26.03.2024 Film, Wydarzenia

„Chłopi”. Spotkanie z artystkami odpowiedzialnymi za przeobrażanie filmowych kadrów w malarskie płótna

Do 27 marca 2024 r. trwa 29. Wileński Festiwal Filmowy „Kino pavasaris”. W programie festiwalu tradycyjnie nie zabrakło polskich produkcji filmowych. Widzowie mogą obejrzeć m.in. „Chłopów” w reżyserii Doroty i Hugh Welchmanów.

Film „Chłopi” to niezwykła animacja malarska, oparta na nagrodzonej w 1924 r. literackim Noblem powieści Władysława Reymonta. Jest to niewątpliwie jeden z ciekawszych filmów tegorocznego festiwalu. Dwugodzinna animacja jest zbudowana z ręcznie malowanych kadrów.

Film zrealizowany w technice animacji malarskiej, która podbiła serca fanów na całym świecie przy poprzedniej produkcji twórców „Chłopów“ – filmie „Twój Vincent” (2017). Technika animacji malarskiej polega na ręcznym namalowaniu każdej z klatek filmu, a następnie rejestracji jej obrazu przy pomocy aparatu.

Początkowo zdjęcia były kręcone z udziałem prawdziwych aktorów. Następnie grupa 70 malarzy z Polski, Litwy, Ukrainy i Serbii tworzyła na płótnie obrazy. Farbami olejnymi zostało namalowanych blisko 80 tysięcy klatek filmu. Po czym całość obrazów została zanimowana. Do malowania kadrów malarze zużyli ponad 1300 litrów farby, a cały proces malowania „Chłopów” trwał aż 200 tysięcy godzin.

Film został zrealizowany na podstawie malarstwa okresu Młodej Polski, które idealnie oddaje nastrój powieści. Na kinowym ekranie ożyły obrazy polskich mistrzów malarstwa: Chełmońskiego, Gierymskiego, Wyczółkowskiego czy Ruszczyca.

Dowiedzieć się więcej o benedyktyńskiej pracy malarzy i procesie powstawania filmu będzie można podczas spotkania z artystkami, które tworzyły obrazy do „Chłopów” – Alicją Kajtanowską (Polska) i Aistė Kanapickaitė (Litwa).

Spotkania z artystkami odbędą się 26 marca w Wilnie i Kłajpedzie:

  • Po seansie filmowym „Chłopów” o godz. 14.00 (Forum Cinemas Vingis) spotkanie z Alicją Kajtanowską i Aistė Kanapickaitė.
  • Po seansie filmowym „Chłopów” o godz. 18.30 (Forum Cinemas Klaipėda) spotkanie z Alicją Kajtanowską.

Spotkania odbędą się w języku angielskim.

Bilety na pokazy z udziałem twórców filmowych: Susitikimai su kūrėjais – Kinopavasaris

 

Alicja Kajtanowska jest artystką wizualną urodzoną w Gdańsku. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem. Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Filozofii na Uniwersytecie Gdańskim. W 2017 r. obroniła dyplom w pracowni prof. Macieja Świeszewskiego. W 2021 r. była rezydentką Pomorskiego Inkubatora Kultury oraz otrzymała Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska, zrealizowała interdyscyplinarny projekt artystyczny „Fale”. Interesuje się estetyką, hermeneutyką oraz feminizmem. W twórczości akcentuje związki między kobiecością a naturą. Pomysłodawczyni i kuratorka wystawy „Korzenie” powstałej w wyniku inspiracji filmem Chłopi.

Aistė Kanapickaitė urodziła się w 1992 r. na Litwie. Ukończyła Narodową Szkołę Sztuk Pięknych im. M. K. Čiurlionisa. Edukację kontynuowała na Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych – studia licencjackie oraz magisterskie na kierunku malarstwo monumentalne.

Artystka tworzy na wielu polach i zagłębia się w różne techniki – od tych najstarszych, aż po współczesne. Fascynacja mozaikami zaprowadziła ją na warsztaty, które odbywały się w takich miejscach jak Ravena (Włochy) czy Monachium (Niemcy). Natomiast zamiłowanie do współczesnych technologii stało się inspiracją do tworzenia rzeczywistości wirtualnych. Malarstwo zawsze było dla Aistė niezwykle istotne. Brała udział w wystawach zarówno na Litwie, jak i zagranicą.

Przez dwa lata nadzorowała pracę artystów z Litwy i Polski, pracujących nad filmem „Chłopi”.

Scheduled Film Wydarzenia