
Scheduled Inne

„POLSKA” w Kiszyniowie – wystawa o ludziach,

POLSKA – People, Origins, Landscape, Solidarity, Knowledge i oczywiście Architecture. Na najnowszej wystawie zorganizowanej przez Instytut Polski w Bukareszcie w wersji rumuńskiej, będzie można poznać nasz kraj w pigułce. Na premierowy pokaz tej wystawy wybraliśmy Kiszyniów, gdzie na ogrodzeniu Narodowego Muzeum Historii Mołdawii, między 23 kwietnia a 17 maja 2024, znajdziecie wiele ciekawostek o Polsce.
23 04.2024 17 05.2024 Inne

Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025 – Mamy wspólny

Rumunia i Polska organizują pierwszy raz w historii wspólny sezon kulturalny. Zróżnicowany program zaplanowanych wydarzeń oraz intensywnej wymiany kulturalnej przyczynią się do pogłębienia wzajemnych relacji i przyjacielskich więzi łączących od dawna oba kraje. 3 marca 2024 roku po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej. Organizowane w tym okresie wyjątkowe wydarzenia kulturalne w Warszawie i Bukareszcie były okazją do zaprezentowania programu sezonu szerokiej publiczności.
03 03.2024 31 10.2024 Historia, Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Identyfikacja wizualna Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia 2024-2025 🗓

Identyfikacja wizualna sezonu jest owocem współpracy studentów wydziałów grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i bukareszteńskiego Narodowego Uniwersytetu Sztuki UNArte. Efektem kilkumiesięcznej pracy mieszanych ekip młodych grafików, wspieranych przez swoich wykładowców, jest logotyp inspirowany znakami diakrytycznymi, charakterystycznymi dla każdego z języków. Dopełnieniem identyfikacji jest hasło „Mamy wspólny język”, odwołujące się do języka kultury, który pozwala na głębokie poznanie i porozumienie między ludźmi - w całej ich różnorodności form, środków wyrazu i tradycji.
04 03.2024 31 10.2025 Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia