PROGRAM
2 MARCA
„Szpital przemienienia”, reżyseria: Edward Żebrowski (1978) 90′
3 MARCA
„Test pilota Pirxa”, reżyseria: Marek Piestrak (1978) 95′
9 MARCA
„Przekładaniec”, reżyseria Andrzej Wajda (1968), 35′.
„Polacy Polacy”, reżyseria Borys Lankosz (2002) 28′.
18 MARCA
„Autor Solaris”, reżyseria Borys Lankosz (2016) 56′
23 MARCA
„Pułapka”, reż. Krzysztof Dębowski (1962) 10′.
„Wycieczka w kosmos”, reż. Krzysztof Dębowski (1961) 11′.
„Maszyna Trurla”, reżyseria Jerzy Zitzman (1975), 8′.
„Doradcy króla Hydropsa”, reżyseria Natalia Brożyńska (1975), 20′.
30 MARCA
«Stanisław Lem: Solyaris»: Andrei Tarkovsky (1972) 165’
31 MARCA
«Stanisław Lem: Solaris»: Steven Soderbergh (2002) 95’
O CINEPOLSKA
CinePOLSKA, organizowana w ramach ogłoszonego przez Sejm RP Roku Lema, staje się wyjątkową okazją do zaprezentowania kilkudziesięciu filmowych adaptacji książek, opowiadań i idei kultowego pisarza przez polskich twórców eksplorujących różnorodne gatunki filmowe. Jego twórczość, która służyła stawianiu poważnych pytań o przyszłość świata, perspektywę rozwoju fundamentalnych gałęzi technologii, możliwości zrozumienia kosmosu, a także wykorzystania wiedzy do zmiany ekosystemu, okazała się motorem napędowym do powstania dziesiątków filmów na całym świecie i nadal stanowi źródło inspiracji dla kolejnych pokoleń. Mało kto wie, że zbiór futurystyczno-filozoficznych esejów Lema „Cyberiada” zainspirował powstanie jednej z najpopularniejszych gier na świecie „The Sims” oraz filmu Lany i Lilly Wachowskich „Matrix”.
Organizatorzy odchodzą od tradycyjnej formuły Festiwalu, poświęconej współczesnemu kinu polskiemu, by zaprezentować retrospektywę adaptacji dzieł autora „Solaris” w Hiszpanii. Retrospektywy tak potrzebnej, ze względu na rosnące zainteresowanie twórczością Stanisława Lema, czego potwierdzeniem jest zapowiedziana publikacja jego pierwszej biografii, napisanej przez Wojciecha Orlińskiego i przetłumaczonej na język hiszpański przez wydawnictwo Impedimenta.
Wybór filmów zrealizowanych zbiorowo dla hiszpańskiej publiczności obejmuje fabularne filmy pełnometrażowe („Przekładaniec” w reżyserii Andrzeja Wajdy z 1968 roku, „Szpital Przemienienia” Edwarda Żebrowskiego z 1978 roku, „Test Pilota Pirxa” Marka Piestraka z 1978 roku), filmy animowane („Wycieczka w kosmos” z 1961 roku i „Pułapka” z 1962r, Krzysztofa Dębowskiego, „Maszyna Trurla” Jerzego Zitzmana z 1975 roku i „Doradcy króla Hydropsa” Natalii Brożyńskiej z 2016 roku), a także dokumentalne, jak „Stanisław Lem – Science and Fiction” Adama Ustynowicza z 1990 roku, „Polacy Polacy” z 2002 roku czy „Autor Solaris” Borysa Lankosza z 2016 roku.
Biorąc pod uwagę bogactwo programu festiwalu CinePOLSKA: Wszechświat Lema, przygotowanego we współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej i wyprodukowanego przez firmę Mañana, Instytut Polski w Madrycie zaprosił do współpracy przy tym prestiżowym projekcie kilku partnerów instytucjonalnych. Wśród nich są: Semana de Cine Fantástico y de Terror de San Sebastián, Festiwal ANIMAYO Summit, Conference and International Film Festival of Animation, Visual Effects and Video Games, a także Biblioteki Filmowe w całej Hiszpanii: w Barcelonie, Kordobie, Grandzie, Pampelunie, Murcji, Santander, Sewilli, Saragossie, Walencji i na Teneryfie.
WIĘCEJ INFORMACJI
www.cinepolska.es
#UniversoLem
#AñoLem
Filmoteca de Zaragoza:
www.filmotecazaragoza.com/muestra-cinepolska-universo-lem/