1.02.2025 - 2.02.2025 Kino, Wydarzenia

Retrospektywa Barbary Sass w Bukareszcie

Trzy filmy polskiej reżyserki Barbary Sass będą miały swoją premierę w Bukareszcie w ramach retrospektywy Eastern European Feels, która prezentuje filmy z okresu socjalistycznego z Europy Wschodniej. Projekcje odbędą się 1 i 2 lutego w Cinema Muzeul Țăranului – w sali Studioul Horia Bernea.

Po niemal dwóch dekadach pracy jako asystentka reżyserów takich jak Andrzej Wajda, Wojciech Has i Jerzy Skolimowski, Barbara Sass debiutuje na dużym ekranie jako scenarzystka i reżyserka w gorączce politycznej „Solidarności” – najpotężniejszego ruchu antykomunistycznego w Europie Środkowej i Wschodniej, który miał decydujący wpływ na upadek reżimu w Polsce i osłabienie ideologii komunistycznej w całym bloku wschodnim.

Trzy filmy zaprezentowane w ramach retrospektywy, nakręcone przez Barbarę Sass w latach 1980-1982, tworzą trylogię-fresk polskiego społeczeństwa tuż przed i w czasie strajków i protestów, które doprowadziły do zjednoczenia „Solidarności”, oraz w okresie wprowadzenia stanu wojennego.

Ostre i dynamiczne dramaty psychologiczne śledzą chaotyczne ścieżki losów postaci rozdartych przez nierozwiązywalne dylematy, niedostępne ideały oraz nieprzewidywalność życia codziennego. Wulkaniczna Dorota Stalińska mistrzowsko wciela się w trzy różne portrety kobiet – ambitną i bezwzględną dziennikarkę (Bez miłości), energiczną i pewną siebie architektkę na początku kariery (Debiutantka) oraz byłą więźniarkę na drodze do rehabilitacji (Krzyk).

***

BEZ MIŁOŚCI

1980, 99 min., dramat psychologiczny

Ewa jest dziennikarką w gazecie w Warszawie i samotną matką. Utrzymuje swoją czteroletnią córkę, która jest pod opieką jej matki, zarabiając na reportażach, i wykorzystuje swoją moc uwodzenia oraz brak przywiązania, by piąć się po szczeblach kariery zawodowej. W pogoni za uznaniem i sensacyjnymi tematami, krzywdzi Mariannę, kobietę przybyłą z prowincji, która znajduje się w o wiele trudniejszej sytuacji.

DEBIUTANTKA

1981, 101 min., dramat psychologiczny

Młoda absolwentka Ewa opuszcza skorumpowane środowisko Warszawy na rzecz Gdańska, wierząc, że tam, w mieście, które dało początek ogromnemu ruchowi opozycyjnemu „Solidarność”, będzie mogła zbudować lepszą reputację. To, co odkrywa w zespole słynnego architekta Jerzego, cynicznego mentora, który wykorzystuje wszystkie kobiety w swoim życiu, studzi jej zapał i polityczne nadzieje.

KRZYK

1982, 88 min., dramat psychologiczny

Sass powraca do peryferyjnych dzielnic i improwizowanych mieszkań Warszawy. Marianna, postać drugoplanowa z Bez miłości, wychodzi z więzienia po drobnej kradzieży i zaczyna pracować w domu opieki dla starszych, który staje się jej domem. Tutaj stara się nawiązywać relacje i wspinać się po szczeblach społecznych, ale jej marzenie o stabilności zostaje wystawione na próbę przez pasożytnictwo reżimu, który staje się coraz bardziej kwestionowany.

 

 

from to
Scheduled Kino Wydarzenia

Podcast „Celluloid Solidarity: Contemporary Polish Filmmakers on

Piąta edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Film O'Clock (3-6 kwietnia 2025) oddała hołd polskiej kinematografii poprzez serię projekcji i debat z zaproszonymi gośćmi, odkrywając przed widzami kluczowe tematy: solidarność, pamięć czy odpowiedzialność. Wydarzenie rozpoczęło się premierą podcastu „Celluloid Solidarity: Contemporary Polish Filmmakers on Unity in their Work”.
10 04.2025 31 12.2025 Aktualności, Kino, Wydarzenia

Festiwal sztuk performatywnych „News from Polska” powraca!

W dniach 5–11 maja Narodowe Centrum Tańca w Bukareszcie (CNDB) będzie gościć piątą edycję Festiwalu Sztuk Performatywnych News from Polska, organizowaną przez Instytut Polski w Bukareszcie i realizowaną w ramach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2025 oraz Sezonu Kulturalnego Polska–Rumunia 2024–2025. Pod hasłem Resisting Bodies festiwal proponuje koncepcję kuratorską poświęconą ludzkiemu ciału jako przestrzeni oporu, transformacji i sprawczości w świecie pogrążonym w kryzysach na wielu poziomach. Podczas tej edycji publiczność z Bukaresztu zobaczy cztery spektakle z Polski, które stawiają pytania, zachęcają do nieszablonowego myślenia, przedstawiają i definiują różne formy protestu ciała będącego w ruchu. Wszystkie spektakle będą pokazywane z rumuńskimi napisami, a bilety będą wkrótce dostępne na platformie bilet.ro.
05 05.2025 11 05.2025 Inne, SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Wykłady prof. Johna Micgiela 🗓

Instytut Polski w Bukareszcie wraz ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego zapraszają na wykłady prof. Micgiela, pt.: „New realities. US geopolitical politics and Europe.”
08 04.2025 11 04.2025 Historia, Wydarzenia