„Verba-rze“. Wystawa fotografii oraz artystycznych instalacji z wykorzystaniem palm wileńskich
Tamošaičių galerija „Židinys“ (ul. Domininkonų 15/1, Wilno)
Muzeum Drewnianej Architektury Miejskiej w Wilnie (ul. Polocko 52, Wilno)
Projekt pt. „Verba-rze” (z lit. verba – palma) ukazuje tradycję wyplatania wileńskich palm, sztuki przekazywanej przez pokolenia palmiarek zamieszkujących miejscowości znajdujące się na północny-zachód od Wilna, a także z innych regionów Wileńszczyzny.
Inicjatorem projektu o palmach wileńskich jest twórczyni ludowa Agata Granicka, która do współpracy zaprosiła artystę fotografa Bartosza Frątczaka oraz florystę Edgarasa Vegysa.
Na projekt składać się będą fotografie Bartosza Frątczaka oraz instalacje artystyczne, opracowane przez Agatę Granicką i Edgara Vegysa, z wykorzystaniem palm wileńskich autorstwa wielu artystów ludowych.
Efekt współpracy trzech twórców: wystawa fotograficzna autorstwa Bartosza Frątczaka oraz instalacje z palm przygotowane przez Agatę Granicką oraz Edgarasa Vegysa zostanie zaprezentowany 14 marca br. w Wilnie o godz. 18.00 w Tamošaičių galerija – Židinys.
Wystawę w Galerii „Židinys“ można będzie zwiedzać do dn. 7 kwietnia br.
Ekspozycja zdjęć oraz instalacji planowana jest również w Muzeum Drewnianej Architektury Miejskiej w Wilnie, gdzie dodatkowo odbędą się warsztaty edukacyjne z wicia palm dla dzieci i młodzieży przygotowane przez Agatę Granicką.
W 2019 roku tradycja wicia palm na Wileńszczyźnie wpisana została na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Litwy. Już w 2025 roku palmy wileńskie mają szansę zostać wyróżnione miejscem również na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Projekt finansowany: Samorząd Rejonu Wileńskiego, Instytut Polski w Wilnie.
Partnerzy: Tamošaičių galerija – Židinys, Muzeum Drewnianej Architektury Miejskiej w Wilnie, Stowarzyszenie Twórców Ludowych.
Autorzy projektu
Inicjatorka projektu „Verba-rze”. Instalacje z palm, warsztaty edukacyjne:
Agata Granicka zajmuje się wykonywaniem tradycyjnych palm wileńskich. Granicka zgłębia tajniki rzemiosła od 35 lat, a jej rodzina zajmuje się tym rzemiosłem już od 7 pokoleń. Mistrzyni była jedną z inicjatorek wpisania tradycji wyrobu palm na litewską listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Wniosek ten został zaakceptowany w marcu 2019 r. Otrzymała nagrodę dla Najlepszego Twórcy Ludowego Roku 2019 oraz wyróżnienie w konkursie „Złoty Wieniec”.
Instalacje z palm:
Edgaras Vegys – malarz, florysta i dekorator, członek Związku Litewskich Twórców Ludowych.
Styl artysty jest bardzo wyrazisty. Szeroka gama kolorystyczna ujawnia subtelne przeżycia, wewnętrzny dialog i nieoczekiwane osobiste przełomy emocjonalne artysty.
Urodzony 3 listopada 1985 r. w małym miasteczku w południowo-wschodniej Litwie. W 2004 r. ukończył szkołę średnią (klasę o profilu artystycznym). Rozpoczął studia w Seminarium Duchownym im. św. Józefa w Wilnie. Podczas studiów malowanie stało się jedynie hobby.
Po ukończeniu studiów pracował w różnych instytucjach kościelnych i państwowych. W 2018 r. rozpoczął naukę w Międzynarodowej Szkole Florystycznej w Kłajpedzie, gdzie odkrył wyjątkową formę sztuki kwiatowej. Powrócił do malarstwa. W 2020 r. brał udział w emitowanym w telewizji LRT programie „Tańcz z gwiazdą” („Šok su žvaigžde”).
Fotografie oraz koncepcja wystawy fotograficznej:
Bartosz Frątczak – Bartas (ur.1987, PL) polski fotograf artystyczny i dokumentalny, pedagog i dziennikarz mieszkający na Litwie. Bartas jest autorem ponad 25 wystaw indywidualnych i zbiorowych. Przygotował takie wystawy jak „Nie-istnienie”, „Widok przez zamknięte oczy. Szkice kresowe”, „Ostatni świadkowie. Portrety bohaterów II wojny światowej”, „Z cienia” czy „Miasto. Sto razy Folk”. Bartas jest również zaangażowany w działalność edukacyjną, ucząc fotografii dzieci i młodzież. W 2023 roku został członkiem ZPAF – Związku Polskich Artystów Fotografików oraz rozpoczął studia na Instytucie Twórczej Fotografii w Opavie w Czechach.