20.10.2024 - 25.10.2024 Literatura, SEZON PL-RO, Teatr, Wydarzenia

Polskie wydarzenia na 34. edycji Narodowego Festiwalu Teatralnego

3 przedstawienia z Polski, 2 przedstawienia rumuńskie w polskiej reżyserii oraz jedna promocja książki znajdą się w programie tegorocznej 34. edycji Narodowego Festiwalu Teatralnego FNT w Bukareszcie.
  • Promocja książki „Ceilalți” autorstwa Doroty Masłowskiej, tłumaczenie Ioana Diaconu-Mureșan
    20 października | 13:30, Cărturești Modul

Miejski poemat w stylu rap napisany przez jedną z najbardziej znanych polskich pisarek zostanie zaprezentowany podczas tegorocznego FNT. Książka ukazuje się po premierze multimedialnego performance’u / koncertu rap „Inni Ludzie / Ceilalți Ludzie” autorstwa Adepth Infusion, który miał premierę w listopadzie 2023 roku w hali przemysłowej w Zona Baia Mare Est.

Dorota Masłowska jest znana rumuńskiej publiczności dzięki przetłumaczonej na język rumuński książce „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną” („Albă ca Zăpada şi roşu bolşevic”) oraz spektaklom opartym na jej tekstach, takim jak „Między nami dobrze jest” („Între noi e totul bine”) w reżyserii Radu Afrima, „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” („Un Cuplu De Români Amărâţi Vorbitori De Polonă”) w reżyserii Theodora-Cristiana Popescu oraz najnowszemu „Inni Ludzie” („Ceilalți / Inni Ludzie”) w reżyserii Andrieja Dinu.

  • Spektakl „Ostatnie dni Eleny i Nicolae Ceaușescu” w reżyserii Wojciecha Farugi, Teatr Polski w Bydgoszczy

21 października | 17:00 i 21:00 – Teatrul Național „I.L. Caragiale”, Sala Atelier

Pojęcia dotyczące wojny i filozoficzne dyskusje drugiej połowy XX wieku straciły swoje znaczenie. Słynna idea Francisa Fukuyamy o końcu historii jest teraz postrzegana jak żart.

W grudniu 1989 roku Nicolae Ceaușescu i jego żona Elena obserwowali, co się działo na ulicach, widzieli reakcje manifestantów, ale nie pozwalali zrozumieć, że ludzie odwrócili się przeciwko nim, przekonani, że wszystko jest wynikiem zdrady. Do samego końca Ceaușescu odrzucał zarzuty, że doprowadził kraj do nędzy, chełpiąc się swoimi sukcesami. Autorzy spektaklu skupili się na losie i zachowaniu tej pary oraz tych, którzy towarzyszyli im w ostatnich godzinach życia.

Spektakl jest prezentowany w ramach Sezonu Kulturalnego Polska-Rumunia 2024-2025.

Sezon Kulturalny Polska-Rumunia 2024-2025 organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Polski oraz Instytut Adama Mickiewicza, przy wsparciu Instytutu Polskiego w Bukareszcie, Ministerstwa Kultury Rumunii i Rumuńskiego Instytutu Kultury. W ramach Sezonu odbędzie się kilkadziesiąt wydarzeń z zakresu sztuk wizualnych, muzyki, teatru, kina i literatury.

  • Spektakl „Anomalia” w reżyserii Nataszy Sołtanowicz, Teatrul Național „Marin Sorescu” Craiova

24 października | 21:00 – Teatrul Național „I.L. Caragiale” w Bukareszcie, Sala „Ion Caramitru”
25 października | 19:00 – Teatrul Național „I.L. Caragiale” w Bukareszcie, Sala „Ion Caramitru”

Spektakl z publicznością na scenie

W scenach z muzyką i tańcem, z postaciami pochodzącymi głównie ze środowiska korporacyjnego, spektakl bada relację człowieka z czasem w sytuacjach kryzysowych.
„Współczesny świat zmienia się w alarmującym tempie. W ostatnich latach jesteśmy wystawieni na niepewność, nieprzewidywalność, nieznane. W świecie anomalii byliśmy zmuszeni opuścić swoją strefę komfortu i adaptować się niezależnie od sytuacji.

Anomalia to spektakl o dziewięciu różnych osobach w momentach kryzysu i ich reakcjach na nieprzewidywalne anomalie, które wstrząsną ich codziennym życiem. W tym atrakcyjnym, muzycznym i poetyckim spektaklu fragmenty elektroniczne łączą się z melodiami polifonicznymi. Aktorzy odtwarzają dynamiczne choreografie w rytmie poetyckiego tekstu inspirowanego teatrem absurdu.

To uniwersalna opowieść o wyjątkowych umiejętnościach ludzi w dostosowywaniu się do każdych okoliczności.” (Natasza Sołtanowicz)


Natasza Sołtanowicz to polska reżyserka i laureatka festiwalu TNT w Craiovej w 2019 roku. Nagroda umożliwiła jej realizację spektaklu w Teatrul Național „Marin Sorescu” w Craiovej, dzięki czemu powstała Anomalia, prezentowana bukaresztańskiej publiczności w ramach 34. edycji FNT.

  1. Spektakl „Opowieści babć szeptane córkom przez matki” w reżyserii Gianiny Cărbunariu, Teatr Współczesny Szczecin
    25 października | 21:30 – Teatrul Național „I.L. Caragiale” w Bukareszcie, Sala Studio

„W Rumunii nie ma miejsca dla kobiet, które nie są matkami!”

Dekret 770 obowiązywał w Rumunii między 1966 a 1989 rokiem, podczas dyktatury Nicolae Ceaușescu. Dekret był podobny do „kompromisu aborcyjnego” w Polsce, ale w Rumunii obejmował także zakaz antykoncepcji. Jego celem było zwiększenie populacji i wzmocnienie władzy państwa, a był to najbardziej restrykcyjny przepis w całym bloku sowieckim. Tysiące kobiet straciły życie, a ślad, jaki pozostawił na społeczeństwie, trwa do dziś i przenika przez pokolenia. Czy ta mroczna historia Rumunii, opowiadana przez babcie i matki, będzie służyć jako ostrzeżenie? Czy rumuńska przeszłość może stać się przyszłością Polski, Węgier, Stanów Zjednoczonych?

Bilety dostępne na stronie fnt.ro

from to
Scheduled Literatura SEZON PL-RO Teatr Wydarzenia

Film oscarowy na festiwalu Moldox w Kiszyniowie

Polską nominację do Oscarów 2024 w kategorii Najlepszy Dokument można będzie zobaczyć w Kiszyniowie w dniu 29 listopada w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Moldox w Kiszyniowie.
29 11.2024 Kino, Wydarzenia

Martyna Pastuszka i {oh!} Orkiestra na Międzynarodowym

Polska koncertmistrzyni Martyna Pastuszka wraz z {oh!} Orkiestrą zaprezentują program “The French four seasons”. Koncert odbędzie się 27 listopada w Teatrze Infinit w Bukareszcie. Instytut Polski w Bukareszcie jest partnerem wydarzenia.
27 11.2024 Muzyka, Wydarzenia

Ryszard Kaja „Plakat – Polska” w Muzeum

We współpracy z Muzeum Sztuki w Klużu-Napoce (MACN) oraz Uniwersytetem Sztuki i Projektowania w Klużu-Napoce (UAD) organizujemy w dniach 27 listopada – 15 grudnia 2024 roku wystawę plakatów słynnego polskiego artysty Ryszarda Kai, jednego z najważniejszych twórców współczesnego europejskiego plakatu. Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 50 plakatów z kultowej serii „Plakat – Polska”, które w sugestywny sposób ukazują różnorodność, piękno i wyjątkowość kulturowego oraz geograficznego krajobrazu Polski.
27 11.2024 15 12.2024 Sztuki wizualne, Wydarzenia