07-06-2019 Aktualności

Uznanie polskiego dyplomu studiów wyższych w Hiszpanii

W świetle obowiązującej od 2014 roku ustawy (Królewski Dekret 967/2014) w Hiszpanii istnieją różne sposoby uznawania wykształcenia i kwalifikacji zawodowych. 
Nostryfikacja (homologación) oraz poświadczenie równoznaczności (equivalencia) są dwoma najpełniejszymi sposobami uznania zagranicznego wykształcenia i kwalifikacji zawodowych w Hiszpanii. W obu przypadkach instytucją bezpośrednio odpowiedzialną za przeprowadzenie niezbędnych procedur jest hiszpańskie Ministerstwo Edukacji, Kultury i Sportu:
http://www.mecd.gob.es/servicios-al-ciudadano-mecd/catalogo/educacion/gestion-titulos.html
By rozpocząć procedurę nostryfikacji lub poświadczenia równoważności, należy wnieść opłatę w wysokości 160 EUR (formularz 790: http://sede.educacion.gob.es/aefpc/servlet/verdocumento ) oraz przedstawić następujące dokumenty:
– potwierdzoną za zgodność z oryginałem kopię dokumentu tożsamości – potwierdzoną za zgodność z oryginałem kopię dyplomu ukończenia studiów przetłumaczoną przez tłumacza przysięgłego. – potwierdzony za zgodność z oryginałem wyciąg z indeksu zawierający listę zrealizowanych w trakcie studiów zajęć przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego.
1. Obowiązkowej nostryfikacji podlegają wykształcenie oraz kwalifikacje w przypadku każdego obcokrajowca, który chce wykonywać pracę w zawodzie regulowanym w Hiszpanii. Lista zawodów regulowanych znajduje się poniżej:
http://ec.europa.eu/growth/tools-databases/regprof/index.cfm?action=regprofs&id_country=5&quid=1&mode=asc&maxRows=*#top
Nostryfikacja dyplomu jest równoznaczna z potwierdzeniem pełnego uznania, zarówno akademickim, jak i zawodowym, posiadanych kwalifikacji, nieograniczonym dostępem do rynku pracy oraz uzyskaniem tych samych praw i możliwości, które posiadają osoby posiadające analogiczny dyplom hiszpański. 
W przypadku stwierdzenia różnic w programie studiów, osoba nostryfikująca swój dyplom ma obowiązek uzupełnić wymagane wykształcenie na wybranym uniwersytecie hiszpańskim. Aplikujący ma również obowiązek wykazać się znajomością języka w stopniu umożliwiającym mu wykonywanie danego zawodu. 
http://www.mecd.gob.es/servicios-al-ciudadano-mecd/catalogo/educacion/gestion-titulos/estudios-universitarios/titulos-extranjeros/050580.html
2. Procedurze poświadczenia równoważności, która jest nowym rozwiązaniem, poddawane są wykształcenie i kwalifikacje w przypadku zawodów, które w Hiszpanii nie podlegają regulacji. Poświadczenie określa ogólną gałąź wiedzy, w której aplikujący zdobył wykształcenie, a następnie konkretną specjalizację w hiszpańskim systemie szkolnictwa wyższego. 
Poświadczenie równoważności potwierdza posiadanie określonych kwalifikacji akademickich i zawodowych na oraz dostęp do tych samych możliwości, jakie mają osoby o podobnym wykształceniu uzyskanym w Hiszpanii. Nie daje ona jednak dostępu do zawodów regulowanych.
http://www.mecd.gob.es/servicios-al-ciudadano-mecd/catalogo/educacion/gestion-titulos/estudios-universitarios/titulos-extranjeros/202057.html
Konkretne możliwości oraz wymagania zostały szerzej opisane w poradniku w języku hiszpańskim:
http://www.mecd.gob.es/servicios-al-ciudadano-mecd/dms/mecd/servicios-al-ciudadano-mecd/catalogo/general/educacion/050580/ficha/050580/Guia-RD-967-2014.pdf
Szczegółowych informacji udziela hiszpańska centrala NARIC (National Academic Recognition Information Centre):
C/ Torrelaguna, 58 
28027 MADRID Tel:  +34 91 506 55 93 e-mail: naric@mecd.es
Osoby zamieszkałe w Polsce, a planujące rozpoczęcie starań o nostryfikację lub uznanie równoważności dyplomu w Hiszpanii, mogą to zrobić za pośrednictwem Biura Radcy ds. Edukacji Ambasady Hiszpanii w Polsce (ul. Fabryczna 16/22 lok.22 w Warszawie, godziny otwarcia od 9:00 do 13:00, od poniedziałku do piątku, tel: 022 626- 98-11/12).

Nagrody i Laureaci II edycji Konkursu Paderewskiego

W sobotę 18 listopada odbyła się ceremonia wręczenia nagród i koncert laureatów drugiej edycji Konkursu Paderewskiego organizowanego przez Global IberArtis i sponsorowanego przez Instytut Polski. W wydarzeniu wzięła udział Ambasador RP Anna Sroka oraz p.o. dyrektora Instytutu Polskiego Magdalena Majda.
18 11.2023 Aktualności

Kursy języka polskiego. Pierwszy kwartał 2023-2024 🗓

Rozpocznij nowy rok akademicki z językiem polskim! Jeśli chcesz uczyć się lub poprawić swój poziom, nie przegap naszych kursów polskiego online zaprojektowanych specjalnie dla osób hiszpańskojęzycznych! Zapisy rozpoczynają się w poniedziałek 18 września - zarejestruj się już teraz!
03 10.2023 14 12.2023 Aktualności