16 lutego 2021 r. w 103. rocznicę odzyskania przez Litwę niepodległości, Prezydent Republiki LItewskiej Gitanas Nausėda uhonorował Krzyżem Kawalerskim Orderu „Za Zasługi dla Litwy” p. Marcina Łapczyńskiego, radcę ministra w MKiDN RP, byłego dyrektora Instytutu Polskiego w Wilnie.
Polski urzędnik państwowy i dyplomata został uhonorowany wysokim odznaczeniem Litwy za znaczący wkład w rozwój polsko-litewskich stosunków w obszarze kultury i nauki, szczególnie podczas jego pracy na stanowisku dyrektora Instytutu Polskiego w Wilnie w latach 2015-2019.
Jest to pierwsze od ponad dwudziestu lat litewskie odznaczenie dla kierownika Instytutu Polskiego w Wilnie.
„To dla mnie wielki zaszczyt i honor, że prezydent Litwy przyznał mi tak wysokie odznaczenie państwowe. Przyjmuję je z radością i jestem bardzo wdzięczny” – powiedział w rozmowie z PAP Łapczyński. Zaznaczył, że jest to „z jednej strony, podziękowanie za moje dotychczasowe działania na rzecz rozwoju i wzmocnienia polsko-litewskich relacji w obszarze kultury i nauki, ale także zachęta i motywacja do dalszej pracy”.
Łapczyński wskazał, że jego odznaczenie zbiega się z obchodzonym w tym roku jubileuszem 25-lecia działalności Instytutu Polskiego w Wilnie i że w ciągu ćwierćwiecza placówka ta „zorganizowała kilka tysięcy ciekawych i wartościowych projektów, przybliżając Litwinom Polskę, poczynając od kultury, przez historię, naukę, język, po turystykę”.
„Nauczyliśmy się wspólnie rozmawiać na trudne tematy bez negatywnych emocji, doceniliśmy wspólnych polsko-litewskich bohaterów, postaci które łączą nasze narody. Nie wyobrażam sobie wileńskiego czy szerzej litewskiego, środowiska kulturalnego bez Instytutu” – powiedział były dyrektor placówki.
Marcin Łapczyński podkreślił, że odznaczenie jest także podziękowaniem dla całego zespołu Instytutu. „Bez ich codziennej pracy, współpraca polsko-litewska w obszarze kultury nie byłaby tak intensywna i dynamiczna. Ja dołożyłem tylko małą cegiełkę” – podkreślił.
Marcin Łapczyński znalazł się w gronie 73 osób zasłużonych, obywateli Litwy i obcokrajowców, którzy we worek zostali uhonorowani państwowymi odznaczeniami. Uroczystość w Urzędzie Prezydenta, z powodu sytuacji epidemicznej, odbyła się bez ich udziału. Odznaczenia zostaną wręczone po ustaniu pandemii koronawirusa.
Tegoroczne uroczystości upamiętniające podpisanie 16 lutego 1918 r. przez Radę Litewską (Tarybę) aktu ogłaszającego niepodległość państwa litewskiego w związku z pandemią przeniosły się na ekrany telewizyjne i do przestrzeni wirtualnej.
/Źródło: PAP; fot. Joanna Bożerodska/