23.08.2021 Aktualności, Historia

80. rocznica założenia Armii Andersa

W sierpniu 1941 roku powstała jedna z najbardziej niezwykłych organizacji wojskowych w historii – Armia Andersa. Z okazji 80. rocznicy jej założenia Instytut Adama Mickiewicza zaprasza w multimedialną podróż. Jest to opowieść o artystach i ludziach kultury, ich wojennym szlaku od rosyjskiego Buzułuku, po Monte Cassino i dalej – Paryż, Londyn, Rzym.

W skład Armii Andersa weszli obywatele II Rzeczypospolitej: dawni żołnierze Wojska Polskiego, więźniowie gułagów, cywile, wśród nich liczne grono artystów i ludzi kultury.

Udziałem wielu z nich stał się los uchodźców, trauma straty bliskich, trudy wojennego szlaku oraz powojenna tułaczka, a wreszcie życie z dala od ojczyzny.

Bohaterami na tym szlaku stają się: poszukujący swoich kolegów „na nieludzkiej ziemi” Józef Czapski, angażująca się w ratowanie dzieci Hanka Ordonówna, poeci Władysław Broniewski i Marian Czuchnowski, pisarze i publicyści Melchior Wańkowicz, Gustaw Herling-Grudziński i Jerzy Giedroyć, filmowiec Michał Waszyński, jeden z ojców polskiego jazzu Henryk Wars. A także cała plejada malarzy i rysowników, aktorek i piosenkarek, kompozytorów i muzyków, reporterek i dziennikarzy aktywnie włączających się w walkę o ludzkie wartości.

Serdecznie zachęcamy do obejrzenia prezentacji. Strona jest dostępna w trzech wersjach językowych – polskiej, angielskiej i rosyjskiej.

Artists in Arms

Scheduled Aktualności >Historia