„Mikołaj Kopernik – życie i dzieło”. Prezentacja wystawy i prelekcje naukowe na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Wileńskiego
#PolishSuperstarOfAstronomy
Wydział Fizyki Uniwersytetu Wileńskiego (VU FF)
(Saulėtekio al. 9, III rūmai, Vilnius)
Wystawę „Mikołaj Kopernik – życie i dzieło” na VU FF można oglądać do końca maja br.
Prelekcje naukowe odbędą się 18 marca 2024 r.
Rok 2023 był „rokiem kopernikańskim”. Datę powiązano z 550. rocznicą urodzin znakomitego naukowca, 510-leciem narodzin teorii heliocentrycznej oraz 480. rocznicą jego śmierci i wydania „De revolutionibus orbium coelestium”. Rok Kopernika obchodzono hucznie na całym świecie, również na Litwie. Instytut Polski w Wilnie zaprosił na szereg wydarzeń naukowych, artystycznych, a nawet botanicznych.
W oczekiwaniu na budząca się na wiosnę do życia roślinność, a zwłaszcza różne gatunki ziół, traw i kwiatów tworzących kwietnik „Vilna 700 – Nicolaus Copernicus 550“, poświęcony okrągłym urodzinom litewskiej stolicy oraz polskiego astronoma, zapraszamy na zwiedzanie wystawy i prelekcje naukowe dla młodzięży poświęcone Kopernikowi oraz polskiej nauce!
Jest to kolejna niepowtarzalna okazja do celebrowania osiągnięć wielkiego Polaka znanego na całym świecie.
Wystawa pt. „Mikołaj Kopernik – życie i dzieło”
Od 11 marca br. wystawa pt. „Mikołaj Kopernik – życie i dzieło” jest prezentowana w murach gościnnego Uniwersytetu Wileńskiego! Z Obserwatorium Astronomicznego w Molatach, gdzie otworzono ją w ramach Europejskiej Nocy Naukowców 2023, prosto na Wydział Fizyki Uniwersytetu Wileńskiego. Ekspozycję na kampusie uniwersyteckim przy Alei Saulėtekio można oglądać do końca maja br.
Na ekspozycję składa się 15 plansz z reprodukcjami szeregu unikalnych eksponatów, które podkreślają różne aspekty życia i dziedzictwa Kopernika. Można zobaczyć m.in. wydane przez Pocztę Polską znaczki i medale przedstawiające Kopernika, jego portrety autorstwa artystów z różnych epok, cytaty pochodzące z rękopisów i dokumentów związanych z jego pracą, zdjęcia pomników upamiętniających uczonego, a także liczne materiały ilustrujące odbiór jego odkryć przez ludzi mu współczesnych. Poszczególne tablice poświęcone zostały nieastronomicznej działalności warmińskiego kanonika – zwiedzający będą mieli okazję przeczytać o najważniejszych wydarzeniach z jego życia i prześledzić etapy jego kariery kościelnej.
Wystawa została przygotowana przez Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ i jest adaptacją wcześniejszej wystawy, realizowanej przez Archiwum PAN w 2013 r. Na planszy tytułowej wystawy widnieje kod QR, który przekierowuje do rozszerzonej informacji o Koperniku w serwisie internetowym Archiwum PAN. Litewska wersja wystawy została przygotowana i sfinansowana w 2023 r. przez Instytut Polski w Wilnie, z języka polskiego przełożył Rimvydas Strielkūnas.
Prelekcje naukowe dla młodzieży
Oprócz zwiedzania wystawy, dotyczącej życia i spuścizny Mikołaja Kopernika, można również wysłuchać wykładów tematycznych (w języku litewskim), które poprowadzą wykładowcy uniwersyteccy Šarūnas Mikolaitis i Vidas Dobrovolskas.
Wszystkich, którzy chcieliby posłuchać o życiu twórcy heliocentrycznego modelu Układu Słonecznego, lubią poznawać ciekawostki astronomiczne i fizyczne zapraszamy 18 marca 2024 r. na Wydział Fizyki Uniwersytetu Wileńskiego. W głównym audytorium wydziału o godzinie 14:00 odbędzie się wykład, na którym zgłębimy wiedzę o pojęciu wszechświata od M. Kopernika do Wielkiego Wybuchu oraz o najciekawszych odkryciach Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba.
Zaproszenie na prelekcje kierujemy szczególne do starszej młodzieży szkolnej. Wykład (w języku litewskim) potrwa godzinę. Przed wysłuchaniem prelekcji polecamy, oczywiście, obejrzenie wystawy.
Udział w wykładzie jest bezpłatny. Wymagana jest jednak wcześniejsza rejestracja: kvietimas@instytutpolski.pl. W treści maila należy wskazać liczbę osób zainteresowanych udziałem oraz wiek młodych pasjonatów nauki.
Liczba miejsc jest ograniczona. O udziale w prelekcji decyduje kolejność zgłoszeń.