27.05.2019 Aktualności

XXV MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL POETYCKI „MAJ NAD WILIĄ”

WILNO, 27-31 MAJA 2018

W dniach od 17 do 31 maja odbędzie się jubileuszowa XXV edycja festiwalu Maj nad Wilią przebiegająca pod hasłem – „100-lecie odzyskania niepodległości Polski i 100-lecie proklamowania Państwa Litewskiego”. Pomysłodawcą i głównym organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Kultury „Znad Wilii”, współorganizatorem polskim Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie. Festiwal służy promocji polskiej kultury na Litwie i wzmacnianiu polsko-litewskich związków między środowiskami twórczymi obu krajów.
Festiwal ma charakter interdyscyplinarny – jest w nim miejsce nie tylko na poezję i prozę, ale także na historię, film, muzykę, wystawy, a przede wszystkim na dyskusje i rozmowy. Gośćmi festiwalu będą głównie polscy poeci, pisarze, dziennikarze oraz aktorzy, wśród nich: Dorota Masłowska, Brygida Helbig, Stanisław Łubieński, Wojciech Pszoniak, Joanna Moro, Stanisław Soyka, Marian Turski, Mirosław Ikonowicz. Gości z Litwy i zagranicy reprezentują m.in.: Birutė Jonuškaitė, Andrius Konickis, Andriej Chadanowicz i Renata Putzlacher-Buchtová. W programie tegorocznej edycji znalazły się również spotkania dla najmłodszych czytelników z Grzegorzem Kasdepke – jednym z najbardziej popularnych w Polsce autorem książek dla dzieci i młodzieży.
Orgnizatorzy zapraszają wszystkich na to święto słowa lirycznego, na premiery filmu o Sławomirze Worotyńskim, na promocję monografii Przyjaciel Litwy i ptaków. Wokół Oskara Miłosza  i innych książek, na debaty i koncerty.

Kontakt do organizatorów:
– Romuald Mieczkowski – Dyrektor Festiwalu, znadwilii@wp.pl, tel. 601 670 296
– Renata Butkiewicz – Koordynator ds. mediów, renata.butkiewicz@zw.lt
– Elżbieta Szymańska – Koordynator Festiwalu z ramienia Mazowieckiego Instytutu Kultury, e.szymanska@teatrmazowiecki.pl

Organizatorzy: Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Kultury znad Wilii, Mazowiecki Instytut Kultury 
w Warszawie
Partnerzy: Instytut Polski w Wilnie, Dom Kultury Polskiej w Wilnie, Fundacja EMIGRA, Związek Pisarzy Litwy, Okręgowa Biblioteka Publiczna im. Adama Mickiewicza w Wilnie, Uniwersytet Wileński, Pałac Balińskich w Jaszunach, Muzeum Adama Mickiewicza.

Wsparcie finansowe: 
Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie (Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za Granicą).
Projekt sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021, w ramach programu dotacyjnego „Kulturalne pomosty”.

Program: www.mik.waw.pl/majnadwilia, FB/majnadwilia

 

Program  wydarzeń „Maja nad Wilią”  w Instytucie Polskim w Wilnie (ul. Didžioji 23, Wilno):

28 maja

  • 15.00 – Otwarcie wystawy fotograficznej dra Jana Skłodowskiego „Litewskim szlakiem Narutowiczów” z udziałem autora. W 100. rocznicę odzyskania niepodległości Polski i Litwy, wystawa upamiętnia dwóch braci, wybitnych polityków – pierwszego prezydenta Polski Gabriela Narutowicza i sygnatariusza Aktu Niepodległości Litwy Stanisława Narutowicza
  • 15.30 – Konferencja „Niepodległość nie jedno ma imię – 100 lat odrodzenia państwowości Litwy i Polski”, w ramach której odbędzie m.in. się prezentacja Tomasza Kuby Kozłowskiego „Pod znakiem Pogoni. Polacy za niepodległą Litwą!”, poświęcona udziałowi Polaków w tworzeniu niepodległego państwa litewskiego w 1918 roku. Wielowątkowa historia tzw. „krajowców”, postawy litewskich Polaków, sylwetki wybitnych postaci takich jak Stanisław Narutowicz, Michał Pius Römer, Ludwik Abramowicz, Tadeusz Wróblewski, Hipolit Korwin Milewski czy Kazimierz Janczewski oraz skomplikowane polsko-litewskie relacje będą osią tej opowieści. Tomasz Kuba Kozłowski jest popularyzatorem dziedzictwa ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej, autor wystaw, albumów, kolekcjoner, koordynator programu Warszawska Inicjatywa Kresowa w Domu Spotkań z Historią. Czynne będzie stoisko z książkami uczestników festiwalu i wydawnictwami „Znad Wilii”.

30 maja

  • 9.30. – Przedpołudnie z filmem. EMiGRA – Festiwal Filmów Emigracyjnych i o Polakach zagranicą. Prowadzi jego dyrektor Agata Lewandowska. W programie, m.in. film „Worotyński” (Litwa/Polska), poświęcony Sławomirowi Worotyńskiemu (1942-1983), polskiemu utalentowanemu poecie, urodzonemu w Nowej Wilejce pod Wilnem. EMiGRA jest festiwalem filmów o szeroko rozumianej tematyce emigracyjnej. Jest to nowatorskie przedsięwzięcie, ukazujące poprzez film życie Polaków poza krajem i organizujące spotkania Polaków ze Wschodu i Zachodu z publicznością polską.
  • 14.00 – Konferencja prasowa podsumowująca festiwal.

Spotkania w języku polskim. Wstęp wolny.

Scheduled Aktualności