13.11.2024 - 23.02.2025 Historia, Wydarzenia, Wystawy

Międzynarodowa wystawa „Włoski Renesans z Wawelu: Botticelli, Tiziano”

13.11.2024 – 23.02.2025, Muzeum Narodowe – Pałac Wielkich Książąt Litewskich 

Patroni wystawy
Minister Kultury Republiki Litewskiej Simonas Kairys
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej Hanna Wróblewska


Muzeum Narodowe – Pałac Wielkich Książąt Litewskich kontynuuje współpracę z Zamkiem Królewskim na Wawelu i prezentuje kolejnych pięć wspaniałych dzieł malarskich mistrzów włoskiego Renesansu.

Dzieła prezentowane na wystawie należą do mistrzów dwóch szkół malarskich – florenckiej i weneckiej. Podziw wobec sztuki antyku, plastyczność kolorów, przedstawianie ludzi o wyidealizowanej urodzie – to cechy twórczości jednego z najznamienitszych malarzy włoskiego renesansu Sandro Botticellego (a właściwie Alessandro di Mariano Filipepi, 1445-1510). Można będzie o tym przekonać się m. in. podziwiając jego obraz „Madonna z Dzieciątkiem i dwoma aniołami“.

Mistrzowie szkoły weneckiej słynęli ze specyficznego kolorytu (tzw. weneckiego „colorito”), dynamiki i realistycznego przedstawiania ludzi. Właśnie obrazy szkoły weneckiej z XV-XVI w. były najpopularniejszymi i najbardziej pożądanymi dziełami sztuki na dworach władców i magnatów, jak również przedmiotem rywalizacji monarchów od Portugalii po Polskę, Litwę czy Szwecję. Na wystawie można będzie zapoznać się z czterema najjaskrawszymi dziełami mistrzów szkoły weneckiej, przechowywanymi w Europie Środkowo-Wschodniej: obrazem „Alegoria miłości“ Tycjana i jego warsztatu (Tiziano Vecellio, 1488/1490–1576), obrazem „Matka Boska z Dzieciątkiem, św. Janem Chrzcicielem i św. Cecylią, obrazem „Diana i Kallisto“ Parisa Bordona (Paris Paschalinus Bordone, 1500–1571) oraz obrazem „Józef i żona Putyfara” pędzla Palma il Giovane (właściwie Jacopo Negretti, 1548–1628).


Organizatorzy wystawy
Muzeum Narodowe – Pałac Wielkich Książąt Litewskich
Zamek Królewski na Wawelu

Partner
Instytut Polski w Wilnie

from to
Scheduled ical Google outlook Historia Wydarzenia Wystawy