23.04.2024 - 17.05.2024 Inne

„POLSKA” w Kiszyniowie – wystawa o ludziach, historii, krajobrazach i architekturze

POLSKA – People, Origins, Landscape, Solidarity, Knowledge i oczywiście Architecture. Na najnowszej wystawie zorganizowanej przez Instytut Polski w Bukareszcie w wersji rumuńskiej, będzie można poznać nasz kraj w pigułce. Na premierowy pokaz tej wystawy wybraliśmy Kiszyniów, gdzie na ogrodzeniu Narodowego Muzeum Historii Mołdawii, między 23 kwietnia a 17 maja 2024, znajdziecie wiele ciekawostek o Polsce.

Wystawa podzielona jest na sześć bloków tematycznych. Każdy z nich opowiada ciekawe historie o ludziach, historii, krajobrazach, nauce, architekturze, a także solidarności. To ostatnie słowo jest szczególnie akcentowane, ponieważ w naszym kraju istnieje także Solidarność – pisana wielką literą. Dla wielu Polaków bycie solidarnym to fundament, bez którego nie może się obejść, a Solidarność to jeden z największych powodów do dumy. Ale takich powodów do dumy okazuje się być dużo więcej!

Z wystawy dowiedzieć się można między innymi:

Jak się nazywa człowiek, który odkrył, że to Ziemia krąży wokół Słońca?

Która kobieta, jako jedyna na świecie, otrzymała aż dwie nagrody Nobla?

Kto stał się „ojcem światowej elektroniki” dzięki wynalezieniu metody otrzymywania monokryształów?
Jak nazywał się wynalazca, który zapoczątkował światowy przemysł naftowy?

Kim była pierwsza kobieta, która stanęła na szczycie K2, najniebezpieczniejszej górze świata?

Jakie są jedne z najważniejszych dat w historii Polski i co się wtedy wydarzyło?

Jaki tak naprawdę Polska ma krajobraz?

Na te wszystkie pytania odpowiedzi znajdują się właśnie na naszej wystawie. Poza tym, dowiecie się z niej wielu rzeczy dużo mniej oczywistych, o osiągnięciach polskiej nauki, zasługach polskich naukowców a także różnorodności polskiej architektury. Polska jak długa i szeroka jest krajem  kontrastów i na pewno każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Wystarczy tylko odrobina ciekawości i można wybrać się w podróż, nie ruszając się z miejsca!

Zapraszamy serdecznie!

23 kwietnia – 17 maja 2024, Narodowe Muzeum Historii Mołdawii, (Strada 31 August 1989, Kiszyniów)

from to
Scheduled ical Google outlook Inne

Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025 – Mamy wspólny

Rumunia i Polska organizują pierwszy raz w historii wspólny sezon kulturalny. Zróżnicowany program zaplanowanych wydarzeń oraz intensywnej wymiany kulturalnej przyczynią się do pogłębienia wzajemnych relacji i przyjacielskich więzi łączących od dawna oba kraje. 3 marca 2024 roku po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Solidarności Polsko-Rumuńskiej. Organizowane w tym okresie wyjątkowe wydarzenia kulturalne w Warszawie i Bukareszcie były okazją do zaprezentowania programu sezonu szerokiej publiczności.
03 03.2024 31 10.2024 Historia, Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Identyfikacja wizualna Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia 2024-2025 🗓

Identyfikacja wizualna sezonu jest owocem współpracy studentów wydziałów grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i bukareszteńskiego Narodowego Uniwersytetu Sztuki UNArte. Efektem kilkumiesięcznej pracy mieszanych ekip młodych grafików, wspieranych przez swoich wykładowców, jest logotyp inspirowany znakami diakrytycznymi, charakterystycznymi dla każdego z języków. Dopełnieniem identyfikacji jest hasło „Mamy wspólny język”, odwołujące się do języka kultury, który pozwala na głębokie poznanie i porozumienie między ludźmi - w całej ich różnorodności form, środków wyrazu i tradycji.
04 03.2024 31 10.2025 Inne, Kino, Literatura, Muzyka, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

O języku polskim w Jassach 🗓

Cześć, gąszcz, czyżyk, źdźbło, mitrężyć, dżdżysto, gżegżółka, chrząszcz – poznaj piękno języka polskiego dzięki wystawie przygotowanej w wersji rumuńskiej przez Instytut Polski w Bukareszcie. Wystawę można oglądać w dniach 5 marca - 22 kwietnia 2024 na ogrodzeniu Muzeum Zjednoczenia w Jassach. Towarzyszyć jej będzie wiele dodatkowych wydarzeń organizowanych przez Lektorat j. polskiego UAIC.
05 03.2024 22 04.2024 Aktualności, Inne