25 września 2024 r., godz. 14.00 otwarcie wystawy „Wysłuchaj mojej opowieści” (dziedziniec dworu w Tuskulanach, ul. Žirmūnų 1F)
80 lat temu, 28 września 1944 r., w więzieniu NKGB (KGB) w Wilnie przeprowadzono pierwsze egzekucje na osobach znanych dziś jako ofiary z Tuskulan. Do 16 kwietnia 1947 r. stracono tu 767 osób (7 zmarło w więzieniu). W 2006 r. Sejm Republiki Litewskiej ogłosił dzień 28 września Dniem Pamięci Ofiar z Tuskulan. Z okazji tej rocznicy zapraszamy na szereg wydarzeń poświęconych pamięci ofiar z Tuskulan.
Miejsce Pamięci w Tuskulanach to wyjątkowe miejsce, w którym zbiegają się te piękne i te tragiczne wydarzenia z historii Litwy. Jest to miejsce, w którym rozwijała się kultura i sztuka, miejsce, w którym ukrywano Żydów podczas Holokaustu, a także miejsce, w którym NKGB utworzyło masowe groby w czasach sowieckich, gdzie pochowano ciała wielu litewskich patriotów. Obecna wystawa plenerowa upamiętnia historię tego miejsca i ludzi, którzy na różne sposoby stawiali opór okupantom. Na wystawie w parku będzie można zapoznać się z postaciami, których życie lub śmierć związane były z Tuskulanami (lekarza i działacza społecznego Juliana Tiliusa, poetę i podróżnika Franciszka Walickiego, Sprawiedliwą wśród Narodów Świata Lucynę Antonowicz-Bauer, biskupa Wincentego Borysewicza, partyzanta pułkownika Leonasa Taunysa). Odwiedzający wystawę są zapraszani do skorzystania z kodu QR, aby wysłuchać osobistych historii tych ludzi i dowiedzieć się więcej o historii Tuskulanum i Litwy.
Organizatorem wystawy jest Miejsce Pamięci w Tuskulanach (Oddział Litewskiego Muzeum Okupacji i Walk o Wolność). Projekt jest finansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu „Polonia i Polacy za Granicą 2024 – wydarzenia i inicjatywy polonijne”, Fundacja Jana Olszewskiego „Pomoc Polakom na Wschodzie”.
Partnerzy: Ambasada RP w Wilnie, Instytut Polski w Wilnie
Szerszy program cyklu wydarzeń dostępny jest na stronie internetowej https://tuskulenumemorialas.lt/