11.11.2023 - 14.11.2023 Sztuki wizualne, Teatr

„Inni ludzie” Doroty Masłowskiej na scenie w Baia Mare – premiera

"Inni ludzie" autorstwa znanej również w Rumunii polskiej pisarki Doroty Masłowskiej, w tłumaczeniu Ioany Diaconu-Mureșan, jest pierwszą produkcją ADEPTH INFUSION / w koprodukcji z Instytutem Polskim w Bukareszcie. Spektakl będzie miał swoją premierę w Baia Mare między 11 i 14 listopada.

CEILALȚI / INNI LUDZIE

tekst: Dorota Masłowska

11 / 12 / 14 listopada | 20:00

Hala NEXT, Str. Vasile Lucaciu 162P, Baia Mare

Bilety: https://iabilet.ro/bilete-baia-mare-ceilalti-inni-ludzie-de-dorota-maslowska-90912/

Ograniczona liczba miejsc i tylko trzy spektakle!

Podwójna premiera krajowa, pierwsze tłumaczenie na język rumuński i pierwsze wykonanie tekstu w Rumunii –  Ceilalți/Inni ludzie Doroty Masłowskiej w reżyserii Andreia Dinu to epicki rap-poemat, symfonia środowiska miejskiego i ludzi, którzy je zamieszkują.

Nieustannie przenosząc uwagę i przecinające się punkty w życiu bohaterów, ta miejska podróż przez różne środowiska ukazuje się w bezpośrednim, przenikliwym, niewygodnym języku i obnaża alienujące i frustrujące relacje.

Ceilalți/Inni ludzie to spektakl hybrydowy, z pogranicza koncertu rapowego i multimedialnego show, z performerami live & video, DJ-em, video art, live streamingiem, grany w niekonwencjonalnej przestrzeni, industrialnej hali na obrzeżach miasta, która przybliża widza do atmosfery i środowiska tekstu Doroty Masłowskiej.

W szarym mieście marzenie Kamila jest klasyczne i proste: wydać rapową płytę, być artystą.

Mroczny, poetycki, wulgarny, psychodeliczny, bezwzględny, a momentami przytłaczający duszną atmosferą, Kamil kroczy w rytm beatu przez uprzedzenia, nienawiść, samotność, związki i płytkie zauroczenia, próbując sprawdzić, czy istnieje WYJŚCIE, czy też jesteśmy niewolnikami własnego życia.

Ceilalți/Inni ludzie Doroty Masłowskiej to pierwsza produkcja ADEPTH INFUSION / W koprodukcji z Instytutem Polskim w Bukareszcie.

Spektakl nierekomendowany osobom poniżej 16 roku życia oraz cierpiących na epilepsję, światłowstręt i choroby serca. 

Projekt kulturalny współfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Kultury (AFCN). Projekt niekoniecznie reprezentuje stanowisko Administracji Narodowego Funduszu Kultury. AFCN nie ponosi odpowiedzialności za treść projektu ani za sposób wykorzystania jego rezultatów. Odpowiedzialność za te kwestie ponosi wyłącznie beneficjent.

 

 

from to
Scheduled Sztuki wizualne Teatr

Niektórzy lubią poezję? – wystawa kolaży inspirowanych

W zeszłym roku obchodziliśmy Rok Wisławy Szymborskiej i z tej okazji zorganizowaliśmy dość nietypowe warsztaty w Bukareszcie i Kiszyniowie. Poezja jest często komentarzem do rzeczywistości, reakcją na to, co dzieje się wokół nas, dlatego bardzo łatwo można ją wykorzystać jako źródło inspiracji artystycznych. Zorganizowaliśmy warsztaty kolażowe inspirowane wierszami polskiej poetki. W Kiszyniowie współpracowaliśmy z grupą uczniów Akademickiego Liceum Sztuk Plastycznych „Igor Vieru”, koordynowaną przez profesora Anatolie Gherasimova, a warsztaty przeprowadziła Ana Golub. Wystawę w Bibliotece Narodowej Republiki Mołdawii można zwiedzać w dniach 21 lutego - 10 marca 2024 r.
21 02.2024 21 03.2024 Literatura, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wystawa-podróż przez wielokulturowość Bukowiny w MȚR 🗓

Z okazji Dnia Solidarności Polsko-Rumuńskiej Instytut Adama Mickiewicza i Instytut Polski w Bukareszcie zapraszają na wystawę "Były trzy siostry, ale tylko dwie koszule" polskiej fotografki Justyny Mielnikiewicz.
02 03.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Anna Manicka o Picasso w Bukareszcie 🗓

Historyczka sztuki i kuratorka Anna Manicka z Muzeum Narodowego w Warszawie weźmie udział w sympozjum „Picassoest. Uses and Abuses of Picasso in Eastern Europe 1945-1989”, które odbędzie się w dniu 5 stycznia 2024 roku w Bibliotece Akademii Rumuńskiej w Bukareszcie. Wydarzenie jest organizowane w ramach wystawy „Efectul Picasso”, pokazywane w MARe/Muzeum Sztuki Najnowszej od 28 września 2023 r. do 22 stycznia 2024 r.
05 01.2024 Sztuki wizualne