TOMASZ CHYŁA QUINTET NA TRASIE KONCERTOWEJ JAZZ PO POLSKU „DOOKOŁA ŚWIATA” – PRZYSTANEK LITWA
Tomasz Chyła Quintet, wystąpi na jubileuszowej 30. edycji Klaipėda Castle Jazz Festival. Artyści zagrają trzy koncerty w dniach 26-28 czerwca i organizowane są w ramach projektu JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata”. Partnerem występów jest Instytut Polski w Wilnie.
Tomasz Chyła Quintet, zespół trzykrotnie nominowany do nagrody Fryderyk wystąpi trzykrotnie na największym litewskim festiwalu jazzowym Klaipėda Castle Jazz Festival. Pierwszy koncert odbędzie się 26 czerwca w Gargzdai Music School, dzień później artyści zagrają w Klaipėda Franciscan Monastery. Trzeci koncert obędzie się 28 czerwca na głównej scenie festiwalowej, Klaipeda Theater Square.
Zespół wystąpi w stałym składzie: Tomasz Chyła (skrzypce), Emil Miszk (trąbka), Krzysztof Hadrych (gitara), Konrad Żołnierek (kontrabas), Sławek Koryzno (perkusja) i promować będzie najnowszy album „Music We Like To Dance To”, którego premiera odbyła się pod koniec zeszłego roku. „Materiał znajdujący się na płycie stanowi swoisty manifest wobec oczekiwań, jakie dzisiejszy świat stawia przed artystami. Jest pewnego rodzaju przeciwstawieniem się obecnym trendom, które skupiają się na dostosowaniu się do wymagań serwisów streamingowych, zdominowanych przez matematyczne algorytmy. Obfitość dostępnej muzyki w dzisiejszych czasach stawia przed nami wiele pytań: jak komponować, jak grać, jak sprzedać? Ten album to muzyczne wyznanie, w którym wyrażamy swoje idee i emocje, myśląc głównie o samej muzyce, melodiach i rytmie. To autentyczne uczucia, które obecnie nam towarzyszą – uczucia wolne od sztucznych oczekiwań, chcemy je przekazać słuchaczom takimi jakie są – bez retuszu i dostosowywania ich do bierzących trendów” – mówi Tomasz Chyła, lider zespołu.
Tomasz Chyła Quintet to zespół wywodzący się z Gdańska, który przebojem wszedł na scenę muzyczną w Polsce i za granicą. Zdobył pierwszą nagrodę na jubileuszowej, 40. edycji festiwalu Jazz Juniors w Krakowie w 2016 r. W tym samym roku otrzymał także pierwsze miejsce ankiety magazynu Jazz Forum w kategorii Nowa Nadzieja, oraz Polska Jazzowa Płyta roku w rankingu redakcji Jazz Press. Obie studyjne płyty, zarówno „Eternal Entrophy” (2016) jak i „Circlesongs” (2018) ukazały się nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia, jak również obie otrzymały nominację do nagrody Fryderyk. W dyskografi zespołu znajdują się również albumy „Live at Polish Radio 3”(2019) oraz „da Vinci” (2020). Pod koniec 2023 r. ukazał się najnowszy album „Music We Like To Dance To” wydany przez Alpaka Records, i nominowany do nagrody Fryderyk. W latach 2018 i 2023 zespół wziął udział w dwóch dużych trasach koncertowych JAZZ PO POLSKU w Chinach występując w 20 lokalizacjach w tym m.in. na uznanych festiwalach Nine Gates w Pekinie (2018), Taichung Jazz Festival, i Tajpei Jazz Festival (2023).
Projekt JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata” inspirowany jest dokonaniami polskiego podróżnika Pawła Edmunda Strzeleckiego, który jako pierwszy Polak z własnej inicjatywy okrążył świat. Strzelecki odbył niezwykłą podróż w latach 1834-1843 podczas, której prowadził rozległe badania geologiczne i geograficzne, przyczyniając się do rozwoju wiedzy o współczesnym świecie.
Projekt JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata” realizowany jest przez Fundację JAZZ PO POLSKU we współpracy z polskimi placówkami dyplomatycznymi na całym świecie, w tym z Instytutem Polskim w Wilnie. Patronat honorowy nad projektem objęło Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Partnerami są: Instytut Adama Mickiewicza, Polskie Linie Lotnicze LOT, Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu oraz Fundacja Instytut Dyplomacji Gospodarczej. Patroni medialni: Polska Agencja Prasowa, Trójka – Program III Polskiego Radia, Jazz Forum.
Trailer JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata”: https://youtu.be/5RJbFADHmyc?si=qXYfTrp5PrPLx4MJ
Tomasz Chyła Quintet podczas koncertu premierowego płyty „Music We Like to Dance to” w ramach projektu JAZZ PO POLSKU „Warsaw Live Sessions”:
https://youtu.be/Y_XLMuy_xZI?si=jrFZe75-cRSxEyGq
JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata” przyjął formę międzynarodowej trasy koncertowej, w ramach której polskie zespoły jazzowe w ciągu trzech lat wystąpią na 4 kontynentach. Projekt rozpoczął się w maju zeszłego roku i potrwa do końca 2025 r. Do tej pory odbyło się ponad 100 wydarzeń w 18 krajach, w których wzięło udział 17 zespołów. Koncerty odbyły się w: Albanii, Austrii, Bangladeszu, Chinach, Chorwacji, Indiach, Izraelu, Japonii, Kanadzie, Macedonii, Mołdawii, Rumunii, Serbii, Słowenii, Słowacji, Tajwanie, Węgrzech i Wietnamie. W projekcie wzięły udział dotychczas zespoły: Confusion Project, JAH Trio, Mateusz Gawęda Trio, Michał Ciesielski Band, HoTS, Paweł Kaczmarczyk Trio, Piotr Damasiewicz Into The Roots, Damasiewicz-Kryńska, Damasiewicz-Wójcik, Piotr Krępeć, Piotr Lemańczyk Electric Band, Sarnecki-Zagórski-Ettun, Rafał Sarnecki Quintet, Simona De Rosa feat. Confusion Project, The Flash!, Tomasz Chyła Quintet, Unleashed Cooperation, ZIEMIA.
Tomasz Chyła Quintet
Tomasz Chyła – skrzypce, Emil Miszk – trąbka, Krzysztof Hadrych – gitara, Konrad Żołnierek – kontrabas, Sławek Koryzno – perkusja
26.06 LITWA, Klajpeda Castle Jazz Festival, Gargzdai Music school
27.06 LITWA, Klaipeda Castle Jazz Festiva, Klaipeda Franciscan monastery
28.06 LITWA, Klaipeda Castle Jazz Festival, main stage at Klaipeda Theater square
Fundacja JAZZ PO POLSKU jest organizacją NGO prezentującą szerokie spektrum możliwości polskich artystów młodego pokolenia. Pomaga w nawiązywaniu międzynarodowej współpracy kulturalnej i integruje środowiska artystów wielu krajów. Dąży do odświeżenia i umocnienia wizerunku polskiego jazzu w świadomości zagranicznych odbiorców. Od 2012 r. w ramach JAZZ PO POLSKU odbyło się ponad 350 wydarzeń, w 20 krajach. Wzięło w nich udział 150 muzyków. W ramach organizowanych projektów również w Polsce odbywają się koncerty polskich jak i zagranicznych artystów.