Literaccy patroni 2024 roku w „Metai”: Witold Gombrowicz
Miesięcznik literacki „Metai” we współpracy z Instytutem Polskim w Wilnie kontynuuje serię publikacji, poświęconych literackim patronom 2024 roku, wybranym przez obie izby polskiego parlamentu.
W sierpniowo-wrześniowym numerze „Metai” (Nr 8-9) ukazała się rozmowa Witolda Gombrowicza i Karola Świeczewskiego – dwóch polskich pisarzy mieszkających w Argentynie: „Słowo, które nie potrafi ranić niewiele jest warte”.
Po raz pierwszy tekst był opublikowany w 1956 r. w wydawanym w Paryżu miesięczniku „Kultura”. Rozmowa prozaika z poetą odbyła się w sali szachowej kawiarni „Rex” w Buenos Aires. Potem na jej podstawie Świeczewski opracował w domu swoje pytania na piśmie i naszkicował odpowiedzi Gombrowicza. Wkrótce maszynopis wywiadu „został przez Gombrowicza szczegółowo rozpatrzony i uzupełniony“. Teraz „Rozmowę z Gombrowiczem” można przeczytać także w języku litewskim, w tłumaczeniu Ireny Aleksaitė.
„Urodzony 4 sierpnia 1904 roku Witold Gombrowicz należy dziś nie tylko do najważniejszych twórców rodzimej literatury, ale pozostaje również jednym z czołowych inspiratorów współczesnej europejskiej myśli filozoficznej, społecznej i artystycznej. Jego dorobek od dziesięcioleci stanowi wizytówkę nowoczesnej polskiej kultury, jej uniwersalnego wymiaru i awangardowego potencjału” – podkreślono w uchwale Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.
Rozmowę Witolda Gombrowicza i Karola Świeczewskiego w języku litewskim znajdą Państwo zarówno w papierowym wydaniu pisma, jak też w Internecie.