20.07.2023 - 4.08.2023 Historia, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wystawa „Zimna wojna. Krótka historia podzielonego świata” w Krajowej

Burzliwą historię zimnej wojny, czyli czasu napięć, konfliktów i rywalizacji między państwami komunistycznymi a Zachodem, będzie można poznać oglądając wystawę polskiego Instytutu Pamięci Narodowej, prezentowaną w Muzeum Sztuki w Krajowej w dniach 20 lipca – 4 sierpnia 2023 roku.

Ponad trzydzieści lat temu w Europie upadł komunizm. Nim doszło do wielkich zmian w 1989 roku, przez blisko pół wieku od zakończenia II wojny światowej kontynent i świat były pogrążone w „Zimnej wojnie”, konflikcie, który zdominował powojenną historię i wpłynął na życie milionów ludzi. O nim właśnie opowiada wystawa Zimna wojna. Krótka historia podzielonego świata” przygotowana w języku angielskim przez polski Instytut Pamięci Narodowej, który zajmuje się dziejami najnowszymi.

Konfrontacja między Wschodem a Zachodem odcisnęła swoje piętno na tak różnych obszarach życia, że każda próba pokazania jej w jednym miejscu i czasie, na jednej wystawie pozostawia poczucie niedosytu. Autorzy ekspozycji, prezentowanej w Rumunii z inicjatywy i przy wsparciu Instytutu Polskiego w Bukareszcie, zaproponowali więc autorskie, a co za tym idzie subiektywne spojrzenie na historię zimnej wojny i przedstawili ją jako wielowątkową opowieść.

Jak podkreślają twórcy wystawy dr Paweł Sasanka oraz Sławomir Stępień z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie, o dużej sile jej narracji decydują wykorzystane fotografie.

Staraliśmy się, aby wśród słynnych zdjęć, które stały się już ikonami zimnej wojny oraz tych mniej znanych, dopełniających narrację, znalazły się nie tylko obrazy o charakterze dokumentacyjnym, ale także te zapadające w pamięć, skłaniające do refleksji tłumaczą.

Obecna sytuacja w Europie, w której toczy się wojna, ale ta prawdziwa, skłania do spojrzenia na wystawę z innej perspektywy.

Wernisaż ekspozycji, organizowanej we współpracy z Centrum Języka i Kultury Polskiej przy Uniwersytecie w Krajowej,  z udziałem jej autorów, odbędzie się 20 lipca o godz. 11.00 w Muzeum Sztuki w Krajowej (Calea Unirii 15).

W budynku, w którym obecnie mieści się muzeum i w którym prezentowana będzie wystawa, w listopadzie i grudniu 1939 r. przebywał Prezydent RP Ignacy Mościcki, co nadaje planowanemu wydarzeniu dodatkowej, znaczącej symboliki.

Wystawę Zimna Wojna. Krótka historia podzielonego światabędzie można oglądać w ww. muzeum w dn. 20 lipca – 4 sierpnia 2023 r. roku od śr. do niedz. w godz. 10.00-17.00.

from to
Scheduled Historia Sztuki wizualne Wydarzenia

Podcast „Celluloid Solidarity: Contemporary Polish Filmmakers on

Piąta edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Film O'Clock (3-6 kwietnia 2025) oddała hołd polskiej kinematografii poprzez serię projekcji i debat z zaproszonymi gośćmi, odkrywając przed widzami kluczowe tematy: solidarność, pamięć czy odpowiedzialność. Wydarzenie rozpoczęło się premierą podcastu „Celluloid Solidarity: Contemporary Polish Filmmakers on Unity in their Work”.
10 04.2025 31 12.2025 Aktualności, Kino, Wydarzenia

Festiwal sztuk performatywnych „News from Polska” powraca!

W dniach 5–11 maja Narodowe Centrum Tańca w Bukareszcie (CNDB) będzie gościć piątą edycję Festiwalu Sztuk Performatywnych News from Polska, organizowaną przez Instytut Polski w Bukareszcie i realizowaną w ramach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2025 oraz Sezonu Kulturalnego Polska–Rumunia 2024–2025. Pod hasłem Resisting Bodies festiwal proponuje koncepcję kuratorską poświęconą ludzkiemu ciału jako przestrzeni oporu, transformacji i sprawczości w świecie pogrążonym w kryzysach na wielu poziomach. Podczas tej edycji publiczność z Bukaresztu zobaczy cztery spektakle z Polski, które stawiają pytania, zachęcają do nieszablonowego myślenia, przedstawiają i definiują różne formy protestu ciała będącego w ruchu. Wszystkie spektakle będą pokazywane z rumuńskimi napisami, a bilety będą wkrótce dostępne na platformie bilet.ro.
05 05.2025 11 05.2025 Inne, SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Wystawa „Bujność. Sztuka kobiet w XXI w.”

Do 18 maja można oglądać w Narodowym Muzeum Sztuki w Kiszyniowie wystawę „Bujność. Sztuka kobiet w XXI w.”, która prezentuje prace 16 artystek młodej i najmłodszej sceny kulturalnej w Polsce. Projekt celebruje kobiecą radość życia, wolność i siłę, ale też twórczą energię i poczucie wspólnoty. Wydarzenie jest częścią zagranicznego programu kulturalnego Polskiej Prezydencji w Radzie UE.
05 04.2025 18 05.2025 Sztuki wizualne