6.03.2020 Aktualności, Literatura, Wydarzenia

Prezentacja książki prof. W. Sulei o Marszałku Piłsudskim

Delegacja gruzińskiej diaspory w Polsce w trakcie pogrzebu Marszałka Piłsudskiego.

W dniach 2 i 4 marca br. na Uniwersytecie w Kutaisi oraz w Bibliotece Narodowej w Tbilisi odbyły się prezentacje książki prof. Włodzimierza Sulei „Józef Piłsudski”. Książka została przygotowana specjalnie dla czytelnika gruzińskiego, w tłumaczeniu Dawida Kandrewicza, aby pokazać jak wiele łączyło polskiego bohatera narodowego z Gruzją.
Ambasador M. Maszkiewicz, podczas prezentacji nawiązał do słynnego zdjęcia delegacji diaspory gruzińskiej na Wawelu, w dniu pogrzebu Marszałka 18 maja 1935 roku. Wśród uczestników uroczystości widoczny jest o. Grzegorz Peradze, opiekun duchowy diaspory i oficerów kontraktowych. Zdjęcie to doskonale ilustruje stosunek Gruzinów do Marszałka a jednocześnie – jak zauważył ambasador Maszkiewicz – budzi skojarzenia z inną uroczystością pogrzebową na Wawelu, w kwietniu 2010 roku, gdzie jedynym zagranicznych prezydentem, który przybył do Krakowa mimo zakazu lotów, był ówczesny przywódca Gruzji. Oboje z małżonką oddali wówczas cześć Prezydentowi Kaczyńskiemu, którego szczątki spoczywają w sąsiedniej krypcie królewskiego zamku w Krakowie.
Piłsudski zaprosił gruzińskich oficerów do służby w polskiej armii, po 1921 roku. Wcześniej na jego polecenie nawiązano stosunki dyplomatyczne z odrodzoną i niepodległą Gruzją. Marszałek Piłsudski wysłał do Tbilisi swojego osobistego przedstawiciela. Jak podkreślił Ambasador Maszkiewicz – pierwszy polski dyplomata – Tytus Filipowicza – jest patronem placówki i jednocześnie duchowym przewodnikiem dla kolejnych pokoleń członków służby zagranicznej, którzy pracują dla budowania relacji polsko-gruzińskich. Wraz ze swoimi współpracownikami Piłsudski wspierał diasporę gruzińską w całej Europie – np. w Paryżu finansowano działalność m.in. twórców ruchu prometejskiego.
Jest jeszcze jeden ciekawy i mało znany wątek biografii Piłsudskiego. W latach 70-tych XIX wieku młody Noe Żordania – późniejszy przywódca odradzającego się państwa gruzińskiego – studiował w Warszawie. Ambasador żartował: wprawdzie nie mamy dowodów na to, że Żordania i Piłsudski wówczas się spotykali, ale nie jest wykluczone, że mieli wspólnych znajomych i przyjaciół.
W dzisiejszym Tbilisi mamy aleję Józefa Piłsudskiego i jesteśmy dumni – jako ambasada RP – że w Gruzji przywódca odrodzonego 100 lat temu państwa polskiego – cieszy się szacunkiem. Mamy nadzieję, że książka Profesora Sulei zwiększy nie tylko popularność Piłsudskiego, ale także poszerzy wiedzę o nim.
Ambasador podziękował także firmie PLASTICS za sfinansowanie projektu i wsparcie publikacji i druku książki.
Zachęcamy do lektury!

Scheduled Aktualności Literatura Wydarzenia