22.01.2021 Aktualności, Historia

Dziś mija 100. rocznica urodzin wybitnego polskiego poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Należał on do pokolenia młodych polskich poetów zwanych Kolumbami. Byli to twórcy dla których okres wchodzenia w dorosłość przypadł na lata II wojny światowej. Ich wspólnym przeżyciem pokoleniowym była walka zbrojna z okupantem niemieckim, konspiracja, partyzantka i powstanie warszawskie.

Krzysztof Kamil Baczyński zginął cztery dni po wybuchu powstania warszawskiego 4 sierpnia 1944 r. w wieku 23 lat. Został zastrzelony przez niemieckiego snajpera w akcji pod pałacem Blanka. Kilka tygodni później, 1 września 1944 r. w powstaniu zginęła również jego ciężarna żona Barbara. Zostali pochowani razem na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Wiele utworów poetyckich Baczyńskiego zachowało się dzięki Juliuszowi Garzteckiemu. Tuż przed wybuchem powstania ukrył on rękopisy poety w skrytce pod podłogą w konspiracyjnym mieszkaniu na Żoliborzu, skąd wydobył je po powrocie do Warszawy. Dzięki temu cenne rękopisy przetrwały wojenną zawieruchę.

Baczyński został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Armii Krajowej, Medalem dla Warszawy 1939-1945, a w roku 2018 postanowieniem obecnego prezydenta Andrzeja Dudy Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

W uznaniu zasług poety w 100-lecie jego urodzin Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Scheduled Aktualności Historia