Otwarcie wystawy „Podwójnie wolne. Prawa polityczne kobiet 1918.”
14 maja, godz. 17.30, dziedziniec im. M. K. Sarbiewskiego Uniwersytetu Wileńskiego (Universiteto g. 3, Vilnius)
„Podwójnie wolne” – to słowa jednej z sufrażystek, komentującej ukazanie się dekretu z 28 listopada 1918 roku. Fraza ta najtrafniej opisuje doświadczenie Polek, ale także Litwinek: wolnych dzięki odzyskaniu niepodległości i wolnych w prawach obywatelskich. Historie niezwykłych polskich i litewskich kobiet walczących o niepodległość swoich państw oraz o przyznanie praw politycznych będzie można poznać w Wilnie na plenerowej wystawie „Podwójnie wolne. Prawa polityczne kobiet 1918”, przygotowanej przez Instytut Pileckiego w Warszawie, Ambasadę RP, Instytut Polski w Wilnie oraz Uniwersytet Wileński. Dzięki współpracy z prof. Virginiją Jurėnienė z Uniwersytetu Wileńskiego wystawa została uzupełniona o postacie litewskich sufrażystek, które wywalczyły prawa polityczne nieco wcześniej, niż Polki. Wystawa będzie czynna w dn. 14 maja – 17 czerwca w godzinach pracy Uniwersytetu Wileńskiego.
Po otwarciu wystawy, o godz. 18.30 w kinie „Pasaka” odbędzie się Premiera filmu Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego „Siłaczki” (2018, 70 min. Polska) z udziałem twórców
14 maja, godz. 18.30, kino „Pasaka“ (ul. Šv. Ignoto g. 4, Wilno)
„Ludźmi jesteśmy i ludzkich praw żądamy!”, przekonywała Kazimiera Bujwidowa, orędowniczka zniesienia zakazu wstępu kobiet na uniwersytety. „Odważmy się być wolnymi!”, zachęcała Maria Dulębianka, pierwsza kandydatka na posła do sejmu, w czasie kiedy kobiety nie miały jeszcze praw wyborczych. „Chcemy całego życia!”, krzyczała Zofia Nałkowska, żądając równości nie tylko pod względem politycznym, ale także obyczajowym. Walczyły o prawa w kraju, którego nie było wówczas na mapie. Mówiono im: „Teraz nie pora na walkę o prawa kobiet!” Bojownice, patriotki, aktywistki, żołnierki, sufrażystki – to o nich opowiada fabularyzowany dokument „Siłaczki”.
Film prezentowany będzie w jęz. polskim z litewskimi napisami. Wstęp wolny, ale z powodu ograniczonej ilości miejsc obowiązuje rejestracja:
vilnius.sekretoriatas@instytutpolski.org
Organizatorzy: Instytut Pileckiego w Warszawie, Ambasada RP w Wilnie, Instytut Polski w Wilnie, Uniwersytet Wileński, Wydział Komunikacji Uniwersytetu Wileńskiego, Centrum Gender Studies Uniwersytetu Wielskiego, kino „Pasaka”