5.05.2025 - 11.05.2025 Inne, SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Festiwal sztuk performatywnych „News from Polska” powraca!

W dniach 5–11 maja Narodowe Centrum Tańca w Bukareszcie (CNDB) będzie gościć piątą edycję Festiwalu Sztuk Performatywnych News from Polska, organizowaną przez Instytut Polski w Bukareszcie i realizowaną w ramach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2025 oraz Sezonu Kulturalnego Polska–Rumunia 2024–2025. Pod hasłem Resisting Bodies festiwal proponuje koncepcję kuratorską poświęconą ludzkiemu ciału jako przestrzeni oporu, transformacji i sprawczości w świecie pogrążonym w kryzysach na wielu poziomach. Podczas tej edycji publiczność z Bukaresztu zobaczy cztery spektakle z Polski, które stawiają pytania, zachęcają do nieszablonowego myślenia, przedstawiają i definiują różne formy protestu ciała będącego w ruchu. Wszystkie spektakle będą pokazywane z rumuńskimi napisami, a bilety będą wkrótce dostępne na platformie bilet.ro.

Kuratorowana przez Andreeę Andrei – kuratorkę, menedżerkę kultury i konsultantkę artystyczną w CNDB – edycja festiwalu wychodzi z założenia, że należy ponownie podkreślić znaczenie i aktualność tańca współczesnego oraz sztuk performatywnych, traktując je nie tylko jako formy ekspresji artystycznej, lecz również jako narzędzia krytycznej refleksji. Wybrane spektakle eksplorują cielesność z różnych perspektyw, ukazując siłę ciała w podważaniu i sprzeciwianiu się represyjnym normom, formom kontroli, narzuconym wzorcom zachowań, estetyki czy ruchu. Oprócz spektakli reprezentujących współczesną polską scenę performatywną, organizatorzy zapraszają także na warsztaty dla profesjonalistów ze świata tańca, w których eksplorowane będą powiązania ciała w ruchu z innymi językami artystycznymi oraz ekspresyjna moc improwizacji i tańca intuicyjnego.

 

Program festiwalu rozpocznie się 5 maja o godzinie 9:00 warsztatem tańca współczesnego Między dyscyplinami, prowadzonym przez Dominikę Knapik – aktorkę, reżyserkę i choreografkę z wieloletnim doświadczeniem w sztukach performatywnych w Polsce i w Niemczech. Udział w warsztatach jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona – zapisy odbywają się za pomocą formularza. Dzień zakończy się o godz. 19:30 spektaklem VALESKA VALESKA VALESKA VALESKA, również autorstwa Dominiki Knapik, który oddaje hołd innowacyjnej artystce Valeski Gert – prekursorki nowoczesnej sztuki performatywnej, znanej z ekscentrycznego, radykalnego i krytycznego podejścia do ciała w kontekście artystycznym. Spektakl jest produkcją Fundacji Performa.

 

7 maja o godz. 19:30 odbędzie się spektakl To bitch or not to bitch, wyprodukowany, wyreżyserowany, choreografowany i wykonany przez kolektyw artystyczny Hertz Haus (Magdalena Kowala, Natalia Murawska, Joanna Woźna, Anna Zglenicka). To wyzwanie rzucone dominującym narracjom, przez które definiujemy własną cielesność i postrzegamy ciała przez określone filtry percepcji i oceny.

 

8 maja o godz. 16:00 odbędą się warsztaty Otwarte ciała. Taniec intuicyjny / Improwizacja prowadzone przez Martę Wołowiec w przestrzeni Teatrelli. Marta Wołowiec to performerka, choreografka, tancerka i prowadząca warsztaty taneczne, inicjatorka i kuratorka Krakow Dance Festival. Udział w warsztatach jest bezpłatny, zapisy odbywają się poprzez formularz.

 

9 maja o godz. 19:30 CNDB zaprezentuje spektakl WoW w reżyserii i choreografii Marty Wołowiec, produkcję Przestrzeni Sztuki Taniec 2023 i Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Spektakl jest refleksją nad historycznym zjawiskiem choreomanii (znanym również jako tarantyzm, plaga tańca lub taniec św. Wita), które miało miejsce głównie w Europie kontynentalnej między XIV a XVII wiekiem oraz na Madagaskarze w XIX wieku. Fenomen ten wywoływał niekontrolowane ataki tańca u dzieci i dorosłych, zmuszając ich do poruszania się aż do wyczerpania. Spektakl porusza temat ludzkiej potrzeby wyzwolenia poprzez ruch i taniec, szczególnie w trudnych czasach.

 

Ostatnim wydarzeniem festiwalu będzie premiera w Bukareszcie spektaklu Cezary idzie na wojnę w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego – najsłynniejszej produkcji Teatru Komuna Warszawa, uznanej za jedno z najważniejszych wydarzeń teatralnych roku 2017. Spektakl prezentowany był w wielu krajach i został nagrodzony za najlepszy zespół artystyczny na dziesiątej edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia w Krakowie. Pokaz zaplanowany jest na 11 maja o godz. 19:30. To zaproszenie do dekonstrukcji tradycji, ideologii i struktur władzy, krytyka militarnej dumy i estetyki, podkreślająca jej toksyczną i opresyjną naturę. Cezary Tomaszewski to reżyser teatralny i choreograf znany z ikonoklastycznych produkcji teatru muzycznego.

 

Dzięki programowi piątej edycji Festiwalu News from Polska, podkreślona zostaje myśl, że opór nie jest wyłącznie zjawiskiem politycznym ani ograniczonym do sfery idei, a ciało nie jest jedynie medium projekcji tych idei, lecz konkretnym i złożonym narzędziem zdolnym do bezpośredniego i instynktownego wyrażania sprzeciwu wobec politycznych i społecznych ograniczeń i norm.

 

Wydarzenie realizowane jest w ramach Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej 2025 oraz Sezonu Kulturalnego Polska–Rumunia 2024–2025, który jest efektem współpracy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Adama Mickiewicza oraz rumuńskiego Ministerstwa Kultury oraz Rumuńskiego Instytutu Kultury, wspartych przez Instytut Polski w Bukareszcie.

 

Organizator: Instytut Polski w Bukareszcie

Współfinansowany przez: Instytut Adama Mickiewicza

Partnerzy: Narodowe Centrum Tańca w BukareszcieTeatrelli – CREART

 

Partnerzy media: BookhubDaily MagazineHapp.roHaute CultureIscoadaLIFE.roLiternetModernismObservator CulturalRadio România CulturalRevista ArtaRevista BIZ, Revista GolanThe InstituteVisit BucharestZeppelinZile și Nopți.

 

Ekipa projektu: 

Andreea Andrei – kuratorka

Paweł Rutkowski – koordynator projektu // Instytut Polski w Bukareszcie

Alex Iliescu – identyfikacja wizualna

Anca Spiridon – PR

Gabriel Copoeru – teaser video

from to
Scheduled ical Google outlook Inne SEZON PL-RO Sztuki wizualne Teatr Wydarzenia

Podcast „Celluloid Solidarity: Contemporary Polish Filmmakers on

Piąta edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Film O'Clock (3-6 kwietnia 2025) oddała hołd polskiej kinematografii poprzez serię projekcji i debat z zaproszonymi gośćmi, odkrywając przed widzami kluczowe tematy: solidarność, pamięć czy odpowiedzialność. Wydarzenie rozpoczęło się premierą podcastu „Celluloid Solidarity: Contemporary Polish Filmmakers on Unity in their Work”.
10 04.2025 31 12.2025 Aktualności, Kino, Wydarzenia

„POLSKA” w Krajowej – wystawa o ludziach,

POLSKA – People, Origins, Landscape, Solidarity, Knowledge i oczywiście Architecture. Na najnowszej wystawie zorganizowanej przez Instytut Polski w Bukareszcie w wersji rumuńskiej, będzie można poznać nasz kraj w pigułce. Na kolejny pokaz wybraliśmy Hol Centralny Uniwersytetu w Krajowej, gdzie w dniach 8 - 30 kwietnia 2025 r. znajdziecie wiele ciekawostek o Polsce.
08 04.2025 30 04.2025 Inne

Wystawa „Bujność. Sztuka kobiet w XXI w.”

Do 18 maja można oglądać w Narodowym Muzeum Sztuki w Kiszyniowie wystawę „Bujność. Sztuka kobiet w XXI w.”, która prezentuje prace 16 artystek młodej i najmłodszej sceny kulturalnej w Polsce. Projekt celebruje kobiecą radość życia, wolność i siłę, ale też twórczą energię i poczucie wspólnoty. Wydarzenie jest częścią zagranicznego programu kulturalnego Polskiej Prezydencji w Radzie UE.
05 04.2025 18 05.2025 Sztuki wizualne