13.05.2021 Aktualności, Historia

120. rocznica urodzin Witolda Pileckiego

Dzisiaj obchodzimy 120. rocznicę urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego, wielkiego bohatera walki z dwoma totalitaryzmami. To on dobrowolnie stał się więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, aby poznać prawdę o obozie i przygotować w nim ruch oporu. To on opracowywał pierwsze sprawozdania dotyczące ludobójstwa w obozie, które przekazywane były do dowództwa w Warszawie, a później dalej na Zachód. To jemu udało się uciec z Auschwitz, aby w konspiracji kontynuować walkę o wolność.

Po II Wojnie Światowej za swoją konspiracyjną działalność zginął tragicznie z rąk komunistycznych zbrodniarzy. W maju 1947 został aresztowany przez komunistyczne władze. Był okrutnie torturowany. Po nieuczciwym procesie w 1948 wykonano na nim wyrok śmierci strzałem w tył głowy.

Władze komunistyczne chciały go skazać na zapomnienie. Rodzina miała się nigdy nie dowiedzieć, gdzie Pilecki został pochowany. Nie wydano im ciała. Jak wspomina córka rotmistrza, nikt nie miał prawa o nim pisać ani nawet wymieniać jego nazwiska. Dopiero po 42 latach od procesu, w demokratycznej Polsce, wyrok anulowano. Żona Pileckiego doczekała jego rehabilitacji.

W 1995 r. Witold Pilecki został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2006 r. – Orderem Orła Białego.

Dzisiaj, w 120. rocznicę jego narodzin, przypominamy historię tego niezwykłego człowieka, aby pamięć o jego bohaterstwie przetrwała.

The story of Witold Pilecki – YouTube

Scheduled Aktualności >Historia