22.03.2021 - 27.03.2021 Aktualności, Literatura, News, Wydarzenia

Zapraszamy na Drugi [Wirtualny] Festiwal Języka Polskiego w Gruzji 2021

W ramach Festiwalu zaprezentujemy:

22 marca 2021, poniedziałek, 19.30

„Dawne i obecne wizje przyszłości w polskiej kulturze” – wykład prowadzony przez mgr Katarzynę Kołak-Danyi.

To, że człowiek planuje swoje życie i chciałby mieć wpływ na swoją przyszłość, jest naturalne. Technologiczne nowości, które pojawiają się co chwilę, dają nam impuls do tego, żeby zastanawiać się nad tym, jak zmienią się różne sfery naszego życia. Co zniknie z naszej codzienności, a co stanie się jej oczywistą częścią? Wizje bliższej i tej bardziej odległej przyszłości towarzyszyły ludziom od zawsze. Spróbujemy się przyjrzeć tym, które są ważne w tekstach polskiej kultury. Słowa klucze: przyszłość, nieznane, wyobraźnia. 

Katarzyna Kołak-Danyi – glottodydaktyczka, asystent w Centrum Polonicum UW. Interesuje się kulturą i dramą w nauczaniu języków obcych, literaturą sylwiczną, autobiografizmem oraz historią teatru XIX i XX wieku.

https://youtu.be/2lbMOofzmRM

 23 marca 2021, wtorek, 19.30

„Świat za 100 lat, czyli podróż w przyszłość” – wykład prowadzony przez dr Marię Kuc.

Jak będzie wyglądał świat za 100 lat? Czy inteligentne roboty będą partnerami człowieka? Czy będą myśleć, czuć podobnie jak my? Stanisław Lem, znany na całym świecie polski pisarz science-fiction, prognozował, że maszyny będą pisać bajki. O czym? Zobaczą to Państwo na zajęciach.

dr Maria Kuc – lingwistka, wieloletnia lektorka języka polskiego jako obcego, starszy asystent w Centrum Polonicum UW. Interesuje się gramatyką funkcjonalną i semantyką językoznawczą, a prywatnie psychologią.

.https://youtu.be/5SBjaKLY3cU

 24 marca 2021, środa, 19.30

„Słowa kreują przyszłość”– wykład w formie prezentacji video prowadzony przez mgr Agnieszkę Jastrzębską.

Słowa mają energię, dzięki której kreujemy siebie i innych, ale też budujemy naszą przyszłość. Stanisław Lem wiedział o tym najlepiej, eksperymentując z nowymi słowami, z których tworzył nowe światy i przedmioty. Zastanówmy się, jakie słowa, wyrażenia, zwroty już teraz tworzą wizję naszej przyszłości. Co się staje na naszych oczach? Zielona energia, wideokonferencja, wirtualna miłość… to tylko niektóre ze słów-pomostów pomiędzy dziś a jutro. Pozostaje pytanie, jaką stworzą przyszłość?

mgr Agnieszka Jastrzębska – glottodydaktyczka, asystent w Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców. Interesuje się nauczaniem języka polskiego na Wschodzie, a także wykorzystaniem gier i zabaw w nauczaniu języka polskiego.

https://youtu.be/t1e4jcC7GCU

Autorką ilustracji do prezentacji jest Magdalena Kucharska matiti@gmx.ch

25 marca 2021, czwartek, 19:00

„Nauka i fantazja w polszczyźnie i w twórczości Stanisława Lema ”– spotkanie on line na platformie zoom z dr Justyną Zych.

Stanisław Lem uznawany jest za jednego z najwybitniejszych na świecie pisarzy reprezentujących gatunek science-fiction, czyli fantastykę naukową. Rozłóżmy ten termin na czynniki pierwsze. Nauka i fantazja to bowiem nie tylko klucze do twórczości Lema, ale też ważne słowa w polszczyźnie. Przyjrzyjmy się, jak funkcjonują we współczesnym języku polskim, i poszukajmy przykładów naukowości oraz fantastyczności w książkach tego genialnego futurologa. Optony, lektony, fantomatony, Biblioteka Trionów to tylko niektóre z nich. W dodatku dzisiaj istnieją naprawdę, tyle że pod innymi nazwami…

dr Justyna Zych – wicedyrektorka Centrum Polonicum, adiunktka, literaturoznawczyni i glottodydaktyczka, redaktorka serii „Studia Glottodydaktyczne”. Do jej zainteresowań naukowych należą m.in.: literatura i kultura polska XX i XXI wieku, podejście antropologiczne w badaniach literackich, literatura w glottodydaktyce polonistycznej, topika Warszawy i podejście międzykulturowe w nauczaniu języków obcych.

 27 marca 2021, sobota, 12:00

„Planeta Hocków-Klocków” – warsztaty metodyczne dla nauczycieli prowadzone on line na platformie zoom przez mgr Agnieszką Jastrzębską.

Zapraszamy na niezwykłą wycieczkę, podczas której poznają Państwo osobliwą Planetę Hocków-Klocków. Jak wszem wiadomo, to planeta rzeczy niepoważnych i błahych.

Podczas podróży zastanowimy się nad tym, jak przez zabawę rozbudzić ciekawość naszych uczniów językiem polskim. Zatrzymamy się na Wyspie Gdybandzie, na której przeżyją Państwo niezapomniane ciekawe i kreatywne ćwiczenia z gramatyki. Podróżując w pudle polisensorycznym, odkryją Państwo uroki aktywowania na lekcji polskiego wszystkich zmysłów.

W czasie naszej wędrówki spotkamy wielu nowych internetowych przyjaciół, którzy chętnie wesprą Państwa w podróży glottodydaktycznej. Niezapomniana wycieczka w głąb Kopalni Pozbawionej Sensu, odkryje przed Państwem nie tylko pokoje, ale wręcz komnaty zagadek.

Warsztaty metodyczne wzbogacą Państwa metody pracy zdalnej, a po powrocie, również pracy w tradycyjnej formule. Podczas spotkania poznają Państwo sposoby na to, jak uatrakcyjnić lekcje języka polskiego poprzez zabawę, kreatywną pracę i jak wykorzystać do tego nietypowe strony internetowe.

Zapraszamy!

from to
Scheduled Aktualności Literatura News Wydarzenia