14.09.2023 - 17.09.2023 Sztuki wizualne

Polscy goście na VideoArt Garden w Timiszoarze

Historyczka sztuki Joanna Zielińska oraz artystki Antonina Nowacka i Bogumiła Nowacka wezmą udział w wydarzeniu Coatings - VideoArt Garden. Jest ono poświęcone video art i filmowi, dyskusjom tematycznym i eksperymentom dźwiękowym i odbędzie się w ogrodzie Cazarma U w Timisoarze w dniach 14-17 września 2023 roku.

Codziennie o godzinie 18:00 program rozpocznie seria publicznych debat z udziałem międzynarodowych gości: Joanna Zielińska z Polski (historyczka sztuki i kuratorka w M HKA, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Antwerpii), Alper Turan (zastępca kuratora Protocinema), Marie-Ève Lafontaine (dyrektorka artystyczna Fundacji Evy Kahan) i Elena Sorokina (kuratorka, krytyczka sztuki i wykładowczyni uniwersytecka, współzałożycielka projektu Initiative for Practices and Visions of Radical Care wraz z Natasą Petresin-Bachelez).

Od godz. 19:30 publiczność weźmie udział w performansach: CZWARTEK 14.09 – WIDT Antonina Nowacka i Bogumiła Nowacka z Polski, PIĄTEK 15.09 – Barbora Kleinhamplová, Tereza Stejskalová i Georgeta Corca, SOBOTA 16.09 – Nguyen & Transitory i NIEDZIELA 17.09 Jasmina al Qaisi.

Między 21 a 23.30, odbędą się projekcje video art i filmów eksperymentalnych. Selekcja została przygotowana przez artystkę Larisę Crunțeanu i kuratorkę Cristinę Stoenescu i kładzie nacisk na twórczość regionalnych artystów, we współpracy z lokalnymi i międzynarodowymi organizacjami.

Filmy prezentowane podczas wydarzenia obejmują prace wideo zarówno międzynarodowych, jak i rumuńskich artystów, takich jak Ana Vaz, Soda Jerk, Mona Vătămanu i Florin Tudor, Pilvi Takala, Diana Vidrașcu.

Joanna Zielińska jest historyczką sztuki, pisarką i kuratorką performansów. Idee wystawy performatywnej i dzieła sztuki performatywnej są podstawą jej badań kuratorskich. Jej praktyka koncentruje się wokół teatru, performansu, literatury performatywnej i sztuk wizualnych. Jest również zainteresowana tematem tożsamości i pracy muzeów w XXI wieku. Obecnie pracuje jako kuratorka w Muzeum Sztuki Współczesnej w Antwerpii (M HKA).

WIDT to audiowizualna współpraca dwóch sióstr – Antoniny Nowackiej (głos/processing) i Bogumiły Nowackiej (obrazy na żywo). Ich prace to oniryczne wizje połączone z abstrakcyjnymi, lirycznymi wokalizami przepływającymi przez dżunglę psychodelicznych wizualizacji, tworzonych w czasie rzeczywistym od podstaw przy użyciu złożonych form sprzężenia zwrotnego wideo.

Występy i prelekcje gości odbędą się w języku angielskim, a wyświetlane filmy będą opatrzone rumuńskimi napisami. Pełny program wydarzenia można znaleźć na stronie: https://bit.ly/3ONH85M 

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, rezerwacje na stronie: https://bit.ly/3ONH85M.

___________________________________

Organizator: Asociația Copia Originală

Projekt jest częścią krajowego programu „Timiszoara – Europejska Stolica Kultury 2023” i jest finansowany przez program Grow Timisoara 2023, realizowany przez Centrum Projektów Timiszoara, ze środków przyznanych z budżetu państwa za pośrednictwem Ministerstwa Kultury.

Projekt jest częścią programu Fundacji Interart TRIADE „după Sculptură / Sculptură după”.

Partnerzy: Fundația Interart TRIADE, Goethe-Institut București, Centrul Cultural German Timișoara, Institutul Polonez din București,Institutul Francez din București, Institutul Francez din Timișoara, Forumul Cultural Austriac, Still in Belgrade, NGO Aesop Belgrade, Manekino, CODRU Urban Garden.

Partnerzy media: Acoperişul de Sticlă, Aivi Media Hub, Cinemap, curatorial.ro, filme-carti.ro, Glamour, IQads, Modernism, MovieNews.ro, Munteanu, Revista Arta, RFI Romania, Radio Romania Cultural, SMARK, Zile și Nopți.

from to
Scheduled Sztuki wizualne

Jan Świerkowski w Timiszoarze 🗓

Polski artysta Jan Świerkowski przyjedzie do Timiszoary, gdzie 6 grudnia zaprezentuje swoją instalację VR będącą częścią projektu Stellar Entanglement.
06 12.2023 Sztuki wizualne

Café Müller Dominika Więcka na Festiwalu Iridescent

W dniu 12 listopada 2023 r. o godz. 19.30 w Narodowym Centrum Tańca w Bukareszcie polski artysta Dominik Więcek zaprezentuje swój spektakl "Cafe Muller", inspirowany słynnym dziełem Piny Bausch.
12 11.2023 Inne, Sztuki wizualne

KOLGEL – MOGEL: wystawa plakatu w Timiszoarze

Agata Kulczyk i Marcin Markowski, wykładowcy na Wydziale Grafiki i Komunikacji Wizualnej Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu zaprezentują swoje prace w HEI – House of European Institutes (str. Hector 1, Bastion 1). Plakaty obojga artystów prezentowane będą w dniach 9-26 listopada 2023, a wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek, 9 listopada o godzinie 19:00. Zapraszamy!
09 11.2023 26 11.2023 Sztuki wizualne