7 CZERWCA
„Stanisław Lem – Science and Fiction”, reż. Adam Ustynowicz (1991), 48′.
„Doradcy króla Hydropsa”, reżyseria Natalia Brożyńska (1975), 20′.
9 CZERWCA
„Szpital przemienienia”, reżyseria: Edward Żebrowski (1978) 90′
9 CZERWCA
„Autor Solaris”, reżyseria Borys Lankosz (2016) 56′
„Maszyna Trurla”, reżyseria Jerzy Zitzman (1975), 8′.
16 CZERWCA
„Test pilota Pirxa”, reżyseria: Marek Piestrak (1978) 95′
O CINEPOLSKA
CinePOLSKA, organizowana w ramach ogłoszonego przez Sejm RP Roku Lema, staje się wyjątkową okazją do zaprezentowania kilkudziesięciu filmowych adaptacji książek, opowiadań i idei kultowego pisarza przez polskich twórców eksplorujących różnorodne gatunki filmowe. Jego twórczość, która służyła stawianiu poważnych pytań o przyszłość świata, perspektywę rozwoju fundamentalnych gałęzi technologii, możliwości zrozumienia kosmosu, a także wykorzystania wiedzy do zmiany ekosystemu, okazała się motorem napędowym do powstania dziesiątków filmów na całym świecie i nadal stanowi źródło inspiracji dla kolejnych pokoleń. Mało kto wie, że zbiór futurystyczno-filozoficznych esejów Lema „Cyberiada” zainspirował powstanie jednej z najpopularniejszych gier na świecie „The Sims” oraz filmu Lany i Lilly Wachowskich „Matrix”.
Organizatorzy odchodzą od tradycyjnej formuły Festiwalu, poświęconej współczesnemu kinu polskiemu, by zaprezentować retrospektywę adaptacji dzieł autora „Solaris” w Hiszpanii. Retrospektywy tak potrzebnej, ze względu na rosnące zainteresowanie twórczością Stanisława Lema, czego potwierdzeniem jest zapowiedziana publikacja jego pierwszej biografii, napisanej przez Wojciecha Orlińskiego i przetłumaczonej na język hiszpański przez wydawnictwo Impedimenta.
Wybór filmów zrealizowanych zbiorowo dla hiszpańskiej publiczności obejmuje fabularne filmy pełnometrażowe („Przekładaniec” w reżyserii Andrzeja Wajdy z 1968 roku, „Szpital Przemienienia” Edwarda Żebrowskiego z 1978 roku, „Test Pilota Pirxa” Marka Piestraka z 1978 roku), filmy animowane („Wycieczka w kosmos” z 1961 roku i „Pułapka” z 1962r, Krzysztofa Dębowskiego, „Maszyna Trurla” Jerzego Zitzmana z 1975 roku i „Doradcy króla Hydropsa” Natalii Brożyńskiej z 2016 roku), a także dokumentalne, jak „Stanisław Lem – Science and Fiction” Adama Ustynowicza z 1990 roku, „Polacy Polacy” z 2002 roku czy „Autor Solaris” Borysa Lankosza z 2016 roku.
Biorąc pod uwagę bogactwo programu festiwalu CinePOLSKA: Wszechświat Lema, przygotowanego we współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej i wyprodukowanego przez firmę Mañana, Instytut Polski w Madrycie zaprosił do współpracy przy tym prestiżowym projekcie kilku partnerów instytucjonalnych. Wśród nich są: Semana de Cine Fantástico y de Terror de San Sebastián, Festiwal ANIMAYO Summit, Conference and International Film Festival of Animation, Visual Effects and Video Games, a także Biblioteki Filmowe w całej Hiszpanii: w Barcelonie, Kordobie, Grandzie, Pampelunie, Murcji, Santander, Sewilli, Saragossie, Walencji i na Teneryfie.
GDZIE
Planetario de Madrid
Avenida del Planetario 16, Madryt
KIEDY
Od 7 do 16 czerwca 2022 r.
WIĘCEJ INFORMACJI
www.cinepolska.es
#UniversoLem
#AñoLem
ZAREZERWUJ BILET!
https://www.eventbrite.com/cc/cinepolska-universo-lem-en-planetario-de-madrid-417389
Planetario de Madrid
www.planetmad.es/