Spotkanie z Łukaszem Kozakiem oraz koncert Adama Struga w Kownie
Instytut Adama Mickiewicza z partnerami w ramach wydarzeń towarzyszących wystawie „The Dark Arts. Aleksandra Waliszewska and the Symbolism from the East and North”, przygotował spotkanie z Łukaszem Kozakiem autorem książki „With stake and spade” i koncert Adama Struga pt. „Pieśni Dziadowskie”.
11 maja w Narodowym Muzeum Sztuki im. M. K. Čiurlionisa, podczas spotkania z Łukaszem Kozakiem będzie poruszana tematyka różnorakich upiorów, strzyg, strzygoni czy wieszczy. Autor przedstawia polską mitologię ludową w tradycji słowiańskiej na podstawie źródeł z terenów Polski i Litwy. Według badacza wampiry stanowią popularny motyw w przekazach, rzadko jednak kojarzone są z bohaterami słowiańskich wierzeń ludowych. Jego zdaniem korzenie pierwszego upiora mają miejsce w Polsce.
Łukasz Kozak to mediewista, autor książek, ekspert w dziedzinie technologii oraz promocji dziedzictwa kulturowego. Badacz nieoczywistych wątków w historii kultury, wykładowca. Jest związany stałą współpracą z Zakładem Zbiorów Cyfrowych w Bibliotece Narodowej.
Spotkanie poprowadzi litewska antropolożka z Uniwersytetu Wileńskiego Rűta Miđkinytë. Jest litewską historyczką, kuratorką i doktorantką na Uniwersytecie Wileńskim a także członkiem komitetu organizacyjnego dorocznego litewskiego konwentu sci-fi i fantasy „Lituanicon”.
13 maja o godz. 22:00, również w Muzeum Sztuki im. M. K. Čiurlionisa, podczas Nocy Muzeów, odbędzie się koncert Adama Struga. Artysta wykona pieśni ludowe, ze wskazaniem na repertuar wykonywany przez wędrownych śpiewaków zwanych dziadami. Podczas koncertu będą recytowane wiersze Adama Mickiewicza i Bolesława Leśmiana. Śpiewakowi na lirze korbowej towarzyszyć będzie Hipolit Woźniak.
Artysta, który ze względu na bogate doświadczenie w dziedzinie muzyki instrumentalnej a także unikatowość głosu, wpisuje się doskonale w tematykę tego wydarzenia.
Wystawa „Opowieści okrutne. Aleksandra Waliszewska i symbolizm Wschodu i Północy” czynna jest do 22 maja 2023 r. Na ekspozycję składa się ponad 130 prac 36 artystów z Polski, Czech i krajów bałtyckich od XIX wieku do współczesności. Główną oś wystawy stanowią dzieła Aleksandry Waliszewskiej.
Organizatorzy: Instytut Adama Mickiewicza, Narodowe Muzeum Sztuki im. M. K. Čiurlionisa; partnerzy: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, kino „Romuva” w Kownie oraz Instytut Polski w Wilnie.