21.05.2025 - 7.06.2025 Sztuki wizualne

Krajobrazy pamięci: wystawa „My non-places” autorstwa Nastazji Ciupy trafia do Bukaresztu

W czasach, gdy opuszczone przestrzenie przemysłowe są często ignorowane lub znikają z krajobrazu, polska artystka Nastazja Ciupa przekształca je w poezję wizualną. Wystawa „My non-places”, która zachwyciła jury Biennale Grafiki w Siedmiogrodzie w 2022 roku, trafia teraz do Bukaresztu, w nowym kontekście artystycznym – w UNAGaleria. Wystawę można oglądać do 7 czerwca 2025 roku.

W 2022 roku Nastazja Ciupa zdobyła Grand Prix Biennale Grafiki w Siedmiogrodzie – prestiżowego międzynarodowego konkursu przyciągającego grafików z całej Europy. Nagroda została przyznana za prace wykonane w technice czarno-białej litografii – będące połączeniem mistrzostwa technicznego i poetyckiej wrażliwości.

Wyróżnienie to przyniosło artystce również zaszczytne zaproszenie: organizację wystawy indywidualnej podczas kolejnej edycji biennale, która odbyła się w 2023 roku w Sfântu Gheorghe. Ekspozycja została bardzo dobrze przyjęta zarówno w Rumunii, jak i w Polsce, umacniając reputację artystki jako jednej z najbardziej obiecujących postaci w grafice współczesnej Europy Wschodniej.

Tytuł cyklu – „My non-places” – nawiązuje do koncepcji „nie-miejsc” (fr. non-lieux) teoretyzowanej przez antropologa Marca Augé – czyli przestrzeni przejściowych, anonimowych, pozbawionych pamięci i tożsamości. Ciupa przywraca do życia właśnie takie przestrzenie – postindustrialne tereny Śląska, regionu naznaczonego górniczą i przemysłową przeszłością – przekształcając je w miejsca intymności, refleksji i emocji.

W jej pracach fragmenty pustych hal, opuszczonych magazynów i zapomnianych ruin nabierają niemal onirycznego światła. Dzięki precyzyjnej litografii artystka oddaje strukturę, melancholię i ładunek emocjonalny tych „nie-miejsc”, czyniąc je ważnymi nie tylko jako architektoniczne ślady, ale również jako nośniki zbiorowej pamięci.

Wystawa została zorganizowana przez Narodowy Uniwersytet Sztuki w Bukareszcie oraz Instytut Polski w Bukareszcie, we współpracy z Wydziałem Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Biennale Grafiki w Siedmiogrodzie (Székelyföldi Grafikai Biennálé).

Partnerstwo to odzwierciedla rosnące zainteresowanie promowaniem sztuki graficznej w Europie Środkowo-Wschodniej, podkreślając jednocześnie kulturowe i estetyczne powiązania między Rumunią a Polską.

„My non-places” to więcej niż tylko artystyczna podróż po postindustrialnym krajobrazie. To zaproszenie do odkrycia ukrytego piękna, przypomnienia pamięci przestrzeni i zrozumienia siły sztuki w redefiniowaniu tożsamości miejsc zapomnianych.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny, a prace będzie można oglądać w UNAGaleria, przestrzeni otwartej na najświeższe przejawy sztuki współczesnej.

from to
Scheduled Sztuki wizualne

Konferencja specjalna „Teatr Tadeusza Kantora” na Międzynarodowym

W 2025 roku mija 50 lat od premiery najsłynniejszego spektaklu Tadeusza Kantora, „Umarłej klasy”. Tak zainicjowany nowy etap w twórczości teatralnej Kantora, Teatr Śmierci, miał ogromny wpływ na teatr postdramatyczny na całym świecie, pokazywał między innymi, w jaki sposób teatr może opowiadać o traumach i trudnej pamięci. Tadeusz Kantor jest obok Jerzego Grotowskiego wymieniany jako jedna z najważniejszych postaci XX-wiecznego teatru, stworzył jednak teatr osobny, niezwiązany, jak w przypadku Grotowskiego, z określoną metodologią, pozwalającą na naturalną kontynuację. By poznać siłę kreacji Kantora, potrzeba wielu pojedynczych perspektyw.
22 06.2025 Inne, SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Kostium / Rzeźba / Ciało. Obiekty teatralne

Wizjoner. Artysta totalny. Rewolucjonista teatru. Najbardziej światowy z polskich artystów i najbardziej polski z artystów światowych. Tadeusz Kantor (1915—1990), jeden z najważniejszych twórców XX wieku, był rewolucjonistą w każdym sensie tego słowa. Założony przez niego Teatr Cricot 2, nieustannie wykraczał poza tradycyjne ramy sceny. Wystawa z kolekcji Cricoteki, prezentowana w Muzeum Brukenthala w Sybinie, ukazuje fenomen Tadeusza Kantora poprzez jego obiekty teatralne — kostiumy, przedmioty, rzeźby. To one niosą w sobie nie tylko ślad spektakli, lecz także ideę i zapis procesu twórczego.
21 06.2025 31 08.2025 SEZON PL-RO, Sztuki wizualne, Teatr, Wydarzenia

Design is our shared language: międzykulturowy projekt

W ramach Sezonu Kulturalnego Polska–Rumunia 2024–2025, Romanian Design Week i Łódź Design Festival prezentują: Design to nasz wspólny język – projekt, który przekształca przestrzeń publiczną w miejsce rozmów, kontaktów i dzielenia się doświadczeniami. Inicjatywa ta jest czymś więcej niż interwencją miejską – celebruje design jako uniwersalny język – taki, który tworzy pomosty między miastami, kulturami i społecznościami.
16 05.2025 25 05.2025 Inne, SEZON PL-RO, SOLIDARNOŚĆ PL-RO, Sztuki wizualne, Wydarzenia