28 kwietnia – 25 czerwca 2023 r., Muzeum Energetyki i Techniki w Wilnie (ul. Rinktinės 2)
Otwarcie wystawy: 28 kwietnia 2023 r. o godz. 16.30
Założenia oraz pomysł wystawy powstał w 2020 roku. Wystawa jest próbą odpowiedzi na szereg istotnych pytań. Jak rozumieć pojęcie granica? Gdzie stawiamy granice? Jakie są źródła granic? Czy granice to nasze wewnętrzne upośledzenia i wątpliwości? Czy brak granic jest wolnością? Czy granice są naturalnym podziałem porządkującym zarazem łączącym różnorodność? W szerszym kontekście są to właściwie pytania o kondycję ludzkości i miejsce, w jakim jesteśmy jako cywilizacja.
Niestety „koloru i emocji” odczytaniu pojęcia „granice” nadała trwająca od ponad roku wojna w Ukrainie i „granica” nabrała mrocznych barw i czerwonych odcieni. Mimo presji aktualnych wydarzeń, wynikających z tego, co dzieje się tuż obok nas, wystawa jest w nie mniejszym stopniu spojrzeniem na wszystkie inne granice wynikające z kultury, polityki, geografii, życia społecznego, biologii czy edukacji. Pozostaje aktualne pytanie: „granice” ograniczają czy tworzą ramy?
Multidyscyplinarny charakter ekspozycji obejmujący fotografie, grafikę, rzeźbę oraz instalacje multimedialne połączone z performance, jest reprezentacją bardzo szeroką, choć jak się wydaje niewystarczająca do opisu tak złożonego pojęcia. Jego odczytanie przez artystów pozwoli nam wszystkim lepiej się wzajemnie rozumieć i szanować, a „granica” nie będzie linią podziału, lecz stanie się linią spotkania i porozumienia.
Do wystawy zaproszono autorów z Polski, Niemiec, Ukrainy oraz Litwy. Kuratorem wystawy jest Piotr Spek
Projekt „Granice” – odsłona litewska
Polska:
Wojciech Beszterda
Tomasz Jędrzejewski
Zdzisław Mackiewicz
Patrycja Pi Pa Piwosz
Władysław Radziwiłłowicz
Krzysztof Ślachciak
Litwa:
Rimantas Dichavičius
Toma Šlimaite
Ugne Žilyte
Jonas Vaitekunas
Asta Vasiliauskaitė
Niemcy:
Noa Heyne
Lukas Hoffmann
Ukraina:
Ksenia Hnylytska
Tetyana Khoroshun
Olena Matoshniuk
Liuba Plavska
Yana Shliabanska
Angie Siveria
Alina Yakubenko
Wystawa jest wspólnym, interdyscyplinarnym projektem, zrealizowanym przez Jeżyckie Centrum Kultury i Inicjatyw Społecznych w Poznaniu (JCK) oraz stowarzyszenie CONVIVIUM e. V. z Berlina, we współpracy z takimi podmiotami jak: Kulturzug Berlin-Wrocław, Internationales Theaterinstitut (Berlin), Centre Français de Berlin, Centre of Cross-Art Communication (Kijów), Litewskie Stowarzyszenie Artystów Plastyków (Wilno), Związek Polskich Artystów Fotografików ZPAF (Poznań), Stowarzyszenie Rzeźbiarzy Wielkopolskich WZAR oraz Partnerstwo z ewangelicką parafią St.-Thomas-Kirchengemeinde (Berlin).