10.08.2023 - 12.08.2023 Inne

Zajęcia dla dzieci w HEI – House of European Institutes i Pata Rât

W czwartek 10 sierpnia w centrum multikulturalnym EUNIC Romania HEI - House of European Institutes odbędzie się dzień poświęcony dzieciom! Polski teatr Czerwona Walizka zaprezentuje dwa spektakle z klaunami, gagami, żonglerką i balonami, a polska ilustratorka Kamila Pawłucka poprowadzi warsztaty graficzne. 12 sierpnia dotrą oni do dzieci z Pata Rât w Klużu-Napoce.

Maluchy w towarzystwie rodziców zobaczą improwizację, gagi, żarty, żonglerkę, balonowe kreacje, akrobatykę i teatr przedmiotu.

Teatr Czerwona Walizka zbudowany jest wokół postaci klauna i czerpie inspirację z tradycji teatru improwizowanego, Nowego Cyrku i teatru przedmiotu. Jego spektakle angażują publiczność w każdym wieku i wykorzystują język pantomimy.

 

„Rufi Rafi Show”

Godzina 11:00

Spektakl interaktywny dla dzieci i nie tylko (spektakl familijny od 2 do 102 lat). Spotkania z klaunem cechuje duża doza improwizacji i działań z publicznością. Klaun wciąga do swoich działań uczestników spotkania, tworząc z nimi na bieżąco pełną humoru ulotną rzeczywistość, nietrwałą jak bańka mydlana, odjechane kuku na muniu. Spektakl jest dostosowany do grupy (w zależności od jej specyfiki, wieku uczestników oraz rodzaju imprezy). W spektaklu są różnorodne techniki, między innymi: klaunowe gagi, dowcipy sytuacyjne, żonglerka, skręcanie balonów itp.

Czas trwania około 45 minut. Występuje klaun RR solo.

 

„Historie rodzinne”

Godzina 16:00

Rodzina to jest siła, rodzina to jest zmora. Pod jednym dachem trzeba żyć! Pytam: ale jak? Opowieść o codziennych paradoksach, międzyludzkich radościach i smutkach. Różne domowe historie, które tworzą uliczne show pełne gagów i nieoczekiwanych zwrotów akcji.

Spektakl familijny zawierający elementy teatru przedmiotu, akrobatyki, slapsticku i improwizacji oraz muzykę na żywo.

Czas trwania: 60 minut

 

Warsztaty graficzne dla dzieci

Godzina 12:30

Czas trwania: 120 minut.

Dzieci zapoznają się z elementami projektowania graficznego dostosowanego do ich wieku i będą miały okazję zastosować je kreatywnie w praktyce.

Warsztaty poprowadzi Kamila Pawłucka, która specjalizuje się w ilustracjach do książek dla dzieci.

Kamila Pawłucka-Górecka urodziła się w 1983 r. w Sanoku. Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. T. Brzozowskiego w Krośnie oraz Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku malarstwo sztalugowe. W swojej twórczości inspiracji poszukuje min. w secesyjnym zamiłowaniu do przyrody, tworzy kameralne florystyczne kompozycje zamknięte w tondach. Artystka nie ucieka od tematów baśniowych malując postacie ze znanych bajek i baśni w nieco innej odsłonie. Posługuje się techniką gwaszu i ciągle poszukuje nowych rozwiązań twórczych a często je odnajduje w pracy z dziećmi realizując się jako nauczycielka plastyki.

 

12 sierpnia Teatr Czerwona Walizka i Kamila Pawłucka dotrą do dzieci mieszkających z rodzicami na wysypisku śmieci Pata Rât w Klużu-Napoce. Dzieci będą miały okazję wziąć udział w spektaklu „Rufi Rafi Show” i warsztatach projektowania graficznego Kamili Pawłuckiej.

Pata Rât to wysypisko śmieci w Klużu-Napoce, gdzie ponad 1100 dzieci żyje w toksycznych warunkach. Jest to miejsce, w którym żyją najbardziej wykluczeni mieszkańcy Klużu. Nieoficjalnie obejmuje ono ponad 2500 osób. Liczba ta stale rośnie.

 

 

Projekt HEI – House of European Institutes jest częścią Narodowego Programu Kulturalnego „Timisoara – Europejska Stolica Kultury w 2023 roku” i jest finansowany z programu European Echoes, prowadzonego przez Centrum Projektów Rady Miasta Timisoara, ze środków przydzielonych z budżetu państwa, za pośrednictwem budżetu Ministerstwa Kultury. Jest organizowany we współpracy z Miastem Timiszoara za pośrednictwem Centrum Projektów.

from to
Scheduled Inne

Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025 – Mamy wspólny

Rumunia i Polska organizują pierwszy raz w historii wspólny sezon kulturalny. Zróżnicowany program zaplanowanych wydarzeń oraz intensywnej wymiany kulturalnej przyczynią się do pogłębienia wzajemnych relacji i przyjacielskich więzi łączących od dawna oba kraje. 3 marca 2024 roku po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej. Organizowane w tym okresie wyjątkowe wydarzenia kulturalne w Warszawie i Bukareszcie były okazją do zaprezentowania programu sezonu szerokiej publiczności.
03 03.2024 31 10.2024 Historia, Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Identyfikacja wizualna Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia 2024-2025 🗓

Identyfikacja wizualna sezonu jest owocem współpracy studentów wydziałów grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i bukareszteńskiego Narodowego Uniwersytetu Sztuki UNArte. Efektem kilkumiesięcznej pracy mieszanych ekip młodych grafików, wspieranych przez swoich wykładowców, jest logotyp inspirowany znakami diakrytycznymi, charakterystycznymi dla każdego z języków. Dopełnieniem identyfikacji jest hasło „Mamy wspólny język”, odwołujące się do języka kultury, który pozwala na głębokie poznanie i porozumienie między ludźmi - w całej ich różnorodności form, środków wyrazu i tradycji.
04 03.2024 31 10.2025 Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

O języku polskim w Jassach 🗓

Cześć, gąszcz, czyżyk, źdźbło, mitrężyć, dżdżysto, gżegżółka, chrząszcz – poznaj piękno języka polskiego dzięki wystawie przygotowanej w wersji rumuńskiej przez Instytut Polski w Bukareszcie. Wystawę można oglądać w dniach 5 marca - 22 kwietnia 2024 na ogrodzeniu Muzeum Zjednoczenia w Jassach. Towarzyszyć jej będzie wiele dodatkowych wydarzeń organizowanych przez Lektorat j. polskiego UAIC.
05 03.2024 22 04.2024 Aktualności, Inne