Konkurs fotograficzny „Wakacje w Polsce” 

Wakacje w Polsce? Tak, to świetny pomysł! Instytut Polski w Wilnie we współpracy z Polską Organizacją Turystyczną ogłaszają trzecią edycję konkursu fotograficznego „Wakacje w Polsce“. Na laureatów czeka weekendowy pobyt wraz z przelotem w Gdańsku oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe. 
Do udziału w konkursie zapraszani są wszyscy mieszkańcy Litwy, którzy odpoczywali już w Polsce, byli tam na zakupach, przejeżdżali tranzytem w drodze na zachód, czy południe Europy, uczestniczyli w festiwalach muzycznych, filmowych, czy teatralnych. Okazji do odwiedzin Polski jest sporo, tym bardziej, że odległości nie są tak duże a turyści mają do dyspozycji wiele połączeń lotniczych, czy autobusowych. Różnorodność atrakcji turystycznych w Polsce nie pozostawi obojętnym nawet tych podróżników, którzy „widzieli wszystko“. Ośnieżone szczyty Tatr, piękne krajobrazy Bieszczad czy tajemnicze Sudety i Karkonosze, długie i piaszczyste wybrzeże Bałtyku a także tętniące życiem polskie miasta – Warszawa, Gdańsk, Kraków, Poznań, czy Wrocław…
To już trzecia edycja cieszącego się niezwykłą popularnością konkursu fotograficznego „Wakacje w Polsce“. W ubiegłym roku udział w konkursie wzięło ponad 500 uczestników. W ciągu dwóch edycji konkursu organizatorzy otrzymali ponad tysiąc zdjęć pokazujących zarówno piękno polskiej przyrody, ciekawe zabytki, ale także miło i ciekawie spędzony w Polsce czas.
Żeby wziąć udział w konkursie należy przesłać do organizatorów jedno zdjęcie wykonane przez siebie w Polsce pokazujące piękno polskiej przyrody, ciekawe zabytki i miejsca związane z historią, czy mile i ciekawie spędzony czas. Ze względu na tegoroczne epidemiologiczne ograniczenia w podróży pomiędzy naszymi krajami, zdjęcia mogą być wykonane w latach ubiegłych. Ze wszystkich nadesłanych zdjęć komisja konkursowa, składająca się z profesjonalnych fotografów, wybierze laureata nagrody Grand Prix, który wybierze się w podróż do Gdańska. Dodatkowo, od 14 do 23 września na profilu Facebook Instytutu Polskiego w Wilnie odbędzie się głosowanie internautów, którzy wybiorą trzy zdjęcia. Ich autorzy otrzymają nagrody rzeczowe.
Na zgłoszenia i zdjęcia czekamy od 22 czerwca do 13 września 2020 roku pod adresem atostogos.lenkijoje@gmail.com. Każdy uczestnik może wysłać jedno zdjęcie, które należy opisać podając miejsce wykonania zdjęcia, nazwę obiektu, imię i nazwisko autora a także nazwę profilu na portalu Facebook (jeśli uczestnik takowym posiada). 14 września wszystkie zdjęcia zgłoszone do konkursu zostaną opublikowane w albumie „Atostogos Lenkijoje / Wakacje w Polsce 2020“ na profilu Facebook Instytutu Polskiego w Wilnie. Głosowanie internautów na najlepsze zdjęcia potrwa do 23 września. Wszystkich laureatów, zarówno zdobywcę Grand Prix, jak i trzech zdobywców nagród publiczności, poznamy 24 września.
Konkurs „Wakacje w Polsce“ to element wieloletniej kampanii promującej atrakcje turystyczne Polski na Litwie, realizowanej przez Instytut Polski w Wilnie. W jej ramach na ulicach litewskich miast pojawiały się wielkoformatowe reklamy Polskiej Organizacji Turystycznej, realizowane są wystawy plenerowe pokazujące ciekawe miejsca w Polsce, Instytut organizuje także wizyty studyjne dla dziennikarzy litewskich mediów.

Organizatorem konkursu jest Instytut Polski w Wilnie we współpracy z Polską Organizacją Turystyczną. Partnerzy medialni: portal 15min.lt, Telewizja Polska – TVP Wilno, czasopisma o podróżach „Keliauk“, „Kelionės ir pramogos“, „Lėtai apie pasaulį“,  radio „Znad Wilii” oraz portal ZW.lt.

REGULAMIN_KONKURSU_WAKACJE_POLSKA_2020

Uwaga❗️ Ogłaszamy zwycięzców konkursu fotograficznego „Wakacje w Polsce 2020”❗️ Nagrodę główną – weekend dla dwóch osób w Gdańsku wygrał Vilmatas Ramonas. Jego zdjęcie wybrali członkowie jury.
W uzasadnieniu swojego wyboru członkowie jury m. in. napisali:
„Wybrana do nagrody głównej fotografia jest tą, która najbardziej wciąga w przedstawiony świat. Doskonała techniczne. W jednym ujęciu przedstawia piękno polskich gór, z drugiej strony ukazuje dzikość halnego wiatru (być może lawin), które zniszczyły połacie lasu. Oglądając ten obrazek odnosi się wrażenie, że się znajduje w tym miejscu i spogląda na ten widok, a nie na fotografię. Jest w nim wszystko, co zawiera naturalną tęsknotę do gór”.
„Zdjęcie jest nie tylko doskonałe pod względem techniki wykonania – wybrana odpowiednia pora dnia, dobre oświetlenie, ale ma także dwa podstawowe elementy, przypominające Polskę. Jeden – to góry, a drugi, który często jest przeoczany i trochę niedoceniany, to lasy. A tutaj las jest taki prawdziwy, dziki. Takie zdjęcie doskonale nadawałoby się jako dekoracja do domu dla każdego miłośnika przyrody”.
Nagrody publiczności za największą liczbę polubień otrzymują: I miejsce 🥇 Lina Žydelienė, II miejsce 🥈 Ovidijus Pamedytis, III miejsce 🥉 Gintarė Stankauskaitė.
Nagrody specjalne 🏆, ufundowane przez
Mazury.travel
Samorząd Województwa Warmińskio-Mazurskiego, otrzymują Evaldas Činga, Pranas Šarpnickis, Donata Voitkevič, Neringa Venskutonienė i Nerijus Budrys..
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywność!