Instytut Polski w Wilnie zaprasza na zamknięcie jubileuszowego Festiwalu Nauki „Erdvėlaivis Žemė“. 9 czerwca 2023 r. w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie (ul. Ž. E. Žilibero 4) w ramach wydarzeń zamykających Festiwal odbędzie się pokaz naukowy, przygotowany przez edukatorów z Centrum Nauki „Kopernik” z Warszawy. Planowane są dwa pokazy: o godz. 13.00 oraz o 14.30. Eksperymenty naukowe będą prezentowali edukatorzy z Polski – Piotr Michalczuk, Łukasz Kozłowski oraz Kacper Dykban.
Pokaz naukowy jest zaaranżowany jako przyjęcie urodzinowe. Edukatorzy z Polski wcielą się w rolę gospodarzy przyjęcia i zaprezentują krótkie eksperymenty, w których wykorzystają rekwizyty znalezione na przyjęciu urodzinowym – dekoracje, słodycze, napoje gazowane, przedmioty do przygotowywania koktajli. Poprzez swoje działania goście z Centrum Nauki „Kopernik” pokażą, że eksperymenty naukowe mogą być częścią animacji podczas spotkań towarzyskich, a dyskusja o nauce może być sposobem na wspólne spędzanie wolnego czasu z rodziną i przyjaciółmi. Pokazy odbędą się w języku angielskim. Wstęp wolny, ale obowiązuje rejestracja: https://www.mokslofestivalis.eu/prisijungti/.
Festiwal Nauki „Erdvėlaivis Žemė“ w tym roku organizowany jest po raz dwudziesty. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie w tym roku świętuje swoje stulecie. W Polsce natomiast obchodzimy 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Eksperymenty naukowe warszawskiego Centrum Nauki „Kopernik” w Kownie pokażą, w jaki sposób możemy pomysłowo obchodzić wszystkie te pamiętne daty.
Warto nadmienić, iż tegoroczny plakat festiwalu nauki nawiązuje jeszcze do jednego pamiętnego wydarzenia. Przed 150 laty ukazało się książkowe wydanie słynnej powieści francuskiego pisarza Juliusza Verne’a „W osiemdziesiąt dni dookoła świata”. Festiwal Nauki „Erdvėlaivis Žemė“, który od 2004 r. zaprasza wszystkich chętnych do podróży dookoła świata nauki poprzez tegoroczny plakat chce złożyć hołd wszystkim wynalazcom oddanym sprawom nauki.
Na program jubileuszowego festiwalu nauki złożyło się ponad 360 nieodpłatnych wydarzeń, przygotowanych przez litewskie uczelnie, centra badawcze, przedsiębiorstwa wysokiej technologii oraz partnerskie instytucje. Jednym z wieloletnich partnerów Festiwalu jest Instytut Polski w Wilnie.