21.02.2024 - 21.03.2024 Literatura, Literatura, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Niektórzy lubią poezję? – wystawa kolaży inspirowanych twórczością Wisławy Szymborskiej w Kiszyniowie

W zeszłym roku obchodziliśmy Rok Wisławy Szymborskiej i z tej okazji zorganizowaliśmy dość nietypowe warsztaty w Bukareszcie i Kiszyniowie. Poezja jest często komentarzem do rzeczywistości, reakcją na to, co dzieje się wokół nas, dlatego bardzo łatwo można ją wykorzystać jako źródło inspiracji artystycznych. Zorganizowaliśmy warsztaty kolażowe inspirowane wierszami polskiej poetki. W Kiszyniowie współpracowaliśmy z grupą uczniów Akademickiego Liceum Sztuk Plastycznych „Igor Vieru”, koordynowaną przez profesora Anatolie Gherasimova, a warsztaty przeprowadziła Ana Golub. Wystawę w Bibliotece Narodowej Republiki Mołdawii można zwiedzać w dniach 21 lutego - 10 marca 2024 r.

Wisława Szymborska (polska poetka, laureatka Literackiej Nagrody Nobla w 1997 r.) zakochała się w życiu i słowie i z tej miłości zrodziła się głęboka poezja, która odsłania zarówno cienie, jak i światła duszy.

Ale Wisława miała też coś wyjątkowego: uwielbiała się bawić, czy to dobierając słowa i zamieniając je w wiersze, czy też przekładając swoje myśli z humorem i powagą na obrazy.

Akademia Szwedzka przyznała jej Nagrodę Nobla w dziedzinie twórczości poetyckiej, plasując Wisławę wśród wielu ważnych i poważnych autorów. Sto lat po narodzinach poetki postanowiliśmy zagrać na krawędzi jej wierszy.

Inspiracją dla nas była seria kolaży, które Wisława tworzyła przez całe życie, obrazów pełnych zabawy i głębokich znaczeń, które można znaleźć na stronie Fundacji Wisławy Szymborskiej.

A teraz zdradźmy Wam sekret na temat tych kolaży: Wisława tworzyła je z myślą o wysyłaniu przy różnych okazjach swoim przyjaciołom, zamiast pocztówek, które w tamtych czasach były rzadkością i wątpliwej jakości estetycznej. Wycinała i zbierała wszelkiego rodzaju obrazki i nagłówki z gazet i magazynów, a następnie nadawała im nowe znaczenie, budując w ten sposób nieoczekiwane światy: nieco surrealistyczne, pełne humoru i ciepła, dające poczucie wolności.

Kolaże były dla niej formą wyrazu artystycznego, zawsze jednak traktowała je jako rodzaj prywatnego listu, dlatego przez długi czas nie zgadzała się na ich udostępnianie szerszej publiczności.

A ponieważ kolaże są papierowymi poprzednikami dzisiejszych wirtualnych memów, chcieliśmy połączyć przeszłość z teraźniejszością i zaprosiliśmy młode pokolenie do wycięcia na obrazy wiersza „Niektórzy lubią poezję”. To prawda, jak mówi autorka, „niektórzy – czyli nie wszyscy.”. Jednak z czystym sumieniem możemy powiedzieć, że wszystkim uczestnikom bardzo się podobało.

Wystawę prac przygotowanych w Kiszyniowie i Bukareszcie można zwiedzać w dniach 21 lutego – 10 marca 2024 r. w Bibliotece Narodowej Republiki Mołdawii (dział Zbiorów Sztuki i Map).

Część bukareszteńska prac prezentowanych na wystawie została wykonana przez grupę uczniów Liceum Teoretycznego „Tudor Vladimirescu”, koordynowaną przez profesor Nonę Rapotan, w czasie warsztaty przygotowanego i przeprowadzonego przez Claudiu Sfirschi-Lăudat.

from to
Scheduled Literatura Literatura Sztuki wizualne Wydarzenia

Ryszard Kaja „Plakat – Polska” w Muzeum

We współpracy z Muzeum Sztuki w Klużu-Napoce (MACN) oraz Uniwersytetem Sztuki i Projektowania w Klużu-Napoce (UAD) organizujemy w dniach 27 listopada – 15 grudnia 2024 roku wystawę plakatów słynnego polskiego artysty Ryszarda Kai, jednego z najważniejszych twórców współczesnego europejskiego plakatu. Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 50 plakatów z kultowej serii „Plakat – Polska”, które w sugestywny sposób ukazują różnorodność, piękno i wyjątkowość kulturowego oraz geograficznego krajobrazu Polski.
27 11.2024 15 12.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wystawa „Hocus Pocus” na Bucharest Graphic Days

Mamy przyjemność ponownie gościć w Bukareszcie Agatę Kulczyk i Marcina Markowskiego. Ich wystawa Hocus Pocus jest prezentowana w ramach Bucharest Graphic Days. Zapraszamy na spotkanie z artystami 24 listopada od godz. 19 w Sala Rotondă Teatru Narodowego w Bukareszcie.
24 11.2024 15 12.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Polski akcent podczas 13. edycji Międzynarodowego Festiwalu

Studencki spektakl „Mnemonic” z Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi znalazł się w programie 13. edycji Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych i Filmowych Class Fest 2024 w Kiszyniowie.
25 11.2024 29 11.2024 Teatr, Wydarzenia