25.08.2024 Film, Wydarzenia

Polski film na festiwalu filmów komediowych w Połądze

25 sierpnia br. o godz. 20.00 w restauracji „Oldman” w Połądze (ul. Jūratės 2A) zostanie wyświetlony polski film w reżyserii Kingi Dębskiej „Zupa nic”. Projekcja odbędzie się w ramach festiwalu filmów komediowych „Tik be dramų” (Tylko bez dramatu). Partnerem wydarzenia jest Instytut Polski w Wilnie.

 

Festiwal filmów komediowych w Połądze jest organizowany po raz pierwszy. W programie znalazły się filmy litewskie, ukraińskie i polskie. Wydarzenie odbędzie się w dn. 23-25 sierpnia br. w tzw. letniej stolicy Litwy – Połądze.

Zgodnie ze statystyką filmy komediowe najczęściej dominują w dziesiątce najbardziej oglądanych filmów w litewskich kinach. Zamierzeniem organizatorów festiwalu jest zwrócenie uwagi na uniwersalność tego gatunku filmowego, zawierającego w sobie całą paletę odczuć, emocji, doświadczeń, dramatów, absurdów czy nawet strachów.

Zdaniem głównych organizatorek festiwalu Gabrielė Vaičiūnaitė i Justė Michailinaitė, mimo, iż komedia jest gatunkiem uniwersalnym, uwielbianym przez szeroką i różnorodną publiczność, na największych festiwalach filmowych zazwyczaj dominują dramaty. Organizatorki zatem chcą w pewnym sensie rzucić wyzwanie i skoncentrować się na innego rodzaju – różnorodnym, dynamicznym, czasem absurdalnym, a co najważniejsze, niezwykle rozrywkowym – kinie.

 

ZUPA NIC

Komedia obyczajowa, 2021, 94 min., Polska

Reżyseria: Kinga Dębska

Scenariusz: Kinga Dębska

Zdjęcia: Andrzej Wojciechowski

Obsada aktorska: Kinga Preis, Adam Woronowicz, Ewa Wiśniewska, Barbara Papis, Alicja Warchocka

 

Marta jest romantyczką i szkolną ofiarą losu. Dzieli pokój z siostrą Kasią i babcią, która zamiast bajek opowiada wnuczkom powstańcze historie. W pokoju za ścianą swe małżeńskie życie toczą rodzice, Tadek i Elżbieta. On jest stale upokarzanym przez system inteligentem, który po pracy pędzi bimber i po cichu zazdrości opływającemu w dobrobyt szwagrowi. Ona jest przewodniczącą zakładowej Solidarności z potrzebą wolności i marzeniem, żeby w końcu wyrwać się z Polski. Prawdziwe emocje dla całej rodziny zaczną się jednak wtedy, gdy pod blokiem stanie wymarzony pomarańczowy maluch. Ela i Tadek odkryją powołanie do handlu oraz zagranicznych wojaży, a dorastająca Marta po raz pierwszy w życiu naprawdę się zakocha.

 

Nagrody:

  • Polska Nagroda Filmowa „Orzeł” – Nagroda w kategorii: Najlepsza drugoplanowa rola kobieca – Ewa Wiśniewska (2022)
  • Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego „Off Camera” w Krakowie – Nagroda dla najlepszego aktora w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych – Adam Woronowicz (2022)
  • Tiburon International Film Festival – Golden Reel Award dla najlepszej aktorki – Kinga Preis (2022)

 

 

Kinga Dębska – polska reżyserka i scenarzystka filmowa. Absolwentka kulturoznawstwa na Wydziale Orientalistycznym UW (1996), Camerimage Film School w Toruniu (2001) oraz reżyserii w FAMU w Pradze (2007). Członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Jej film dokumentalny „Tu się żyje” o pierwszym i jedynym hospicjum w Wilnie, prowadzonym przez siostrę Michaelę Rak, uzyskał wyróżnienie w 2018 na Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Kino z duszą” w Warszawie.

Scheduled ical Google outlook Film Wydarzenia