18.07.2024 Muzyka, Wydarzenia

Koncert „Mickiewicz w pieśniach”

18 lipca 2024 r. o godz. 20.00 w w Kurhazie w Połądze odbędzie się koncert „Mickiewicz w pieśniach” w ramach XII Festiwalu im. M. K. Cziurlionisa.

Wystąpią:
Renata Drozd (sopran, Polska)
Artur Jaroń (fortepian, Polska)
Magdalena Trzebińska (fortepian, Polska)

Koncert jest dedykowany 200. rocznicy pobytu Adama Mickiewicza w Połądze. Poeta wspomniał o tym. m. in. w powieści „Konrad Wallenrod”: „(…) na wybrzeżach Połągi, gdzie grzmiącymi piersiami białe roztrąca się morze i z pienistej gardzieli piasku strumienie wylewa (…)”. Była to pierwsza wzmianka poetycka o Połądze. Na przełomie XIX i XX w. ówcześni właściciele Połągi Tyszkiewiczowie również pamiętali o pobycie A. Mickiewicza w Połądze – dwie nowobudowane wille  nazwali imionami bohaterek Mickiewiczowskich poematów Aldony i Grażyny.

Podczas koncertu zostaną wykonane pieśni do wierszy A. Mickiewicza, jak również kompozycje Ignacego Jana Paderewskiego oraz Aleksandra Tansmana.

Wstęp biletowany, sprzedaż „Bilietai LT”.

Renata Drozd jest absolwentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie prof. Adeli Winiarskiej-Skrzyneckiej, gdzie uzyskała dyplom z wyróżnieniem.
Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich u prof. Ingrid Kremling, prof. Ryszarda Karczykowskiego oraz prof. Christiana Elssnera. Zdobyła wiele nagród i wyróżnień w konkursach wokalnych, m.in.: I wyróżnienie oraz nagrodę specjalną za Pieśń Zapomnianą ufundowaną przez Towarzystwo im. F. Chopina na III Międzyuczelnianym Konkursie Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie w 1995 r., II miejsce w I Ogólnopolskim Konkursie Młodych Sopranów im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju w 2002 r. (I miejsca nie przyznano). Była półfinalistką Konkursu Wokalnego Belvedere w Wiedniu.

Artur Jaroń ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie fortepianu profesor Ireny Sijałowej-Vogel, a także studia podyplomowe w Konserwatorium Odesskim w klasie profesora Anatolija Kardaszewa. Odbył kursy mistrzowskiepod kierunkiem profesor Wiery Gornostajewej i Güntera Ludwiga.
Prowadzi bogatą działalność artystyczną jako solista i kameralista. Występował z większością polskich orkiestr, m.in. z Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie oraz zespołami filharmonicznymi w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Koszalinie, Kielcach, Katowicach, Lublinie, Jeleniej Górze, Olsztynie, Opolu, Szczecinie, Słupsku, Toruniu,
Wałbrzychu, Rzeszowie, Zielonej Górze, Toruniu i Kielcach. Koncertował za granicą w Niemczech, Szwecji, Danii, Słowacji, Rosji, w Litwie, Łotwie i Ukrainie. Współpracował z gronem wybitnych polskich dyrygentów, m.in. Jerzym Maksymiukiem, Jerzym Salwarowskim, Markiem Pijarowskim, Agnieszką Duczmal, Tadeuszem Wojciechowskim.

Magdalena Trzebińska jest uznawana za znakomitą kameralistkę, koncertującą w kraju i za granicą. Od 2021 roku Magdalena Trzebińska koncertuje z A. Jaroniem i uczy gry na fortepianie.

Scheduled ical Google outlook Muzyka Wydarzenia