Rok 2024 został ogłoszony w Polsce Rokiem Marka Hłaski
W 2024 r. przypada 90. rocznica urodzin Marka Hłaski – wybitnego polskiego prozaika i autora scenariuszy filmowych.
Urodził się 14 stycznia 1934 r. w Warszawie. Pracował jako kierowca, później był terenowym korespondentem „Trybuny Ludu“. Debiutował w 1954 r. opowiadaniem „Baza Sokołowska”, a w 1956 r. wydał zbiór opowiadań pt. „Pierwszy krok w chmurach”. W 1958 r. wyjechał na stypendium do Francji. W Polsce rozpoczęła się nagonka na pisarza, oskarżano go o zdradę. Od tego czasu zaczęła się jego emigracyjna tułaczka po świecie. Mieszkał m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Włoszech, Francji, Izraelu i USA. Zmarł 14 czerwca 1969 r. w Wiesbaden.
Do jego dorobku literackiego należą takie dzieła jak „Baza Sokołowska”, zbiór opowiadań „Pierwszy krok w chmurach”, „Drugie zabicie psa” czy „Piękni dwudziestoletni”. Na podstawie prozy Marka Hłaski powstały m.in. filmy „Zbieg” Stanisława Jędryki, „Pętla” Wojciecha Hasa czy „Baza ludzi umarłych” Czesława Petelskiego.
Jak podkreślono w uchwale Sejmu RP: „Marek Hłasko był pisarzem, który potrafił nasycić banalne motywy i tematy zaczerpnięte z potocznego życia głęboką treścią egzystencjalną, dzięki czemu jego twórczość ma wymowę uniwersalną. Swą bezkompromisową postawą, także wobec komunistycznej rzeczywistości, przyciągał do siebie pokolenia w różnych zakątkach świata. Jego książki były tłumaczone na niemal wszystkie języki europejskie oraz na japoński, koreański i hebrajski”.
Ponieważ wszystko zaczyna się od alfabetu, Rok Marka Hłaski, wspólnie z magazynem „Literatūra ir menas”, rozpoczynamy od „Alfabetu Marka Hłaski“, który jest dostępny zarówno w Internecie, jak też w pierwszym tegorocznym papierowym wydaniu pisma.
Tekst w języku litewskim opracował Rimvydas Strielkūnas. Został on przygotowany na podstawie artykułu Janusza R. Kowalczyka, opublikowanego 12 stycznia 2014 r. na stronie Culture.pl.