11.11.2021 Aktualności, W Polsce

Życzenia Pana Ministra Szymona Szynkowskiego vel Sęka‎ do Polaków żyjących za granicą i Polonii z okazji Dnia Niepodległości

11 listopada przypada 103. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Ten dzień Polacy na całym świecie obchodzą z wielką dumą.

Niepodległość jest nadrzędną wartością, o którą walczyły całe pokolenia Polaków, a obecnie nam przypadło dbać o nią i stale ją umacniać, bo doskonale znamy jej cenę.

Jak aktualna jest sprawa walki o niepodległość i ochrona naszych granic, widzimy najlepiej na naszej wschodniej granicy, która jest również zewnętrzną granicą Unii Europejskiej. Wszystkim żołnierzom Wojska Polskiego i funkcjonariuszom Straży Granicznej, którzy jej bronią, składamy gorące podziękowania i przekazujemy im płynące z całego świata wyrazy solidarności.

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości życzę, by nasza codzienna praca, niezależnie od miejsca zamieszkania, przyczyniła się do wzmocnienia pozycji i chwały Rzeczypospolitej.

Korzystając z okazji, zachęcam Państwa do udziału w akcji „Niepodległa do Hymnu!”, czyli wspólnego zaśpiewania Mazurka Dąbrowskiego w dniu 11 listopada w samo południe, bez względu na długość i szerokość geograficzną, pod którą Państwo obecnie się znajdują. To przecież piękny gest, który może nas wszystkich połączyć.

Rok 2021 jest też wyjątkowy ze względu na XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, który przekształcił Warszawę w światową stolicę muzyki, gdy uczczono twórczość naszego genialnego rodaka. Również Chopinowi leżała na sercu sprawa odzyskania przez Polskę niepodległości, co znajdowało wyraz nie tylko w jego muzyce, ale również w działaniu. Gdy dawał koncerty w pierwszych salonach Europy, zawsze zwracał uwagę na konieczność przywrócenia niepodległości Polski, zbierał środki na pomoc weteranom powstania listopadowego. Zachęcam wszystkich Państwa do odsłuchania koncertu laureatów konkursu, którzy zaprezentowali fantastyczne umiejętności artystyczne i przenikliwą wrażliwość interpretacyjną muzyki Chopina.

Raz jeszcze składam Państwu najserdeczniejsze życzenia pogody ducha i sukcesów w dniu Święta Niepodległości.

Scheduled Aktualności >W Polsce

Aplikacja SOL.AR.IS inspirowana powieścią „Solaris” Stanisława Lema

Przyszłość jest już tutaj - wystarczy spojrzeć dookoła! Świętujmy 100-lecie urodzin Stanisława Lema w poszerzonej rzeczywistości z wirtualnymi postaciami stworzonymi przez artystów z całego świata zainspirowanych powieścią sci-fi "Solaris". SOL.AR.IS to aplikacja stworzona przez Photon Foundation z dedykacją dla miłośników Stanisława Lema.
10 03.2021 Aktualności, Literatura

Minirozmówki polsko-hiszpańskie 🗓

"Minirozmówki polsko-hiszpańskie" to propozycja Instytutu Polskiego w Madrycie, zawierająca niezbędne, potoczne, a czasem również zabawne wyrażenia. Publikacja dostępna online do pobrania.
24 02.2021 Aktualności

Nowości wydawnicze: „Powrót z gwiazd” Stanisława Lema

Data hiszpańskiego wydania "Powrotu do gwiazd" (wyd. Alianza Editorial, tłum. Pilar Giralt i Jadwiga Mauricio), zbiega się z przypadającym w tym roku 100-leciem urodzin autora.
16 02.2021 Aktualności