Kos, Potop Redivivus i Pan Tadeusz – otwarte projekcje filmów dla litewskiej publiczności
Wystawa „Wojownicy Sarmaccy” w Kownie będzie otwarta dla publiczności jeszcze do 16 listopada 2024 r. Muzeum Wojskowe im. Witolda Wielkiego w Kownie we współpracy z Muzeum Historycznym Miasta Lwowa i Instytutem Adama Mickiewicza na wystawie prezentuje eksponaty muzealne z okresu istnienia Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Ekspozycja ma na celu promocję tradycji Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego oraz ukazanie solidarności, zgody, wspólnotowości i ukazanie okresu rozkwitu tych państw.
Wystawie towarzyszą różnego rodzaju wydarzenia kulturalne. Od września do listopada 2024 r. odbędą się trzy bezpłatne projekcje polskich filmów o tematyce historycznej z litewskimi napisami, poprzedzone prelekcjami w kinie Romuva w Kownie.
17 września 2024 r. „Kos” (reż. Paweł Maślona, 2023, 124 min.)
22 października 2024 r. „Potop Redivivus” (reż. Jerzy Hoffmann, 1974/2014, 185 min.)
19 listopada 2024 r. „Pan Tadeusz” (reż. Andrzej Wajda, 1999, 154 min.).
„Kos” to porywająca i nowoczesna, wypełniona wartką akcją i emocjami uniwersalna opowieść o ludziach, którzy w imię wolności i równości, pokonali wzajemne uprzedzenia i dzielące ich różnice. Film zdobył „Złote Lwy” i 8 innych nagród podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a reżyserowi Pawłowi Maślonie przyniósł Paszport „Polityki”.
„Potop Redivivus”, czyli „Potop odrodzony” trafił do kin dokładnie 40 lat po premierze dzieła filmowego na podstawie książki Henryka Sienkiewicza. Na podstawie w pełni cyfrowo zrekonstruowanego filmu, trwającego w wersji oryginalnej prawie 5.30 min, powstał film będący kondensacją jednego z najznakomitszych dzieł polskiej kinematografii dla współczesnej publiczności.
„Pan Tadeusz” opowiada o nadziejach na pokonanie rosyjskiego zaborcy i odzyskanie własnego państwa, jakie na krótko rozbudził w Polakach cesarz Francuzów, Napoleon Bonaparte. Film jest adaptacją epopei Adama Mickiewicza wyreżyserowany przez oscarowego reżysera Andrzeja Wajdę.
Pokazy odbędą się 17 września, 22 października i 19 listopada o g. 17:30. Prelekcje filmowe poprowadzi dr. Anna Railienė-Mikonis – filmoznawczymi w Instytucie Badań nad Literaturą, Kulturą i Przekładem Uniwersytetu Wileńskiego.
Wszystkie filmy cieszą się wielkim uznaniem publiczności, ich reżyserowie to znakomici i doświadczeni twórcy w świecie filmu, a tematyka jak najbardziej wpisuje się w kontekst historii współczesnej.
Filmy swoją narracją dopełnią wystawę, która prezentuje wybitnych wojowników i władców Rzeczypospolitej Obojga Narodów. 200 oryginalnych artefaktów z XVI i XVII wieku, pochodzi z 15 muzeów w Ukrainie, Polsce i na Litwie.
Organizatorzy: Muzeum Wojskowe im. Witolda Wielkiego w Kownie, Kino Romuva w Kownie, Instytut Adama Mickiewicza
Partner: Instytut Polski w Wilnie
***
Instytut Adama Mickiewicza (IAM) łączy polską kulturę z ludźmi na całym świecie. Jako instytucja państwowa, tworzymy trwałe zainteresowanie polską kulturą i sztuką, wzmacniając obecność polskich artystek i artystów na globalnej scenie. Inicjujemy innowacyjne projekty, wspieramy międzynarodową współpracę oraz wymianę kulturalną. Promujemy twórczość zarówno uznanych, jak i obiecujących twórców, ukazując różnorodność i bogactwo naszej kultury. Prowadzimy także portal Culture.pl, stanowiący wszechstronne źródło wiedzy o polskiej kulturze.