7 lutego 2023 r. o godz. 17.30 w Muzeum Historii Małej Litwy w Kłajpedzie (ul. Didžioji Vandens 2) zostanie otwarta wystawa prac ukraińskich artystów Sonyi Atlantovej i Oleksandra Klymenko (pseudonim artystyczny Olaf Clemensen) „Ikony na skrzyniach po amunicji ” z cyklu „Pietitus”.
W 2014 r., w efekcie rosyjskiej agresji na Ukrainę, dwoje ukraińskich artystów – Sonya Atlantova i Oleksandr Klymenko zaczęło tworzyć niezwykle oryginalny i wymowny projekt artystyczny, który polega na pisaniu ikon na skrzyniach po amunicji. Artyści zwrócili uwagę na to, iż wieka i dna tych skrzyń są bardzo podobne do desek, na których zazwyczaj maluje się ikony. To dziwne podobieństwo zainspirowało ich do rozpoczęcia projektu. O. Klymenko o projekcie m. in. mówi tak: „Starotestamentowa idea przekuwania »broni na lemiesze« jest zapłodniona nowotestamentowym motywem wyjścia z piekła (…). Jednak wyjście z piekła mogło nastąpić tylko jako zwycięstwo nad śmiercią, zwycięstwo przez śmierć”. Ikony tworzone na fragmentach skrzyń po amunicji symbolizują, tak jak krzyż, przemianę śmierci w życie.
Ikony w formie wystaw podróżują po świecie. Dotychczas były prezentowane w kilkunastu krajach i ponad 100 lokalizacjach (w tym np. w Parlamencie Europejskim).
Na wystawie w Kłajpedzie zostanie pokazanych 19 ikon z cyklu „Pietitus”. Udział w otwarciu wystawy wezmą autorzy: Sonya Atlantova i Oleksandr Klymenko. Wszystkie ikony można będzie nabyć, a zebrane środki zostaną przekazane Ukrainie.
Sonya Atlantova (ur. 1981 r. w Kijowie) – artystka, twórczyni ikon, pisarka. Studiowała w Kijowskim Państwowym Liceum Artystycznym im. T.G. Szewczenki i Narodowej Akademii Sztuk Wizualnych i Architektury.
Oleksandr Klymenko (ur. 1976 r. w Kijowie) – artysta, twórca ikon, krytyk sztuki, pisarz. Członek Narodowego Związku Artystów Ukrainy. Studiował w Narodowej Akademii Sztuk Wizualnych i Architektury oraz w Instytucie Historii Sztuki, Folkloru i Etnologii im M. Rylskiego. Wykładał w Kijowskim Państwowym Instytucie Sztuki Dekoracyjnej i Stosowanej im. M. Boychuka.
Organizatorzy: Instytut Polski w Wilnie, Muzeum Historii Małej Litwy