Od 19 września Instytut Polski zaprasza na naukę języka polskiego!

Instytut Polski w Wilnie organizuje kursy języka polskiego od samego początku swojej działalności w 1996 r. Rok wcześniej kursy j. polskiego zaczęła organizować Ambasada RP na Litwie. Zajęcia cieszyły się przez te wszystkie lata niesłabnącym zainteresowaniem – za każdym razem na kurs zgłaszało się ok. 45-60 chętnych.
Kursy trwają 3 miesiące (jest to tzw. semestr). Choć część słuchaczy decyduje się jedynie na jeden semestr, większość uczestników kontynuuje naukę. Osoby, które rozpoczynają naukę jesienią (w połowie września) i chcą kontynuować, mogą to robić zimą (od połowy stycznia). Natomiast uczestnicy kursów, którzy rozpoczęły naukę zimą, mogą kontynuować jesienią. Niejednokrotnie zdarzało się, że słuchacze (w grupach zaawansowanych) uczestniczyli w 3, 4, a nawet 5 semestrach kursów. Były to osoby chcące szlifować swoje zdolności komunikacyjne oraz poznać lepiej polską kulturę.
Większość chętnych zgłasza się z zamiarem nauki języka polskiego od podstaw.  Lektorzy w grupach początkowych skupiają się na podstawach języka polskiego – gramatyce, mówieniu i pisaniu. Program ułożono w sposób przybliżający go do międzynarodowego programu nauczania języka polskiego – poziom A1.
W grupach zaawansowanych uczestnicy doskonalą swoją wiedzę z zakresu gramatyki oraz umiejętność pisania, czytania oraz komunikacji w języku polskim. Na tym poziomie uczestnicy zapoznają się również z polską kulturą, historią i tradycjami (poziom B2-C1).
Zajęcia na kursach języka polskiego prowadzą wykładowcy Centrów Polonistycznych Uniwersytetu Wileńskiego, Kowieńskiego Uniwersytetu Witolda Wielkiego oraz z Polski. Wszyscy wykładowcy mają odpowiednie kwalifikacje i duże doświadczenie w prowadzeniu kursów. 
W ostatnich latach zauważyć można, że znaczna część słuchaczy decyduje się na naukę języka polskiego ze względu na jego atrakcyjność na rynku pracy i zapotrzebowanie w kontaktach biznesowych z polskimi partnerami. Dla wielu osób język polski jest pomocny, a czasem nawet niezbędny w pracy lub nauce. Dzięki znajomości języka polskiego osoby interesujące się polską kulturą i literaturą mogą pogłębiać swoje zainteresowania. Wiek słuchaczy waha się w granicach 20-60 lat. Większość stanowią raczej ludzie młodsi: dwudziesto- i trzydziestolatkowie. Zdarzają się także uczniowie klas starszych, a sporadycznie także dzieci.
Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu (2 x 1,5 h). Kursy języka polskiego są odpłatne. Koszt jednego semestru to 160 euro, dla uczniów i studentów – 140 euro.
W tym semestrze zainteresowani nauką języka polskiego będą mogli wybrać jedną z 3 grup początkowych lub kontynuować naukę na poziomach A2, B1+ i C1+.
Zajęcia grup początkowych odbywać się będą:
– w poniedziałki i środy, 17:30 w trybie zdalnym
-we wtorek i czwartek, 18:00 w trybie zdalnym

Zajęcia grupy A2 odbywać się będą w trybie zdalnym, w poniedziałki i środy, godz. 18:00. Pozostałe zajęcia odbywać się będą w trybie zdalnym, a dokładne dni i godziny odbywania się zajęć zostaną ustalone z grupą na początku semestru.

Rejestracja rozpocznie się 1 września, zajęcia rozpoczną 19 września. Zgłoszenia oraz pytania prosimy kierować na adres anna.krawczyk@instytutpolski.pl (w temacie wiadomości wpisując KURSY JĘZYKA POLSKIEGO) oraz pod numerem telefonu +370 5 232 9776.